Wydanie nr 279/2022, Czwartek 6.10.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Fryderyka, Alberta, Brunon, Roman, Bronisław, Baldwin, Baldwina, Askaniusz, Artur
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Powitalny obiad dla uchodźców z Ukrainy -05.03.2022

Sztum. Powitalny obiad dla uchodźców z Ukrainy -05.03.2022 fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl Piotr Wąsowicz
W salce przy kościele św. Andrzeja Boboli w Sztumie odbył się powitalny obiad dla uchodźców z Ukrainy. O całej spontanicznej akcji pomocy opowiedział Starosta Sztumski Leszek Sarnowski.
Wszystko co złe musi minąć
-  Władze powiatu zaprosiły dziś pierwszych na naszym terenie uchodźców z Ukrainy na powitalny obiad. Dzięki ludziom o wielkich sercach udało się ugościć około 70 osób, które w ostatnim tygodniu uciekły przed działaniami wojennymi.
-  Dzięki gościnnym murom Parafia św.Andrzeja Boboli w Sztumie i księdza proboszcza Tomasza Balińskiego mieszkańcy Ukrainy, którzy uciekając przed wojną zawitali do powiatu sztumskiego mogli się razem spotkać, porozmawiać i wymienić doświadczeniami.
- Pamiętajcie zło ma swój koniec, zło ma granice i kiedyś się skończy ➖ mówił podczas spotkania grekokatolicki ksiądz Piotr Gaborczak z Dzierzgonia. Duchowny przemawiał do uciekinierów w ich języku, dodając otuchy i duchowego wsparcia.
- Uchodźców na naszym terenie przywitali też starosta Leszek Sarnowski i Leszek Tabor, burmistrz Sztumu. Samorządowcy chcieli poznać oczekiwania i potrzeby uciekinierów, zapewniając jednocześnie o woli pomocy i wsparcia.
- Goście obiadu otrzymali ulotki po polsku i ukraińsku z najważniejszymi informacjami z naszego regionu i najpotrzebniejszymi numerami telefonów. W spotkaniu wzięli też udział „opiekunowie” ukraińskich rodzin, czyli Polacy, którzy postanowili otworzyć swoje domy dla osób w potrzebie.
- My mieszkaliśmy pod Kijowem. Mąż jest kolejarzem i musiał zostać. Ja z dziećmi uciekłam pociągiem. Ostatni mój widok jak wyjeżdżaliśmy to bomby, to bomby eksplodujące nad horyzontem, nad Kijowem i naszym miastem. Patrzyłam w niebo i po horyzont widziałam wybuchy opowiadała jedna z kobiet, które do powiatu sztumskiego dotarła ledwie dziś w późno w nocy.
- Obiad powitalny został sfinansowany ze zbiórki od osób prywatnych, w tym pracowników starostwa. Wszystko przygotował kucharz pasjonat Przemek Dobrzyński, a wspierała go dzielnie grupa pań ochotniczek.
- Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować posiłek i przywitać gości.
-  Jak zawsze powiat sztumski nie zawodzi!

Zobacz materiał wideo

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Krzyżak
Krzyżak 06.03.2022, 17:06
Gdzie jest policja przecież oni są beż masek a przecież szaleje pandemia
Jan bez ziemi
Jan bez ziemi 07.03.2022, 19:36 (odpowiedź do Krzyżak )
Idiota!!!!!!