Wydanie nr 27/2023, Piątek 27.01.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Aniela, Rozalia, Jan Chryzostom, Jerzy, Julian, Przybysław, Adalruna, Alruna, Angelika, Teodoryk
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Powiększa się liczba zbiórek dla mieszkańców Ukrainy.

Cała Polska zaangażowana jest w pomoc dla mieszkańców Ukrainy. Od kilku dni organizowane są punkty zbiórek najpotrzebniejszych rzeczy. W Malborku do akcji włączają się kolejne szkoły, gminy i prywatne osoby.

 

Tymczasowy magazyn na zbiórkę rzeczową dla mieszkańców Ukrainy, który powstał w Muzeum Miasta Malborka informuje, że ze względu na duże ilości otrzymanej odzieży, wstrzymuje jej przyjmowanie. Jednak w dalszym ciągu potrzebne są następujące rzeczy:

- oliwki dla dzieci, bepanten, sudokrem, szczoteczki do zębów dla dzieci, żele do higieny intymnej, waciki do twarzy, patyczki do uszu, baterie, gąbki i ściereczki do naczyń, płyn do mycia naczyń;

- nowe i nieużywane majtki dla dzieci i dla dorosłych, skarpetki dla dzieci i dorosłych, rajstopy dla dzieci i dorosłych;

- żywność: kawa, herbata, gerberki, konserwy, płatki śniadaniowe kukurydziane i owsiane, mąka, kasza, ryż, warzywa w puszkach, olej, batony wysokoenergetyczne, mleko pasteryzowane z długim terminem.

Dodatkowo magazyn otrzymał także zapotrzebowanie dla osób pozostających na Ukrainie:

- odzież termiczna dla mężczyzn, odzież militarna, buty, kamizelki militarne, odzież typu softshell, hełmy wojskowe, krótkofalówki, kubki termiczne, menażki itp. śpiwory przeznaczone do wypraw zewnętrznych, opatrunki, bandaże, środki medyczne itp., leki przeciwzakrzepowe.

Pomoc rzeczową można przekazać do Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54. Punkt otwarty jest od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 19, w sobotę i niedzielę w godzinach 11 - 17. Lista zapotrzebowania jest aktualizowana codziennie na oficjalnym profilu społecznościowym miasta Malborka. W razie pytań należy kontaktować się pod nr tel. 669 990 005.

 

ZSP4 włączyła się do akcji pomocowej.

ZSP4 w Malborku włączyła się w akcję zbierania darów dla walczącej Ukrainy. Od wtorku, 1 marca br. będzie zbierana żywność i środki medyczne. Osoby, które chcą włączyć się do zbiórki, mogą przynosić do biblioteki produkty według poniższych list :

1. Środki medyczne: bandaże, bandaże uciskowe, tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, syropy przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, maści rozgrzewające i przeciwbólowe, syropy przeciwkaszlowe dla dzieci i dorosłych, plastry duże, środki do dezynfekcji ran, gazy, folia NRC, podkłady medyczne, sól fizjologiczna, antybiotyki, nożyczki.

2. Żywność trwała i środki higieny osobistej: pampersy (brakuje rozmiarów: 1, 2, 5 oraz 6), chusteczki nawilżane, podpaski, tampony, mleko modyfikowane dla niemowląt i dzieci, słoiczki typu Gerber, musy dla niemowląt i dzieci, zupy typu instant, gotowe dania w puszkach, konserwy (są łatwiejsze i bezpieczniejsze w transporcie niż opakowania szklane), woda butelkowana niegazowana, batony energetyczne, produkty wysokokaloryczne, np. czekolada i inne słodycze, zupy typu instant oraz inne produkty nadające się do szybkiego przygotowania, żywność trwała typu ryż, kasza itp., środki higieny osobistej, w tym te dla niemowląt i dzieci.

Szkoła zachęca do udzielania pomocy również w innych formach (zbiórki finansowe, wolontariat, wsparcie dla przybywających uchodźców).

 

W Sklepach Cynamonowych prowadzą zbiórkę dla walczących w obronie Ukrainy.

Sklepy Cynamonowe w Malborku zwracają się z prośbą o niezbędne produkty dla walczących na Ukrainie oddziałów zwiadowczych i grup obrony terytorialnej.

- „Mamy w Malborku sporo wojskowych więc chyba damy radę??? Potrzebne są dla nich wszelkie produkty, materiały i akcesoria do tzw. wypraw outdoorowych, które umożliwią im funkcjonowanie” - wyjaśniają w swoim apelu właściciele Sklepów.

Potrzebna jest: odzież termiczna dla mężczyzn i kobiet, odzież militarna, buty, skarpety, kamizelki militarne, odzież typu softshell, hełmy wojskowe, krótkofalówki, kubki termiczne, menażki itp. - wszystko co się przyda do funkcjonowania w takich warunkach, śpiwory przeznaczone do wypraw zewnętrznych, opatrunki, bandaże, środki medyczne itp., leki przeciwzakrzepowe.

- „Wszystko zostanie dowiezione na granicę i przekazane osobom, które dowiozą to na miejsce dla potrzebujących. Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do Spiżarnia Malborska, ul. Dworcowa 23 w Malborku, nr tel. 694-496-545” - apelują.

 

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Mieszkańcy Malborka, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy, mogą zgłaszać swoją gotowość dzwoniąc na specjalny numer 607 674 217 w godzinach pracy Urzędu Miasta Malborka – poniedziałek, wtorek, czwartek godz. 7.30-15.30, środa 7.30-16.30, piątek 7.30-14.30. Pod tym numerem osoby przyjmujące gości otrzymają również informację na temat możliwej pomocy dla nich (np. przekazanie ubrań, środków czystości, jedzenia).

Zgodnie z ustaleniami przyjętymi na powiatowym spotkaniu kryzysowym, można wpłacać dowolne datki na konto Fundacji Nadzieja II im. Stefanii Zaorskiej w Banku Spółdzielczym w Nowym Stawie. Numer konta: 88 8304 0005 0000 3867 2000 0010. W tytule przelewu koniecznie należy umieścić dopisek „Pomoc Ukrainie”. Pieniądze zostaną wykorzystane na potrzeby uchodźców z Ukrainy, którzy będą lokowani na terenie powiatu malborskiego.

Punkt Informacyjny dla Uchodźców z Ukrainy - adres tymczasowy Dworzec PKP w Gdańsku Głównym, ul. Podwale Grodzkie 1, Gdańsk, nr tel.: 734 117 307, e-mail: infoukraina.pomorskie@gdansk.uw.gov.pl w godz. 8 – 20.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.