Wydanie nr 331/2022, Niedziela 27.11.2022
imieniny: pokaż (14 imiona)Wirgiliusz, Jozafat, Zygfryd, Stojgniew, Gustaw, Dominik, Damazy, Zygfryda, Oda, Walery, Maksymilian, Sekundyn, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat malborski pomaga Ukrainie. Sprawdź, gdzie ruszyły kolejne zbiórki dla uchodźców.

Powiat malborski pomaga Ukrainie. Sprawdź, gdzie ruszyły kolejne zbiórki dla uchodźców. fot. Gmina Miłoradz
Wszyscy w Polsce deklarują, że nie możemy pozostać bierni wobec zaistniałej sytuacji. Każdy z nas chciałby w możliwy dla nas sposób wesprzeć Ukrainę, zarówno wysyłając pomoc do naszych wschodnich sąsiadów, ale również przekazując wsparcie materialne dla osób uciekających przed wojną, którzy przybywają do naszego kraju.

 

W wielu gminach powiatu malborskiego podjęto decyzję o prowadzeniu zbiórek żywności, ubrań czy lekarstw dla uchodźców z Ukrainy.

 

Gmina Miłoradz.

- „W naszej gminie zrodziło się już kilka oddolnych inicjatyw obywatelskich. Swoje zbiórki prowadzą OSP w Kończewicach przy współpracy z tamtejszą parafią, samorząd uczniowski przy Zespole Szkół i Przedszkola w Miłoradzu, a także Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Ochotnicza Straż Pożarna w Miłoradzu przekaże również sprzęt ratowniczy dla strażaków na Ukrainie, by mogli bronić i ratować swoje mienie” – informuje Arkadiusz Skorek, wójt gminy Miłoradz.

- „Podjęliśmy decyzje o przekazaniu agregatu prądotwórczego, pompy pływającej, rozdzielacza, prądownic, hełmów, ubrań taktycznych, kominiarek, rękawic i butów” – informuje dh Grzegorz Sobczyk, Prezes OSP.

- „Gmina Miłoradz nie tylko solidaryzuje się z Ukrainą, ale także aktywnie pragnie wesprzeć ofiary brutalnej rosyjskiej napaści. Wszyscy możemy podzielić się dobrem, na miarę naszych możliwości- dołączcie, pomóżcie, wesprzyjcie dzielnych Ukraińców” – dodaje Arkadiusz Skorek.

Na terenie gminy Miłoradz w poniedziałek, 28 lutego br. rozpoczęła się zbiórka niezbędnych rzeczy dla osób uciekających z terenów, gdzie obecnie prowadzone są działania wojenne. Ludzie uciekają z własnych domów, najczęściej z jedną walizką/ plecakiem. Poniżej lista najpotrzebniejszych rzeczy:

- artykuły higieniczne (mydło, żele pod prysznic, pasta do zębów, szczoteczki, podpaski, tampony);

- artykuły dla małych dzieci (pampersy, oliwki, kremy do pielęgnacji, chusteczki nawilżane, deserki i obiadki w słoiczkach, kaszki, mleko w proszku);

- żywność z długim terminem ważności ( puszki, konserwy, zupki instant);

- apteczki pierwszej pomocy, opatrunki, bandaże;

- śpiwory, karimaty, koce, kołdry;

- ubranka dla dzieci, bielizna (nowa) oraz wszystko to co każdy uzna za niezbędne w codziennej egzystencji.

Artykuły te można przynosić od poniedziałku, 28 lutego do piątku, 4 marca do:

Zespół Szkół i Przedszkola w Miłoradzu w godz. 8:00-15:00

Świetlica wiejska w Kończewicach w godz. 11:00-13:00 oraz 16:00-18:00

Świetlica wiejska w Miłoradzu w godz. 14:00-17:00

Świetlica wiejska w Pogorzałej Wsi w godz. 14:00-17:00.

Mieszkańcy, którzy chcieliby zaoferować swoją pomoc dotyczącą przyjęcia uchodźców z Ukrainy proszeni są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Miłoradzu pod numerem telefonu 55 271-14-85 lub 665-433-663.

 

Gmina Lichnowy.

Sołectwo Lichnowy wraz z OSP Lichnowy organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla mieszkańców Ukrainy.

Potrzebne są: opatrunki, gazy,płyny do dezynfekcji, leki przeciwbólowe, apteczki itp.; koce, śpiwory, karimaty itp.; konserwy, produkty inne w twardym opakowaniu /np. słoiki/produkty dla małych dzieci itp.; artykuły higieny /ręczniki jednorazowe, chusteczki, pieluszki/ itp.; hełmy, kamizelki, mundury itp.; - naładowane powerbanki, baterie, latarki, termosy itp. Odzież nie będzie przyjmowana. 

- „Jeśli byłaby możliwość, to prosimy o opakowanie darów lub załatwienie opakowań” - informuje Naczelnik OSP Lichnowy.

Zbiórka przeprowadzona zostanie w Remizie OSP LICHNOWY, od poniedziałku do środy, 28 lutego – 2 marca w godzinach 16-18.

Od wtorku, 1 marca do odwołania uruchomione zostaną punkty zbiórek żywności oraz najpotrzebniejszych rzeczy dla osób uciekających z Ukrainy przed wojną. Zbiórki będą prowadzone w świetlicach wiejskich, w godzinach:

Lichnowy: 13:00 - 19:00

Lisewo Malborskie: 14:00 - 19:00

Dąbrowa: 15:00 - 19:00

Boręty: 15:00 - 19:00

Parszewo: 15:00 - 19:00

Pordenowo: 15:00 - 19:00

Lichnówki Drugie: 15:00 - 19:00

Tropiszewo: 15:00 - 19:00

W miejscowości Szymankowo zbiórka prowadzona będzie w dalszym ciągu przez OSP Szymankowo w godzinach 17:00 - 19:00.

Potrzebna jest długoterminowa żywność, środki higieny osobistej, koce, śpiwory, ręczniki, podstawowe leki.

Mieszkańcy chętni do przyjęcia rodziny z Ukrainy do swojego mieszkania/domu proszeni są o zgłaszanie takiego faktu do Urzędu Gminy Lichnowy. Pozwoli to na utworzenie bazy adresów, gdzie nasi sąsiedzi znaleźli zakwaterowanie.

- „Nasze serca są wielkie, chęć niesienia pomocy jeszcze większa. Pamiętajmy jednak, że obecna sytuacja może potrwać kilka miesięcy, a nawet dłużej. Prosimy brać to pod uwagę oferując swoje miejsce w domu. W razie potrzeby będziemy organizować zbiórki dedykowane konkretnym osobom” - informuje Gmina Lichnowy.

Wszelkie informacje udzielane są telefonicznie pod numerem 55 271 27 23. W sytuacjach nagłych, po godzinach pracy urzędu, należy dzwonić pod numer 609 767 654.

 

Gmina Stare Pole.

Mieszkańcy gminy Stare Pole również mogą pomóc naszym sąsiadom z Ukrainy. Pomoc kierowana będzie do osób przebywających na terytorium Ukrainy, a także do obywateli Ukrainy, którzy w wyniku rosyjskiej agresji schronili się na terytorium Polski.

- „Na terenie naszej gminy w akcję pomocy zaangażowane są już następujące jednostki : Ochotnicza Straż Pożarna, Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Przedszkole oraz Szkoła” - informuje Gmina Stare Pole.

Główne opcje pomocy to:

• Wsparcie materialne, szczególnie dla osób nadal przebywających na terytorium Ukrainy. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory.

• Zabezpieczenie mieszkania lub schronienia: osoby, które opuściły swoje domy potrzebują mieszkania - na kilka - kilkanaście dni.

Skupiając się na tych opcjach pomocy na chwilę obecną na terenie Gminy Stare Pole prowadzone są następujące działania:

1. Tworzenie bazy adresów w celu zabezpieczenia uchodźców. W tym celu zbierane są informacje na temat możliwości i chęci zakwaterowania uchodźców na terenie gminy Stare Pole. Wszyscy mieszkańcy, którzy chcą pomóc mogą to zgłaszać do pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pod nr tel. 55 271 30 46 i nr 797 609 594 (czynny codziennie) oraz do Urzędu Gminy Stare Pole do pani Sabiny Nakoniecznej pod nr (0-55) 271-35-32 w godz. od 7.30 do 15.30.

2.Zbiórka niezbędnych artykułów, które gmina przekaże bezpośrednio na Ukrainę. Koordynatorem specjalnej zbiórki materiałów higienicznych i opatrunkowych, a także artykułów spożywczych z długim terminem przydatności jest Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Polu. Zbierane będą również koce i śpiwory. 

Zbiórka prowadzona będzie od poniedziałku, 28 lutego do odwołania. Artykuły można dostarczać w godzinach od 8:00 do 22:00 (w poniedziałek) oraz od 7:30 do 15:30 od wtorku do piątku do siedziby Urzędu Gminy w Starym Polu.

Od godziny 7:30 do 15:30 do Przedszkola w Starym Polu oraz w godz. od 16:00 do 18:00 (również w weekend) do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Polu.

Bardzo ważne jest, aby dary przekazywać w kartonach z informacją, co znajduje się w środku. Nie należy zaklejać kartonów, ponieważ dostarczane artykuły będą na bieżąco segregowane i pakowane na specjalne palety. 

Szczegółowe informacje na temat zbiórki można uzyskać bezpośrednio u koordynatora zbiorki - Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Polu pod nr tel. 605 222 297 oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Starym Polu pod nr tel. 797 609 594.

- „Wierzymy, że mieszkańcy naszej gminy, którzy wielokrotnie udowodnili, że nie są obojętni na ludzkie tragedie dalej będą nieść bezinteresowną pomoc. Z góry dziękujemy za wszystkie gesty solidarności” - podsumowuje Gmina Stare Pole.

 

 

Malbork – II LO.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Malborku prowadzona jest zbiórka opatrunków medycznych.

- „Drodzy uczniowie, pracownicy i nauczyciele II LO w Malborku. W związku z sytuacją niepojętej agresji Rosji na Ukrainie, cały Świat kieruje pomoc naszym sąsiadom. My też możemy się dołączyć poprzez zbiórkę pilnie potrzebnych opatrunków medycznych dla Naszych medyków, którzy jadą z misją humanitarną do Lwowa i innych miast, w których toczą się walki. W obecnym momencie najpotrzebniejsze są następujące produkty medyczne: bandaże elastyczne/ zwykłe, gazy, plastry bez opatrunku, plastry z opatrunkiem (do cięcia), folie NRC ( koce ratunkowe), Codofix ( nr 6), chusty trójkątne, apteczki samochodowe. Osoby, które chcą wspomóc akcję zapraszamy do jak najszybszego przynoszenia opatrunków medycznych do nauczycieli wychowania fizycznego lub u pani Agnieszki na portierni” - czytamy w komunikacie II LO.

 

Malbork – Przedszkole Niepubliczne Bratek.

Przedszkole Niepubliczne Bratek informuje, że zapewni darmową opiekę, pobyt, wyżywienie i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne ukraińskim dzieciom w wieku od 3 do 6 lat w swoich przedszkolach w Malborku i Prabutach. Więcej informacji pod nr tel. +48 572-77-66-66.

 

Malbork - busy na Ukrainę.

Mieszkanka Malborka, Anna Maszkowska wraz z przyjaciółmi z Ukrainy znalazła busy, które pojadą w głąb Ukrainy z pomocą humanitarną dla osób walczących. Rzeczy dla mieszkańców Ukrainy można przynosić do kawiarni Carte dor w Galerii Dekada. Najbardziej potrzebne są: bandaże, opatrunki, środki dezynfekcyjne, leki przeciwzakrzepowe, środki przeciwbólowe w roztworach, usztywnienia do złamań, strzykawki, bielizna męska, szelki medyczne, leki hemostatyczne, powerbanki, latarki, baterie, kaski, kamizelki kuloodporne, rękawiczki, nakolanniki, nałokietniki, śpiwory, karimaty.

- „Jak zbierzemy większą ilość tych darów - bus przyjedzie je odebrać i zawiozą na Ukrainę” - informuje pani Anna.

 

Gmina Nowy Staw.

W Gminie Nowy Staw powstał tymczasowy magazyn na zbiórkę rzeczowa dla obywateli Ukrainy. Znajduje się w Dębinie SHR (jest to pierwsza miejscowość od strony Nowego Stawu w kierunku Malborka). Potrzebne jest jedzenie o długim terminie ważności (np. mąka, makaron, ryż, olej, czekolada, ciastka, batony), produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, żywność puszkowana, jedzenie dla dzieci i niemowląt o długim terminie ważności (np. mleko w proszku, zupki jarzynowe typu Gerber), środki higieny osobistej (np. szczoteczki i pasty do zębów, papier toaletowy, mydło, żel pod prysznic), środki higieny dla dzieci (np. pampersy, chusteczki nawilżone), ubrania dla dzieci i dorosłych, czapki, rękawiczki, szaliki, bielizna, elektronika (powerbank, latarki itp.), karimaty, śpiwory, koce, wody butelkowane, artykuły plastyczne, przytulanki.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.