Wydanie nr 187/2022, Środa 6.07.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Niegosław, Dominika, Nazaria, Dominik, Ignacja, Gotard, Agrypina, Chociebor, Zuzanna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Uchodźcy z Ukrainy zostaną objęci opieką medyczną.

  • Wydanie nr 187/2022
  • 28 lutego 2022, 13:59
  • Starostwo Powiatowe w Malborku
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Malbork. Uchodźcy z Ukrainy zostaną objęci opieką medyczną. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Uchodźcy z Ukrainy, którzy osiedlą się tymczasowo na terenie powiatu malborskiego, zostaną objęci pomocą medyczną, jeśli będą tego potrzebowali - informuje Zarząd Powiatu Malborskiego. Stosowne informacje w tej sprawie przekazał już Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

W powiecie malborskim przebywają już pierwsi obywatele Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju z powodu wywołanej przez Rosję wojny. Mieszkańcy powiatu ochoczo przekazują żywność, środki higieny, lekarstwa i ubrania na rzecz Ukraińców. Wiadomo już, że uchodźcy będą też objęci pomocą lekarską.

- „Mobilizacja mieszkańców powiatu malborskiego i przekazywana przez nich pomoc jest ogromna. Obywatele Ukrainy są przyjmowani w prywatnych domach, będą mieli zapewniony dach nad głową i nie zabraknie także opieki medycznej. Malborski szpital i przychodnie są już na to przygotowane - mówi Piotr Szwedowski, etatowy członek Zarządu Powiatu Malborskiego. - Trwają prace nad rozwiązaniami prawnymi na szczeblu rządowym w kwestii rozliczeń świadczeń medycznych, ale Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał nam informację, że uchodźcy już teraz będą traktowani tak samo jak polscy pacjenci.

Opieka medyczna dotyczy obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium Polski, po przekroczeniu granicy od 24 lutego w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

- Dla uchodźców z Ukrainy stworzona została specjalna infolinia, za pośrednictwem której można uzyskać wszelkie informacje na temat świadczeń leczniczych. Wystarczy zadzwonić na numer telefonu: 734 117 307 - mówi Piotr Szwedowski. - Zachęcam mieszkańców powiatu do przekazywania darów na rzecz Ukraińców, którzy w Polsce i na terenie naszego samorządu szukają schronienia przed wojną. Dziękuję też wszystkim tym, którzy mają warunki i zdecydowali się przyjąć gości zza wschodniej granicy w swoim domu.

 

 

 

 

Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Malborku

Starostwo Powiatowe w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Maxikaz
Maxikaz 02.03.2022, 08:41
A może przy okazji dałoby się pomóc naszym potrzebującym