Wydanie nr 331/2022, Niedziela 27.11.2022
imieniny: pokaż (14 imiona)Wirgiliusz, Jozafat, Zygfryd, Stojgniew, Gustaw, Dominik, Damazy, Zygfryda, Oda, Walery, Maksymilian, Sekundyn, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Powiat reaguje natychmiast – stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie.

Sztum. Powiat reaguje natychmiast – stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie. fot. Starostwo Powiatowe Sztum
W obliczu konfliktu jaki wybuchł dziś na Ukrainie, Rada Powiatu Sztumskiego podjęła uchwałę o przystąpieniu do stowarzyszenia „Konwent Współpraca Samorządowa Polska-Ukraina”. Samorządowcy oddali też hołd pierwszym ofiarom wojny na Ukrainie, a starosta Leszek Sarnowski zadeklarował solidarność z narodem ukraińskim.

 

Sesja Rady Powiatu Sztumskiego rozpoczęła się w czwartek, 24 lutego br. minutą ciszy. Samorządowcy oddali w ten sposób hołd pierwszym ofiarom wojny na Ukrainie. W obliczu konfliktu jaki wybuchł dziś na Ukrainie, Rada Powiatu Sztumskiego podjęła także uchwałę o przystąpieniu do stowarzyszenia „Konwent Współpraca Samorządowa Polska-Ukraina”. Głównym celem stowarzyszenia jest pomoc i wspieranie samorządów w rozwijaniu współpracy z ukraińskimi partnerami w duchu wzajemnej korzyści. Przystępując do stowarzyszenia, powiat sztumski ma nadzieję, umożliwić wzajemne poznawanie kultury i samorządności młodym ludziom z Polski i Ukrainy.

- „Jesteśmy wzburzeni rosyjską agresją na Ukrainę i deklarujemy naszą solidarność (także gościnność, jeśli zajdzie potrzeba), ale też chciałbym podziękować radnym, że podjęli na mój wniosek uchwałę o przystąpieniu do „Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina”. To dziś, w obliczu wojny, symboliczny gest otwartości i woli współpracy z Ukrainą na płaszczyźnie samorządowej, kulturalnej, edukacyjnej. To także szansa na wzajemne poznanie, szczególnie młodzieży”- tłumaczy decyzję starosta sztumski Leszek Sarnowski.

W sali obrad sztumskiego starostwa na znak solidarności z mieszkańcami Ukrainy zawisła niebiesko-żółta flaga.

 

Stanowisko Rady Powiatu Sztumskiego w sprawie Ukrainy.

- „W obliczu agresywnych działań Rosji, wobec integralności terytorialnej niepodległej i demokratycznej Ukrainy, wyrażamy swój sprzeciw wobec stosowania takich metod w polityce międzynarodowej. W tych trudnych i dramatycznych dniach, jako samorządowcy demokratycznego państwa, w imieniu mieszkańców powiatu sztumskiego, kierujemy jednoznaczne słowa solidarności dla narodu ukraińskiego. To w Polsce narodził się społeczny ruch „Solidarności”, który stał się początkiem upadku systemu totalitarnego w naszej części Europy. Wiemy z jakim trudem budowane są demokratyczne fundamenty państwa, a przede wszystkim jak bezcennym dobrem jest niepodległość. Wspieraliśmy Pomarańczową Rewolucję, kiedy Ukraińcy bronili demokracji i dziś stajemy po stronie narodu ukraińskiego, który z determinacją bronić chce takich podstawowych wartości jak niepodległość i demokracja, bo te wartości dziś są zagrożone i burzone na oczach całego świata. Agresja Rosji na Ukrainę to atak na Europę. Jako Polacy i Europejczycy sprzeciwiamy się jakimkolwiek aktom agresji międzynarodowej. Bezpieczeństwo Ukrainy to także nasze bezpieczeństwo. Mamy takie same wartości, razem jesteśmy częścią Europy. Popieramy suwerenną Ukrainę. У нас однакові цінності, разом ми частина Європи. Ми підтримуємо суверенну Україну.

Leszek Sarnowski, Starosta Sztumski i Dobrosława Frączek, Przewodnicząca Rady Powiatu Sztumskiego”

 

 

 

Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Sztumie

Starostwo Powiatowe w Sztumie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.