Wydanie nr 262/2021, Niedziela 19.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcemir, Teodor, Wilhelmina, Marta, Alfons, Trofim, Konstancja, Festus, January, Zuzanna, Arnolf, Arnulf
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Uratujmy Park w Malborku. Petycja Macieja Ruska o zachowanie funkcji parku miejskiego i nie oddawania jego kolejnych części w dzierżawę - 24.11.2016

Apelujemy o rozsądne gospodarowanie terenami zielonymi i zachowanie ich powszechnej dostępności. Jest to tym istotniejsze, że zajmują one w mieście niewielką powierzchnię. Plany wydzierżawienia części miejskiego parku prywatnemu podmiotowi oznaczają, że przestanie ona być otwartą dla każdego przestrzenią publiczną. Ewentualna decyzja o skomercjalizowaniu tego obszaru będzie mieć dla malborskiej społeczności negatywne konsekwencje, których nie zrekompensują wpływy z dzierżawy i opłat lokalnych wnoszonych do miejskiej kasy przez inwestora. Nie pozostanie to również bez wpływu na parkowy ekosystem.

Do:


Pan Arkadiusz Mroczkowski, Przewodniczący Rady Miasta Malborka
Urząd Miasta w Malborku, Pl.Słowiański 5, 82-200 Malbork
a.mroczkowski@um.malbork.pl

 

Burmistrz Miasta Malborka zwrócił się już raz do Rady Miasta o wyrażenie zgody na wydzierżawienie w trybie bezprzetargowym na okres do 15 lat nieruchomości komunalnej położonej w Malborku pomiędzy ulicą Sportową, stacją TRAFO, a aleją biegnącą wzdłuż boiska na polanie. Radni projekt uchwały w tej sprawie wycofali z porządku obrad, nie oznacza to jednak, że temat ten przestał być aktualny.

Ani inwestor, ani burmistrz nie zrezygnowali z tego planu.

Zabieramy głos w tej sprawie, ponieważ, nad czym ubolewamy, ewentualna decyzja władz miasta nie została poddana konsultacjom społecznym. Tymczasem umowa na wydzierżawienie ok. 2 hektarów parku naszym zdaniem nie pozostanie bez wpływu na jakość życia mieszkańców całego miasta. Warto mieć na uwadze fakt, że niewiele jest w Malborku otwartych terenów rekreacyjnych i wypoczynkowych. Dla tych, którzy nie dysponują własnym ogrodem ani działką, park jest jedynym miejscem umożliwiającym spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni i śpiewu ptaków. Tym bardziej, że ponad stuletni park daje nieograniczone możliwości dla spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów. Jego obecny charakter sprzyja rozwojowi wszelkiej aktywności, a naturalne piękno budzi podziw i respekt dla natury. Obszar parku, zgodnie z ideą, jest przestrzenią otwartą i wspólną, przez co przyczynia się do integrowania lokalnej społeczności i budowania więzów międzyludzkich.

Niestety, oddzielenie płotem kolejnej działki spowoduje, że z użytkowania zostanie wyłączona nie tylko następna część terenu zielonego, ale i obszar wokół. Oddziaływanie komercyjnego przedsięwzięcia nie kończy się bowiem na parkanie. Z tym większą ostrożnością należy podchodzić do sposobu zagospodarowania tak specyficznego ekosystemu. Warto bowiem pamiętać, że tereny parkowe nie służą tylko ludziom, są często jedynym schronieniem dla wielu ptaków i drobnych zwierząt zmuszonych do życia na terenach miejskich. To grodzenie, a więc i odbieranie wolnej przestrzeni, odczują więc nie tylko mieszkańcy miasta, którzy obecnie z niej korzystają, ale także zwierzęta, które będą miały ograniczoną swobodę. Teren miejskiego parku znajduje się w otulinie Obszaru Chronionego Krajobrazu Rzeki Nogat, co oznacza zasadę priorytetu ochrony przyrody w stosunku do innych działań. Wszelkie działania w parku powinny być prowadzone w oparciu o program i plan ochrony roślinności i fauny. Nie jesteśmy przeciwnikami rozwoju atrakcji turystycznych w mieście, ale nie możemy zgodzić się z tym, aby ich powstawanie miało odbywać się kosztem potrzeb mieszkańców.

 

KLIKNIJ I PODPISZ PETYCJĘ !

 

 

Burmistrz Miasta Malborka zaprasza mieszkańców i wszystkie osoby zainteresowane tematem zagospodarowania parku na otwarte spotkanie, które odbędzie się w czwartek, 24 listopada br. o godz. 17.00 w Sali Posiedzeń urzędu miasta (I piętro). Spotkanie dotyczyć będzie głównie wniosku złożonego przez właścicieli spółki Dino Park, którzy proszą o wydzierżawienie na okres 15 lat ok. 2 ha parku miejskiego przylegającego do Dino Parku pomiędzy ul. Sportową, stacją Trafo a aleją biegnącą wzdłuż boiska na polanie. W przypadku zgody na dzierżawę, na wnioskowanym terenie miałby powstać "Park Mitów, Baśni, Legend i Bajek".

Temat wzbudził ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców, zarówno tych za jak i przeciw planowanej inwestycji. W tej sprawie złożona został również petycja, w której przeciwnicy apelują o odrzucenie wniosku. Wniosek będzie poddany pod głosowanie Rady Miasta Malborka na najbliższej sesji 30 listopada br., dlatego ważnym jest, aby każdy mieszkaniec miał okazję wyrazić swoją opinię przed podjęciem ostatecznej decyzji. Podczas spotkania będzie również możliwość zgłoszenia własnych pomysłów dotyczących zagospodarowania parku w przyszłości.

Zapraszamy!

Maciej Rusek
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Co nas denerwuje


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Spacerowicz
Spacerowicz 28.10.2016, 08:56
Polecam przejść się po tym fragmencie parku, przed wypowiedziami.
Pan Maciej Rusek powinien zmienić nazwę wydziału, na "Wydział Hamowania Rozwoju Powiatu, Infrastruktury i Inwestycji" , zamiast szukać inwestorów, którzy chcą się rozwijać w naszym mieście, to przegania tych, których mamy.
"park daje nieograniczone możliwości dla spacerowiczów, biegaczy czy rowerzystów." Czyli jakie? Wygląda to na polityczne przepychanki PO z Burmistrzem. Potem się dziwicie, że ludzie na PIS głosują ...
m-ka
m-ka 28.10.2016, 12:27 (odpowiedź do Spacerowicz)
Czyli właśnie są tam miejsca dla spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów, dla każdego z nich osobna i wszystkich razem. Płoty uniemożliwiają swobodne przemieszczanie się. Nie można wszystkiego wygrodzić, wydzielić, odseparować.Właśnie swoboda, otwarta przestrzeń jest korzystna dla miasta. Nie wspominając już o ogólnodostępnych terenach zielonych, które mogą służyć także tym przyszłym inwestorom. To też ludzie, którzy potrzebują relaksu, rekreacji.
xs
xs 28.10.2016, 08:54
popieram, wkurza mnie ten durny dinopark i nie wyobrażam sobie żeby tgo typu badziewia było więcej. Park powinien być ogólnodostępny i naturalny bez takich idiotyzmów.
Marta
Marta 28.10.2016, 08:15
Tak, wydzierżawić swoim zeby zarobili jeszcze więcej, wszystko po znajomosci tylko załatwiają albo łapówkami. Zieleń w mieście jest potrzebna o tych pijaków o policja i straż miejska powinna sie ''zatroszczyć '' w końcu za coś im płaca.
Tomasz
Tomasz 28.10.2016, 04:47
Popieram petycję. jeszcze chwila i trzeba będzie płacić cześć wstęp do parku
Kto popiera ?
Kto popiera ? 27.10.2016, 22:57
Osobiście wole żeby ten park był udostępniony dla rozrywki niż dla pijaków. Wiadomo że nie cały ale "żulki" tylko z niego korzystają bo strach tam wyjść z dzieckiem
Krysia
Krysia 28.10.2016, 08:54 (odpowiedź do Kto popiera ?)
tam nie ma pijaków tylko ludzie odpoczywają
Robert
Robert 28.10.2016, 13:25 (odpowiedź do Krysia)
Bo się upiją to odpoczywają