Wydanie nr 145/2024, Piątek 24.05.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Maria, Wincenty, Milena, Joanna, Zuzanna, Natan, Tomira, Orion, Jan, Cieszysława
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Uczennica II LO Zofia Wiśniewska finalistką Olimpiady Chemicznej.

Malbork. Uczennica II LO Zofia Wiśniewska finalistką Olimpiady Chemicznej. fot. II LO Malbork
Uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Malborku Zofia Wiśniewska zdobyła tytuł Finalisty LXX Olimpiady Chemicznej, w której udział wzięło 92. najlepszych uczniów z całej Polski.

Zosia Wiśniewska jest uczennicą klasy 4c o profilu biomedycznym w II LO w Malborku.

- „Zosia posiada zdolności kierunkowe odnoszące się do zagadnień chemicznych oraz wykazuje zainteresowania naukowe obejmujące szeroko pojętą chemię doświadczalną. Dowiodła, że zaangażowanie, pasja znajduje uznanie i przekłada się na satysfakcjonujące, wysokie wyniki” – informuje II LO w Malborku. - Osiągnięty sukces zwalnia uczennicę z egzaminu maturalnego z chemii i zapewnia 100 procentowy wynik oraz wstęp na najlepsze uczelnie w kraju”.

Zawody finałowe, w których wzięło udział 92. najlepszych uczniów z całej Polski, odbyły się na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej i na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Aby zrozumieć jak trudne zadanie miała Zosia, należy przybliżyć formułę Olimpiady Chemicznej. Zawody olimpiady składały się z trzech etapów.

- „Etap wstępny polegał na samodzielnym rozwiązywaniu zadań zamieszczonych w Informatorze Olimpiady, który jest dostępny na stronie internetowej Olimpiady, począwszy od dnia uroczystego zakończenia poprzedniej Olimpiady. Zadania podzielone są na części: A (obowiązkowa) i B (fakultatywna). Aby zakwalifikować się do I etapu, Zosia musiała rozwiązać zadania obowiązkowe części A folderu i przekazać je nauczycielowi chemii, który je sprawdzał” – wyjaśnia szkoła.

Z kolei etap pierwszy składał się tylko z części teoretycznej. Tematyka tego etapu zawodów obejmowała zagadnienia chemiczne zawarte w podręcznikach szkolnych, przy czym stopień trudności zbliżony był do stopnia trudności zadań wstępnych z części A Informatora Olimpiady. Prace sprawdzane były przez odpowiedni Komitet Okręgowy, który zakwalifikował zawodników do drugiego etapu Olimpiady.

Etap drugi składał się z dwóch części (obejmujących dwa dni): teoretycznej i laboratoryjnej. Prace sprawdzane były przez odpowiedni Komitety Okręgowe.

Etap trzeci to zawody dwudniowe, organizowane przez Komitet Główny w Warszawie. Składał się z części teoretycznej (5 zadań po 20 punktów) i laboratoryjnej (dwa zadania obejmujące analizę jakościową i ilościową).

- „Gratulujemy osiągniętego wysokiego wyniku i życzymy dalszych sukcesów!” - cieszy się z sukcesu swojej uczennicy II LO.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.