Wydanie nr 145/2024, Piątek 24.05.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Maria, Wincenty, Milena, Joanna, Zuzanna, Natan, Tomira, Orion, Jan, Cieszysława
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Finał sprawy przemytu narkotyków ujawnionych przez pomorską KAS i CBŚP

  • Wydanie nr 145/2024
  • 8 maja 2024, 08:57
  • Barbara Szalińska główny specjalista Referat Komunikacji Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku
  • Na sygnale
Finał sprawy przemytu narkotyków ujawnionych przez pomorską KAS i CBŚP fot. Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku
Pod koniec 2019 r. do portu w Gdyni dotarł ładunek 40 ton substancji opisanej jako „Calcium Carbonate” (węglan wapnia). Ta popularna, legalna substancja, potocznie określana, jako kreda, ma szerokie zastosowanie w przemyśle m.in. budowlanym, kosmetycznym, papierniczym. Z listu przewozowego wynikało, że nadawcą towaru jest spółka kolumbijska, a odbiorcą polska spółka z siedzibą w Poznaniu. Towar zapakowany był w dwóch kontenerach, w workach po 25 kg każdy – łącznie 40 ton. Podejrzenie funkcjonariuszy pomorskiej KAS i CBŚP wzbudził m.in. import z Kolumbii do Polski zwykłej kredy, produkowanej w Polsce i innych krajach sąsiednich.
  • Akt oskarżenia kończący śledztwo.
  • 13 oskarżonych o działanie w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej.

Niestandardowy ładunek

Pod koniec 2019 r. do portu w Gdyni dotarł ładunek 40 ton substancji opisanej jako „Calcium Carbonate” (węglan wapnia). Ta popularna, legalna substancja, potocznie określana, jako kreda, ma szerokie zastosowanie w przemyśle m.in. budowlanym, kosmetycznym, papierniczym. Z listu przewozowego wynikało, że nadawcą towaru jest spółka kolumbijska, a odbiorcą polska spółka z siedzibą w Poznaniu. Towar zapakowany był w dwóch kontenerach, w workach po 25 kg każdy – łącznie 40 ton. Podejrzenie funkcjonariuszy pomorskiej KAS i  CBŚP wzbudził m.in. import z Kolumbii do Polski zwykłej kredy, produkowanej w Polsce i innych krajach sąsiednich. 

Dalsza "obróbka"

Towar został przewieziony  przez odbiorcę do specjalnie wynajętego budynku, gdzie poddawany był obróbce chemicznej. Proces ten wzbudził dalsze podejrzenia służb. W budynku i na terenie nieruchomości funkcjonariusze zabezpieczyli około 10 kilogramów sproszkowanej kokainy (83% czystości), ukrytej w tubie głośnikowej, substancje płynne, z których wyodrębniono około 16 kilogramów kokainy (83% czystości), a ponadto znaczne ilości odczynników chemicznych. Zabezpieczono również urządzenia i przedmioty, które w zestawie z ujawnionymi substancjami chemicznymi stanowiły kompletną linię technologiczną do procesu pakowania gotowego produktu – chlorowodorku kokainy.

Zatrzymania i areszty dla sprawców

Dalsze ustalenia śledztwa wykazały, że oskarżeni sprowadzili od lutego 2016 r. do grudnia 2019 r. z Kolumbii do Polski kokainę o masie 1.787,67 kg. Prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia kończący śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem i międzynarodowym obrotem kokainą i opium. Na terenie Polski zabezpieczono około 1800 kg kokainy, natomiast na terenie Niemiec i Azerbejdżanu ponad 60 kilogramów opium.

Barbara Szalińska główny specjalista Referat Komunikacji Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.