Wydanie nr 148/2022, Sobota 28.05.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Heladiusz, Wilhelm, Emil, Priam, Wiktor, Ignacy, German, Augustyn, Jaromir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przedwojenne wpusty deszczowe z ulicy Wiosennej, gdzie są?

Przedwojenne wpusty deszczowe z ulicy Wiosennej, gdzie są? fot. FB/ Muzeum Miasta Malborka
Zgłosił się do mnie mieszkaniec, który zainteresował mnie sprawą wymiany wpustów kanalizacji deszczowej na ulicy Wiosennej w Malborku. Mianowicie stare, przedwojenne wpusty deszczowe zostały zmienione na nowe. A co ze starymi się stało? Zgłoszony problem podjąłem. Napisałem interpelację na powyższy temat. Oto treść: „Szanowny Panie Burmistrzu! Z informacji medialnych dowiadujemy się, że na ulicy Wiosennej zostały wymienione wpusty kanalizacji deszczowej.
W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1) Czy Konserwator Miejski wydal zgodę na wymianę w/w wpustów?
2) Czy w związku z faktem, że zdecydowana większość budynków na ulicy Wiosennej została wpisana do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków w powyższej sprawie nie powinien się wypowiedzieć Wojewódzki Konserwator Zabytków?
3) Co się stało ze starymi wpustami?
4) Czy starymi wpustami ktoś próbował zainteresować Muzeum Miasta Malborka?”
 
Otrzymałem następującą odpowiedź: „Szanowny Panie Radny, nawiązując do Pana pisma - interpelacji z 16 września 2021 r. w sprawie wymiany wpustów deszczowych na ul. Wiosennej informuję, że:
- miejski konserwator zabytków nie zajmował stanowiska, co do konieczności pozostawienia starych, poniemieckich, wpustów w strukturze jezdni po remoncie. Nadmieniam również, że tego typu krat obecnie nie montuje się, jest to wręcz zabronione,
- o wymianie wpustów nie decyduje wojewódzki konserwator zabytków, ponieważ nie leży to w jego kompetencjach,
- wpusty w większości zostały zezłomowane przez wykonawcę remontu drogi; były uszkodzone, popękane i naturalnie wyeksploatowane,
- dwie sztuki, w porozumieniu z dyrektorem placówki, zostaną przekazane Muzeum Miasta Malborka celem ich wykorzystania w ekspozycji.”
 
Co wynika z powyższej odpowiedzi:
1) Obawiam się, że konserwator miejski nie tylko „nie zajmował stanowiska, co do konieczności pozostawienia starych, poniemieckich, wpustów”, ale nie zajął żadnego stanowiska w sprawie tych wpustów.
2) Mam pełną świadomość, że „tego typu krat obecnie nie montuje się, jest to wręcz zabronione,”. Bardzo bym się zdziwił, gdyby takie przedwojenne „typy krat” były montowane. Chodzi raczej, o to, czy obecna praktyka w innych miastach oraz przepisy pozwalają na pozostawianie takich przedwojennych wpustów deszczowych?
3) Bardzo dobrze oceniam, że nie wszystkie wpusty zostały zezłomowane i chociaż dwie sztuki znajdą miejsce w Muzeum Miasta Malborka.
 
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) Interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 16.09.2021 r.,
2) Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 29.09.2021 r.,
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
mieszkaniec
mieszkaniec 25.10.2021, 10:21
Byłoby, gdyby studzienki dostosowane do jezdni z tzw. "rynsztokiem zastosowano na równej nawierzchni. Konstrukcyjnie już byłyby zapadnięte.
Franek
Franek 23.10.2021, 11:14
na złom proste jak wszystko w naszym mieście
Realistka
Realistka 22.10.2021, 19:29
Już czytałam artykuł o tych wpustach jakieś dwa tygodnie temu, właściwie spóźniony i powielony artykuł, ktoś szuka sensacji
Nemo
Nemo 22.10.2021, 17:13
Jak zwykle "bicie piany" przez tzw rajcę Ilarza. Co ze sprawą włamania na skrzynkę mailową? Policja zawiadomiona?. Jeżeli nie to o jeden drink było za dużo.