Wydanie nr 172/2024, Czwartek 20.06.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Bożena, Bogna, Rafał, Edburga, Gemma, Florentyna, Franciszek, Hektor
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Malbork. Inicjatywy społeczne do kosza!

Malbork. Inicjatywy społeczne do kosza! fot. Urząd Miasta Malborka / Sesje Malbork
Styczniowa sesja Rady Miasta Malborka zapisała się kolejnym niechlubnym wydarzeniem. Doszło do odrzucenia przez Radę kolejnej inicjatywy mieszkańców. To już nie pierwszy raz jak radni, w większości wybrani z Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Charzewskiego, nie liczą się z głosem mieszkańców Malborka.

Pierwszy raz w tej kadencji sytuacja taka miała miejsce, gdy ponad 2000 podpisów zebrał radny Kazimierz Pietkiewicz. Sprawa dotyczyła ogłoszenia Matki Boskiej patronką naszego miasta. Radny podczas sesji został praktycznie „zmieszany z błotem” przez kolegów z Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Charzewskiego. Zebrane podpisy nie miały żadnego znaczenia dla tej części radnych.

Sprawa powtórzyła się przy okazji sprzedaży gruntów pod restauracją McDonald’s. Oburzeni mieszkańcy Malborka wspólnie z częścią radnych PiS i PO zebrali ponad 1000 podpisów sprzeciwiających się takim działaniom. Nie miało to żadnego znaczenia dla radnych z Komitetu Wyborczego Wyborców Marka Charzewskiego oraz Malborskiej Ligi Samorządowej pod przewodnictwem radnej Bożeny Piątkowskiej. Radni powyższych komitetów bardzo chętnie tę skandaliczną sprzedaż BEZ PRZETARGU poparli.

Trzecie zdarzenie tego typu miało miejsce podczas ostatniej, styczniowej sesji Rady Miasta Malborka. Tym razem chodziło o budowę sieci kanalizacji deszczowej na osiedlu Wielbark. Zgodnie z wszelkimi procedurami mieszkańcy zawiązali Obywatelski Komitet, zebrali ok.850 podpisów (mieszkańców naszego miasta, wymagane było 300) oraz złożyli projekt uchwały dotyczący powyższej sprawy. Zapoznajmy się teraz z treścią złożonego projektu uchwały: „UCHWAŁA NR …… RADY MIASTA MALBORKA z dnia ……… 2023 r. w sprawie umieszczenia zadania pod nazwą "Wykonanie projektu i realizację inwestycji budowa sieci kanalizacji deszczowej na osiedlu mieszkaniowym Wielbark obejmującym między innymi rejon ulic: Głowackiego, Wejhera, Admiralicji, Poprzeczna, Bałtycka, Morska, Żeglarska, Teligi, Kostki, z odprowadzeniem wód opadowych do zbiornika retencyjnego nad Nogatem na wysokości ulicy Wejhera" w Budżecie Miasta Malborka na 2024 rok.

Na podstawie art. 18 ust, 1 i 2 pkt 4 i 15 w związku z art. 41 a ust, 1 i 4 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023r., poz. 40 ze zm.)

 Na wniosek Obywatelskiego Komitetu budowa sieci kanalizacji deszczowej na osiedlu mieszkaniowym Wielbark 2024 reprezentowanego przez radcę prawnego Jacka Skrzyniarza Rada Miasta Malborka uchwala, co następuje:

§ 1.

Wnioskuje się do Burmistrza Miasta Malborka i Rady Miasta Malborka o umieszczenie zadania pod nazwą "Wykonanie projektu i realizację inwestycji budowa sieci kanalizacji deszczowej na osiedlu mieszkaniowym Wielbark obejmującym między innymi rejon ulic: Głowackiego, Wejhera, Admiralicji, Poprzeczna, Bałtycka, Morska, Żeglarska, Teligi, Kostki, z odprowadzeniem wód opadowych do zbiornika retencyjnego nad Nogatem na wysokości ulicy Wejhera" w Budżecie Miasta Malborka na 2024 rok.

§2.

Finansowanie inwestycji będzie odbywać się poprzez:

 1. Wydatki z budżetu miasta,

 2. Współfinansowanie środkami zewnętrznymi, poprzez budżet miasta - w ramach m.in.:

 3. programu Lokalne Inicjatywy Inwestycyjne,

 4. środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej,

 5. dotacji samorządu województwa,

 6. dotacji i pożyczek z funduszy celowych,

 7. innych środków zewnętrznych.

§3.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Malborka.

§4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.”

Tak jak poprzednio, radni którzy stanowią „betonową” awangardę Burmistrza nie widzieli powodów, aby liczyć się z głosami mieszkańców. Najpierw nastąpiła próba zdjęcia projektu obywatelskiego z porządku obrad sesji. Gdy się nie powiodła, to ci sami radni głosowali przeciw w/w projektowi. Zebrane podpisy kolejny raz nie były przez tych radnych brane pod uwagę. Pomimo, że na sesji deklarowali, że są za budową tej kanalizacji. Festiwal obłudy normalnie.

Jak widać z powyższego społeczne inicjatywy w naszym mieście nie są przez władze brane pod uwagę. Władza wraz z własnymi radnymi najlepiej wie, co dla mieszkańców najlepsze. Nawet w przypadku, gdy w mieście brakuje kanalizacji…

Adam Ilarz – RAJCA miejski

PS. Wszelkie analizy, głosy krytyki (konstruktywnej i merytorycznej – nie krytykanctwa) czy opinie można kierować do mnie pod adresem a.ilarz@um.malbork.pl

PS2. Zapraszam do przeczytania innych moich artykułów i komentarzy na www.facebook.com/adam.ilarz

PS3. Źródła jakie wykorzystałem:

1) Projekt uchwały w sprawie umieszczenia zadania pod nazwą "Wykonanie projektu i realizację inwestycji budowa sieci kanalizacji deszczowej na osiedlu mieszkaniowym Wielbark obejmującym między innymi rejon ulic: Głowackiego, Wejhera, Admiralicji, Poprzeczna, Bałtycka, Morska, Żeglarska, Teligi, Kostki, z odprowadzeniem wód opadowych do zbiornika retencyjnego nad Nogalem na wysokości ulicy Wejhera" w Budżecie Miasta Malborka na 2024 rok.

Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Tomi
Tomi 05.02.2024, 10:20
Ludzie obudźcie się i zobaczcie kto nami rządzi! Czas na zmiany!
Ha ha ha.
Ha ha ha. 05.02.2024, 09:56
Pan wiadomy rajca to były podnóżek naczelnego Grabarza z Nowego Stawu. Można rzec, że to Toudi i jego Księciunio w lokalnym wydaniu.
obserwator
obserwator 05.02.2024, 08:10
rajca jest tak zakłamany, jak nikt inny. Pewnie, że nikt nie byłby przeciwny. Ta cała procedura źle była przeprowadzona prze radcę prawnego obywatelskiego komitetu. Wstyd że o tym nie pisze rajca w artykule. Rajca kłamie !!!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 05.02.2024, 08:08
A Rajca znowu kręci wora. Oj przydałaby się wizyta w przychodni na Wybickiego.
Oglądałem i słyszałem.
Oglądałem i słyszałem. 04.02.2024, 15:57
Ależ Pan jest obłudny! Nikt potrzeby kanalizacji nie neguje. Na sesji wyraźnie to powiedziano. Formalnie zaś zostało to źle zgłoszone i na nie odpowiednich papierach formularzach. Niech Pan szanowny rajca też to ujmie w swoim artykuliku
Jan bez ziemi.
Jan bez ziemi. 04.02.2024, 20:27 (odpowiedź do Oglądałem i słyszałem. )
Przecież to pieniacz.
obywatel malborka
obywatel malborka 03.02.2024, 06:30
ludzie trzeba pogonić te BANDE Charzewski,Wilk,Ostrowska pamietajcie wybory niedługo
obserwator
obserwator 02.02.2024, 22:03
W jaki sposób można wpisać inwestycje na 2024r, skoro budżet był uchwalony 19.12.2023r. Dlaczego Pan Rajca ( autor artykułu) w dniu podejmowania uchwały budżetowej nie zaproponował zmiany??
Mieszkaniec .
Mieszkaniec . 02.02.2024, 20:38
Nie długo wybory pognić tych , i bandę Charzewskiego na śmietnik historii .