Wydanie nr 167/2024, Sobota 15.06.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Bernard, Abraham, Edburga, Witold, Witosław, Jolanta, Wit, Leonida, Lotar, Angelina, Wisława
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Media zamiast reformy

Media zamiast reformy fot. TvMalbork.pl / archiwum
Zaskoczyły mnie słowa Zastępcy Burmistrza Józefa Barnasia, który wypowiadając się do mediów krytykował zespół weryfikujący wnioski do Budżetu Obywatelskiego. Wydawało mi się, że Zastępca Burmistrza jest członkiem tego zespołu. Poprosiłem o wyjaśnienia w formie interpelacji. Oto jej treść: „Szanowny Panie Burmistrzu! W malborskich mediach mogliśmy przeczytać: „Pomysły mieszkańców zgłaszane do budżetu obywatelskiego oceniają członkowie powoływanej przez burmistrza grupy złożonej z urzędników i radnych. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości będą musieli baczniej przyglądać się kosztom, zanim projekty zostaną zakwalifikowane do udziału w głosowaniu.

 

- Winię nasz zespół, który weryfikuje zgłoszone projekty i przekazuje do głosowania, bo niektóre powinny być utrącone na etapie składania wniosków - uważa Józef Barnaś.” (źródło: Rejsy Regionów 26.05.2023 r. „Jedna tężnia sucha, bo trzeba zrobić przegląd. Za budowę drugiej wykonawcy chcieli wystawić słony rachunek”).
Wiedza, że zespół weryfikujący wnioski do Budżetu Obywatelskiego błędnie je kwalifikuje była Burmistrzowi znana z wyników kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Malborka zawartych w protokole z kontroli napisu „Malbork”. Mówi o tym ptk. 3 wniosków: „3) Błędna kwalifikacja wniosku jako mały (poniżej 30.000 zł). Informacje zawarte w notatce z dnia 19.10.2021 r. ukazują oferty wyceniane na kwoty w zakresie 45800 zł – 57810 zł brutto. Ponadto projekt budowlany kosztował 3500 zł. Brak weryfikacji zawartych we wniosku kosztach wykonania projektu spowodował błędną kwalifikację wniosku.”
W związku z powyższym jakie działania Pan Burmistrz podjął w celu usprawnienia działania zespołu, aby wnioski były odpowiednio kwalifikowane?”
 
Odpowiedź na interpelację była następująca: „Szanowny Panie Radny W odpowiedzi na interpelację z dnia 15 czerwca 2023 r. informuję, że oceny projektów do Budżetu Obywatelskiego dokonują pracownicy merytoryczni Urzędu Miasta powołani stosownym Zarządzeniem. Jestem przekonany, że wykonują to zgodnie z posiadaną wiedzą oraz cennikiem aktualnym na dzień oceny projektu.
W obecnej edycji BO szczególny nacisk został położony na oceny projektów pod kątem generowania wysokich kosztów ich utrzymania w latach następnych. Już na etapie weryfikacji merytorycznej po opinii ekspertów Zespół odrzucił trzy złożone projekty, które zostały wysoce niedoszacowane lub kosztowne w utrzymaniu. Do prac Zespołu dołączył także Zastępca Burmistrza - Józef Barnaś, jako głos doradczy.” Odpowiedź na interpelację podpisał Burmistrz Marek Charzewski.
Czyli Zastępca Burmistrza dołączył do zespołu, ale zamiast go reformować, aby działał skuteczniej, to skarży się na niego w mediach…
 
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) Interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 15.06.2023 r.,
2) Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 22.06.2023 r..
 
 
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
matka
matka 07.09.2023, 15:08
Cu robi emeryt Józef Banaś mający tak wysoką emeryturę w radzie miasta panie burmistrzu a nasze dzieci i wnuki muszą emigrować za granicę bo mają zobowiązania małe dzieci Panie burmistrzu spójrz w swoje serce ale niedługo wybory Pamiętajcie mieszkańcy na kogo oddajecie głos
Mieszkaniec .
Mieszkaniec . 07.09.2023, 18:41 (odpowiedź do matka)
Nie wygrał wyborów , to burmistrz ,kolegę komucha przygarnął .