Wydanie nr 147/2022, Piątek 27.05.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor, Juliusz, Jan
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Parking przy Dworcu PKP. Interes miasta oraz mieszkańców nie został odpowiednio zabezpieczony.

Parking przy Dworcu PKP. Interes miasta oraz mieszkańców nie został odpowiednio zabezpieczony. fot. TvMalbork.pl
Sporo emocji wzbudził w ostatnim czasie cennik parkingu przy ulicy Dworcowej. Wzbudził ponieważ ceny znacząco wzrosły. A jak ceny wzrosły to i emocje wzrosły. Szczególnie te negatywne.

Wzrosty cen w ostatnim czasie są pewną stałą. Pomimo, że inflacja jest nieszczególnie wysoka, to jednak podwyżki cen są odczuwalne. Ale co innego gdy ceny są regulowane za pomocą praw rynkowych, a co innego gdy wpływ na nie ma samorząd. Za wzrost cen na tym parkingu odpowiedzialna jest konkretna osoba.

Parking przy ulicy Dworcowej oraz parking przy ulicy Kościuszki w zeszłym roku od końca kwietnia był prowadzony przez prywatnego przedsiębiorcę z Gdyni. Wygrał on przetarg. Przetarg określał dzierżawcę do końca roku 2019. Zgodnie z zapisami uchwały Rady Miasta Malborka z 2008 roku Burmistrz Miasta Malborka ma możliwość przedłużyć dzierżawę w trybie bezprzetargowym na okres do 3 lat, jeśli nieruchomość i strony umowy pozostają te same. Dokładnie przepis ten brzmi: „Zawarcie umowy dzierżawy lub najmu na czas dłuższy niż 3 lata, lub na czas nieoznaczony, oraz gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość, może nastąpić z uwagi na interes społeczny, gospodarczy, prawny gminy lub dzierżawcy bądź najemcy.” Burmistrz z tej możliwości skorzystał. Umowy na 2 w/w parkingi podpisano na następne 3 lata. Zmieniły się jednakże warunki tych umów.

 

Zmianie uległy granice cen jakie dzierżawca na tych parkingach może stosować. Umowy z 2019 roku granice cen określały następująco:

 1. za pół godziny postoju – 0,5 zł,
 2. za pierwszą godzinę - 1 zł,
 3. za każdą rozpoczętą kolejną - 1 zł,
 4. za parkowanie przez cały dzień - 5 zł,
 5. abonament tygodniowy – nie był uwzględniany,
 6. abonament miesięczny - 30 zł.

Umowy na rok 2020 i następne zawierają takie granice cen:

 1. za pół godziny postoju – 1 zł,
 2. za pierwszą godzinę - 2 zł,
 3. za każdą rozpoczętą kolejną – 1,5 zł,
 4. za parkowanie przez cały dzień - 8 zł,
 5. abonament tygodniowy – 30 zł,
 6. abonament miesięczny - 50 zł.

Z kolei nowe umowy przewidują możliwość zwiększenia cen w okresie sezonu letniego w następującym zakresie:

 1. za pół godziny postoju – 1,5 zł,
 2. za pierwszą godzinę - 3 zł,
 3. za każdą rozpoczętą kolejną – 2,5 zł,
 4. za parkowanie przez cały dzień - 12 zł,
 5. abonament tygodniowy – 40 zł,
 6. abonament miesięczny - 80 zł.

Umowa na 2020 rok nie zmieniła jednakże opłaty, którą dzierżawca będzie co miesiąc wnosił do naszego urzędu. W kolejnych latach opłata zostanie zwiększona o poziom inflacji. Dla przypomnienia poziom inflacji wyniósł 2,6% w ujęciu rocznym.

W takiej sytuacji uważam, że interes miasta oraz mieszkańców nie został odpowiednio zabezpieczony.
Z kolei interes przedsiębiorcy został zabezpieczony aż nadto.

Podwyżki cen za parkowanie wzrosły niewspółmiernie do obciążeń jakie wydzierżawiający będzie ponosił z tytułu prowadzenia parkingu. Przykładowy wzrost cen za parkowanie zawarty w umowie to:

 1. przy abonamencie miesięcznym poza sezonem z 30 zł na 50 zł czyli wzrost o 66%,
 2. przy abonamencie miesięcznym w sezonie z 30 zł na 80zł czyli wzrost o 166%,

Z kolei główne obciążenia jakie zanotuje przedsiębiorca to wzrost płacy minimalnej oraz koszty wywozu śmieci (podatek od nieruchomości został na tym samym poziomie). W moim odczuciu wzrost cen za parkowanie jest niewspółmiernie wysoki w stosunku przewidywanych obciążeń.

Zastanawiam się w tym momencie komu te podwyżki mają służyć? Mieszkańcom raczej nie. Będą płacić więcej, a jakość usługi (czyli możliwość zostawienia samochodu na parkingu) raczej nie wzrośnie. Miasto także na tych podwyżkach nie zyska. Opłata za dzierżawę tego terenu jest dla miasta taka sama jaka była w zeszłym roku, przed podwyżkami. Zyskać może jedynie przedsiębiorca.

Pomimo, iż umowa została zawarta zgodnie z przepisami i z zachowaniem wszelkich procedur to mam wrażenie, że interes mieszkańców i miasta nie został tutaj należycie zabezpieczony.

Adam Ilarz – RAJCA miejski

PS. Wszelkie analizy, głosy krytyki (konstruktywnej i merytorycznej – nie krytykanctwa) czy opinie można kierować do mnie pod adresem a.ilarz@um.malbork.pl

PS2. Zapraszam do przeczytania innych moich artykułów i komentarzy na www.facebook.com/adam.ilarz

PS3. Źródła jakie wykorzystałem:

 1. Uchwała Rady Miasta Malborka z dnia 26.06.2008 roku w sprawie: zasad oddawania w dzierżawę, lub najem gminnych nieruchomości
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
mieszkaniec malborka
mieszkaniec malborka 19.02.2020, 20:10
najpredzej jak da odsunac to towarzystwo od wladzy .tylko REFERENDUM
Ja
Ja 18.02.2020, 17:15
Działanie na szkodę interesu publicznego jest określone w art. 231 kk
mieszkaniecMalborka
mieszkaniecMalborka 18.02.2020, 16:59
Właśnie Malbork jest tak bogaty ,że władze mogą nas robić w konia .Parkingi miastu sie nie opłacają lepiej oddać w ręce kolesiów zeby sie bogacili na naszej krzywdzie.Dlaczego nie ma więcej miejsc dla osób niepełnosprawnych posiadających karty parkingowe i trzeba sprawdzić dlaczego przez cały czas stoi auto z rejestracja nowodworska. Trzeba tą sprawe wyjasnić RADA mista powinna dbać o budrzet naszego miasta i stac po stronie mieszkańców a nie odwrotnie.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.02.2020, 08:46
A ja parkując po godz.15 ,też dostałam mandat, bo te ich zjebane parkomaty nie przyjmowały pieniędzy, nie działały bo tylko nie ja chciałam zapłacić, ale i również inni nie mogli zapłacić, to z jakiej winy dostało się mandat za zepsute gówno stare.Wstyd dla Malborka powinni się wstydzić Włodarze miasta, że podpisali umowę z jakimś prywatnym hu......
MIESZKANIEC
MIESZKANIEC 18.02.2020, 08:18
Ludzie tu nie ma co pisać trzeba jak najszybciej odwołać te władzę Bo do końca kadencji Charzewskiego i spółki Malbork nawet straci prawa miejskie Malbork przez tą kadencję Charzewskiego cofa się bardziej upadkowi Zróbmy referendum
Ekonomista
Ekonomista 18.02.2020, 07:25
..................................a dlaczego nie zarabia na tym spółka miejska tylko osoba prywatna ? Domyślam się.
niesmak
niesmak 18.02.2020, 07:06
WSTYD dla MIASTA i MIESZKAŃCÓW,ze mamy komunistę burmistrza,"zastępców",którzy podejmują 'decyzje" KORZYSTNE dla swoich kolesi,jak ten dzierżawca parkingu! Ta sprawa nadaje się do PROKURATURY,a tych trzech pasożytów dojących mieszkańców pociągnąć do ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ-nie TYLKO za ten parking. Lista jest długa! Radni-BEZRADNI? Ci "wyborcy" tych szkodników niech plują sobie w swoje gęby!
hahhahaha
hahhahaha 17.02.2020, 21:01
Brawo czerwony burmistrz, brawo wilk z czerwonym nosem
pis
pis 17.02.2020, 20:16
Tym ,, burmistrzom" już dziękujemy. Dość robienia mieszkańców w balona i degradacji miasta.
Wkurzony turysta
Wkurzony turysta 17.02.2020, 20:07
Z tym się zgodzę, co za u cioci to wymyślili. Ostatnio musiałem wyjechać pociagiem na 2 dni to nie moglem wrzucić więcej niż 12 zł A i tak dostałem mandat za parkowanie, Bxnda złodziej. Oszuści