Wydanie nr 341/2021, Wtorek 7.12.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Ambroży, Marcin, Ninomysł, Agaton, Marcisław, Józefa, Polikarp, Zdziemił, Sabin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Skrzyżowanie ulic Kotarbińskiego i de Gaulle’a - powstanie sygnalizacja świetlna czy rondo? (DW 515)

Sprawy drogowe Zajmując się sprawami dotyczącymi zagadnień drogowych docierają do mnie głosy mieszkańców z różnymi propozycjami dotyczącymi ulepszeń lub zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dotarła do mnie propozycja zwrócenia uwagi na skrzyżowanie ulic Kotarbińskiego i de Gaulle’a. W szczególności na problemy tam występujące w godzinach szczytu.
Zwróciłem się więc do Burmistrza Miasta Malborka z następującą interpelacją:
 
„Szanowny Panie Burmistrzu!
W związku z informacjami od mieszkańców oraz własnymi obserwacjami proszę o wystąpienie do zarządcy skrzyżowania ulic Kotarbińskiego i de Gaulle’a w Malborku z prośbą o przeprowadzenie badań potwierdzających lub wykluczających konieczność zainstalowania na tym skrzyżowaniu sygnalizacji świetlnej lub budowy skrzyżowania o ruchu okrężnym. Powyższa prośba motywowana jest poprawą możliwości wyjazdu z ul. Kotarbińskiego w godzinach największego natężenia ruchu.”
 
Burmistrz z moją interpelacją wystąpił do zarządcy drogi. Jako odpowiedź otrzymał odpis pisma do Zarządu Dróg Wojewódzkich ze zleceniem przeprowadzenia analizy dotyczącej konieczności zmian na w/w skrzyżowaniu następującej treści: „W związku z wnioskiem Pana Adama Ilarz Radnego Miasta Malborka (przekazanym przez Urząd Miasta Malborka), dotyczącym budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 515 (ul. Generała Charles’a De Gaulle’a) z ul. Kotarbińskiego w Malborku,
 
Departament Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zwraca się z prośbą o zlecenie opracowania oceny konieczności zastosowania sygnalizacji świetlnej na ww. skrzyżowaniu. Ocenę należy sporządzić w oparciu o zalecenia pkt. 6 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. 2003, Nr 220, poz. 2181 z późn. zmianami).
 
Decyzja o ewentualnej budowie sygnalizacji podjęta zostanie po zapoznaniu się wnioskami wynikającymi z przeprowadzonej analizy.” Pismo podpisał Dyrektor Departamentu Infrastruktury Krzysztof Czopek.
Musimy więc poczekać na wyniki analizy, aby dowiedzieć się czy zmiany są konieczne. O jej wynikach oczywiście będę informował.
 
Innym tematem - związanym tym razem z drogą krajową - była prośba o wytyczenie ścieżki rowerowej. Moja interpelacja do Burmistrza Miasta Malborka była następująca:
„Szanowny Panie Burmistrzu!
 
W związku z licznymi głosami mieszkańców oraz własnymi obserwacjami zachowań rowerzystów oraz pieszych na ulicy Rodła na odcinku od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do DW515 (do skrzyżowania z Rondem Lotników Polskich) na stronie południowej proszę o wystąpienie do zarządcy drogi z zapytaniem o możliwość wytyczenia ścieżki rowerowej. Swoją prośbę motywuję tym, iż na w/w odcinku znajduje się szeroki chodnik z oznaczeniem znakiem wytyczającym drogę dla pieszych i rowerową, jednakże nie rozgraniczającą ruchu dla tych podmiotów. Powoduje to, że zarówno piesi jak i rowerzyści poruszają się na tym odcinku chodnika w sposób nieuporządkowany. Wyznaczenie w tym miejscu ścieżki dla rowerzystów znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo i uporządkowało ruch. Ponadto po drugiej stronie jezdni taka droga dla rowerzystów jest wyznaczona. Wyznaczona jest ona także na tej ulicy dalej w kierunku Mostów Rotmistrza Pileckiego po obu stronach. „
Muszę od razu tutaj przyznać się do błędu. Na północnym odcinku DK od skrzyżowania z ulicą Mickiewicza do DW515 (do skrzyżowania z Rondem Lotników Polskich) po stronie Galerii Dekada droga dla rowerzystów występuje tylko częściowo, nie na całym odcinku. Za pomyłkę przepraszam.
 
Odpowiedź Burmistrza w tym temacie była krótka. Ścieżka rowerowa na wnioskowanym przeze mnie odcinku jest w projekcie przebudowy drogi krajowej 22.
 
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) Interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 03.11.2020 r.
2) Interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 18.01.2021 r.
3) Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 08.03.2021 r.
 
Czekamy na Państwa komentarze w tej sprawie

----------------------------------------

reklama

Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Karol
Karol 27.04.2021, 18:30
Zdecydowanie światła. Boję się , że zbudują kolejny placek jak to minirondo.
Ern
Ern 26.04.2021, 21:26
Jak nie zbudują ronda, to mieszkańcy osiedla południe się wkrótce ugotują w autach. Powiem więcej od konopnickiej musi być tak samo rondo.
Gość
Gość 26.04.2021, 20:15
Tam nie ma potrzeby nic robić. Światła spowolnią ruch, zaraz są drugie przy policji. Rondo nie potrzebne. Poprawcie wyjazd z drugiej strony Kotarbińskiego by autobusy mogły po ludzku skręcać. Zacznijcie ułatwiać kierowcom życie a nie utrudniać.
Doki
Doki 25.04.2021, 17:12
Jeśli ma powstać rondo to duże. Odnośnie ścieżki rowerowej to przydałaby się od ulicy Reymonta do ELeclerca i dalej do ulicy Mickiewicza tak jak tu piszą.
Z Rolniczej
Z Rolniczej 24.04.2021, 17:33
Rondo. I nie tylko tam, Michałowskiego-Rilnicza-Dąbrówki- Konopnickiej. Następne Konopnickiej-Kotarbińskiego oj by się przydało :)