Wydanie nr 181/2022, Czwartek 30.06.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Marcjalis, Bazyli, Władysława, Ciechosława, Leon, Emilia, Leona, Lucyna, Trofim, Władysław, Ermentruda, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Tragamin. Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiada na zapytanie posła.

Tragamin. Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiada na zapytanie posła. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Od listopada br. w biogazowni przy Ośrodku Hodowli Zarodowej GAJEWO w Tragaminie trwa kontrola interwencyjna Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w zakresie stosowania pofermentu frakcji płynnej i stałej na gruntach rolnych. To pokłosie licznych interwencji mieszkańców, którzy wielokrotnie zgłaszali nieprawidłowości związane z jej działalnością, negatywnie wpływające na ich codzienne życie.

 

O uciążliwości związanej z działalnością biogazowni przy Ośrodku Hodowli Zarodowej GAJEWO Sp. z o. o. w Tragaminie mieszkańcy informowali już od dawna. Niejednokrotnie w składanych wnioskach o podjęcie interwencji w tej sprawie podkreślali, że fetor z wylewanych na pobliskie pola nawozów uniemożliwia wręcz normalne życie na co dzień. Na spotkaniach, które miały miejsce latem 2019 r., prezes spółki i pracownicy OHZ zapewniali mieszkańców, że wszystko działa zgodnie z normami. W końcu całej sprawie przyjrzał się Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, który po zakończonej kontroli nałożył na Ośrodek Hodowli Zarodowej w Tragaminie administracyjną karę pieniężną za przetwarzanie odpadów z naruszeniem decyzji Starosty Malborskiego. Pod koniec stycznia 2020 r. do Prokuratury Rejonowej w Malborku wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez spółkę OHZ. Również w styczniu 2020 r. wydana została decyzja administracyjna wstrzymująca działalność biogazowni, jednak spółka w tej sprawie się odwołała.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska decyzją z dnia 24 sierpnia br. uchylił decyzję wstrzymującą działalność i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji zaznaczając, że w przedmiotowej sprawie konieczne jest ustalenie, czy zachodzi możliwość wdrożenia procedury naprawczej.

 

 

 

 

13 kontroli i 59 wniosków w ciągu 9 lat.

W latach 2011-2020 w biogazowni działającej przy OHZ Grajewo w Tragaminie przeprowadzono łącznie 13 kontroli. W samym roku 2020 dwukrotnie podjęto czynności w związku ze zgłaszanymi wnioskami o podjęcie interwencji. W ciągu tych lat do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska wpłynęło 59 wniosków o podjęcie interwencji w sprawie nieprawidłowości i uciążliwości związanych z działalnością OHZ Grajewo, zaś do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w latach 2019-2020 wpłynęły 2 takie wnioski.

 

 

 

 

Walka wciąż trwa.

Nie ustaje walka mieszkańców Tragamina o normalne życie w sąsiedztwie biogazowni. W ostatnim czasie zdecydowali się zgłosić swoje zastrzeżenia i obawy dotyczące ich codziennego życia posłowi Koalicji Polskiej, Markowi Biernackiemu, który w tej sprawie złożył zapytanie do Ministra Klimatu i Środowiska, o czym pisaliśmy tutaj https://www.tvmalbork.pl/aktualnosci/32005,wracamy-do-tematu-nieprawidlowosciom-w-dzialaniu-b

W odpowiedzi z 4 grudnia br. Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Ireneusz Zyska napisał: