Wydanie nr 119/2026, Środa 29.04.2026
imieniny: pokaż (12 imiona)Hugo, Bogusław, Robert, Piotr, Ermentruda, Paulin, Ryta, Augustyn, Roberta, Angelina, Wiktor, Katarzyna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pożar lasu w Leśnictwie Wilki - kilkanaście zastępów w akcji.

Pożar lasu w Leśnictwie Wilki - kilkanaście zastępów w akcji. fot. OSP Mikołajki Pomorskie
W poniedziałek, 27 kwietnia w Leśnictwie Wilki (powiat sztumski) wybuchł pożar, który objął około 3 hektary lasu. Dzięki sprawnej akcji 18. zastępów straży pożarnej oraz wsparciu lotniczemu ogień udało się szybko opanować.

W poniedziałek, 27 kwietnia około godziny 15:45 doszło do pożaru lasu na terenie Leśnictwo Wilki. Ogień objął powierzchnię około 3 hektarów i został zauważony zarówno przez osobę postronną, jak i przez system obserwacji z wież przeciwpożarowych Nadleśnictwo Kwidzyn.

Na miejsce natychmiast skierowano siły i środki z kilku powiatów. W akcji uczestniczyło łącznie 18. zastępów straży pożarnej, w tym jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Działania prowadzone były m.in. przez PSP Sztum, PSP Malbork i PSP Kwidzyn oraz OSP z Postolina, Gościszewa, Starego Targu, Mikołajek Pomorskich, Szrop, Bukowa, Białej Góry, Dąbrówki Malborskiej, Ryjewa i Benowa. W działania zaangażowani byli również pracownicy nadleśnictwa.

Dzięki błyskawicznej reakcji służb pożar udało się opanować już po około godzinie od zgłoszenia. Następnie prowadzono długotrwałe dogaszanie i zabezpieczanie pogorzeliska, które trwało do godziny 20:00.

W działaniach gaśniczych wsparcia udzielił także samolot gaśniczy typu Dromader z Borska, który dwukrotnie tankował się w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Dym z pożaru był widoczny nawet z drugiej strony Wisły.

Dzięki sprawnej koordynacji nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie młodniki i większe kompleksy leśne. Niestety, w trakcie akcji jednostka OSP Postolin poniosła stratę sprzętu gaśniczego z powodu silnego wiatru.

Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane. Sprawę bada Policja, która prowadzi postępowanie wyjaśniające.

Urząd Miasta i Gminy Sztum apeluje o ostrożność:
- „W regionie utrzymuje się susza hydrologiczna, a ściółka leśna jest bardzo wysuszona, co znacząco zwiększa ryzyko pożaru. Dbajmy o nasze lasy. One same się nie obronią”.

 

Zdjęcia: OSP Dąbrówka Malborska, OSP Postolin, OSP Mikołajki Pomorskie, Miasto i Gmina Sztum

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.