Wydanie nr 231/2022, Piątek 19.08.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Bolesław, Ludwik, Emilia, Sykstus, Juliusz, Jan, Sebald , Julian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Stracili wszystko w jednej chwili. Pogorzelcy Jazowa 6 - dziękujemy za dotychczasową pomoc. - 29.09.2017

Stracili wszystko w jednej chwili. Pogorzelcy Jazowa 6 - dziękujemy za dotychczasową pomoc. - 29.09.2017 fot. Mateusz Grabowski
Pożar obudził ich w nocy. Jeden z synów wezwał straż pożarną, gdy opuszczali budynek paliło się już całe piętro. Nie było czasu na zabranie niczego. Rodzinie Urbankiewiczów z Jazowej w jednej chwili spłonął dom i wszystko co w nim mieli.

Bardzo skromna rodzina, która nie śmiała przed kamerą prosić o dalszą pomoc. Chcieli jedynie podziękować ludziom, którzy do tej pory bezinteresownie pomagali. Sąsiadom, rodzinie i burmistrzowi Jackowi Michalskiemu, który również wyciągnął pomocną dłoń. W nocy stracili dom i wszystko co w nim było. Dzięki szybkiej i skutecznej akcji strażaków ocalały budynki gospodarcze, jednak budynek mieszkalny nadaje się tylko do wyburzenia. Z pożaru strażacy wynieśli dwie butle gazowe - gdyby wybuchły, byłoby to śmiertelne zagrożenie dla gaszących pożar. Jak opowiada sąsiad, świadek pożaru - płomienie były olbrzymie, drewniana konstrukcja starego typu płonęła niczym pochodnia rozświetlając chłodną już o tej porze roku noc. Pogorzelcy wyciągnięci z łóżek mogli tylko patrzeć jak płonie ich dotychczasowy dobytek. Jedyną nadzieją hojność dobrych ludzi.

Jak informuje mł.bryg. Łukasz Zblewski – rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Nowy Dwór Gdański, akcja przebiegała następująco:
W dniu 28.09.2017 r. o godz. 2359 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Dworze Gdańskim wpłynęło zgłoszenie o  pożarze budynku mieszkalnego w m. Jazowa 6.
Niezwłocznie na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Dworze Gdańskim i Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego powiatu.. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się budynek mieszkalny na parterze, pierwszym piętrze i poddaszu. Pożar obejmował 2/3 budynku. Osoby zamieszkujące obiekt znajdowały się na zewnątrz. Wewnątrz nie było żadnych zagrożonych mieszkańców.
Działania ratowników skupiały się głównie na szybkim ugaszeniu pożaru, obronie sąsiedniego budynku gospodarczego. W trakcie działań zadysponowano kolejne zastępy straży. Łącznie podano 6 prądów wody: 2 prądy z podnośników hydraulicznych w natarciu, 3 w natarciu do wewnątrz budynku i 1 w obronie zagrożonego budynku gospodarczego. Ratownicy prowadząc działania gaśnicze zlokalizowali dwie butle z gazem propan-butan o wadze 11kg i niezwłocznie wynieśli je na zewnątrz, gdzie sukcesywnie schładzane były prądem wody. Powyższe działania pozwoliły na ugaszenie/lokalizację pożaru. Po oddymieniu budynku przystąpiono do częściowej rozbiórki nadpalonych elementów konstrukcji i dogaszaniu zarzewi ognia. Następnie sprawdzono cały budynek - nie stwierdzono występowania zagrożeń. W trakcie działań na miejsca zdarzenia przybył Zespół Ratownictwa Medycznego wezwany przez patrol policji, w związku ze złym samopoczuciem jednego z lokatorów. Po przebadaniu lekarz stwierdził, że nie ma konieczności hospitalizacji.
W działaniach łącznie brało udział 12 zastępów straży i 37 strażaków.

Mateusz Grabowski
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
mała
mała 01.10.2017, 12:08
W jaki sposób można pomóc?
madox324
madox324 30.09.2017, 18:01
Panie burmistrzu tu trzeba działać ze zbiórką. Wysłac mlodzież szkolną w miasto z puszkami niech chodzą po domach i zbierają kasę na pomoc. Albo Pan zadziała i będzie konkretna pomoc albo wszystko rozejdzie sie kościach.