Wydanie nr 203/2024, Niedziela 21.07.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Benedykt, Prokop, Daniel, Ignacy, Andrzej, Wiktor, Stojsław, Julia, Prakseda, Klaudiusz, Arbogast
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

W domkach jednorodzinnych zabrali worki na bioodpady – alarmuje mieszkaniec. Urząd Miasta Malborka odpowiada.

W domkach jednorodzinnych zabrali worki na bioodpady – alarmuje mieszkaniec.… fot. TvMalbork.pl / Zulawyimierzeja24.pl / TvRegionalna24.pl / TvSztum.pl
Ustawa regulująca obowiązek segregowania śmieci wprowadzona została w naszym kraju w lipcu 2013 r. Początkowo panował chaos – w każdej gminie kolory koszy na śmieci były inne, co prowadziło często do pomyłek, bowiem w jednej gminie papier zbierano do zielonego pojemnika, a w innej do czerwonego. W końcu w lipcu 2017 r. uregulowano tę kwestię, obligując wszystkie samorządy do wdrożenia Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO). W całym kraju komunalne odpady dzielone są na pięć osobnych frakcji: do zielonego pojemnika wrzucamy szkło, niebieskiego – papier, żółtego – metale i tworzywa sztuczne, czarnego – odpady zmieszane, a brązowego – bioodpady (np. resztki kuchenne, świeżo skoszona trawa, gałęzie lub liście zebrane w czasie jesiennych porządków oraz wszystko to, co rozkłada się szybko).

Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy domków jednorodzinnych usytuowanych na terenie miasta Malborka. Zaniepokojeni są sytuacją związaną z usunięciem z użytkowania brązowych worków biodegradowalnych. Na ich miejsce przed ich posesjami stanęły pojemniki 120 i 240 l. Wkrótce i to ma się zmienić – na każdej ulicy ma pojawić się jeden olbrzymi pojemnik dla grupy mieszkańców, do którego będą wrzucane odpady BIO.

Zwracają uwagę, że pojemniki 120 i 240 – dla osób, które mają ogród – są zbyt małe przy pracach wiosenno-letnich, tj. np. przycinanie gałęzi, pielenie rabatek, koszenie trawy. Bo przecież dla nich odpady BIO to nie tylko odpady kuchenne, również albo przede wszystkim ogrodowe.

Rozpoczął się marzec i wielu ogrodników zaczyna pierwsze prace porządkowe w ogrodzie. Na razie są to prace wykonywane dość rzadko, ale za chwilę, wraz z przyjściem wiosny, tych prac będzie więcej, a pojemniki w mgnieniu okaz zaczną się zapełniać.

W mniemaniu mieszkańców pojemniki przez służby porządkowe opróżniane są zbyt rzadko, w związku z czym nadmiar odpadów zielonych musieliby zostawiać w ogrodzie lub przy pojemniku. Obawiają się, że przez to może zalęgnąć się „robactwo i gryzonie”. Dodają również, że nie zostali w tej sprawie powiadomieni, że nie będzie worków, tylko pojemniki. Od jednego z pracowników usłyszeli, że jak przy pojemniku będą stały brązowe worki, to oni ich nie zabiorą… Dlaczego? W czym tkwi problem?

Zwracają uwagę również na starszych ludzi, dla których wyrzucanie bioodpadów do pojemników może stanowić problem – łatwiej wrzucać do worków, niż do wysokiego pojemnika.

Ogólnie rzecz ujmując – są zaniepokojeni tym stanem rzeczy.

W tej sprawie zwróciliśmy się do malborskiego magistratu oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej i mieszkaniowej w Malborku.

Zapytaliśmy, dlaczego zamieniono worki biodegradowalne na pojemniki? Na jakiej podstawie nastąpiła ta zmiana? Czy mieszkańcy zostali o tym fakcie powiadomieni? W jaki sposób? Czy prawdą jest, że planujecie Państwo wstawiać jeden duży pojemnik na kilku odbiorców? Co ze starszymi ludźmi, dla których byłby to problem, żeby z odpadami „wędrować” do tego pojemnika? Czy rzeczywiście worki biodegradowalne stanowią tak duży problem, że miasto od nich odchodzi? W czym tkwi problem? Co ma zrobić mieszkaniec, który po ogrodowych porządkach zapełni cały pojemnik, a ma więcej odpadów? Często nawet dwa czy trzy takie pojemniki byłoby za mało… Proszę tylko nie pisać, żeby ograniczyli prace w ogrodzie, bo to nie na tym rzecz polega. Jak chcecie Państwo rozwiązać ten problem? Wkrótce wiosna i prace ogrodowe ruszą pełną parą.

My tu tylko sprzątamy”

- „Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku jest podmiotem świadczącym usługę odbierania odpadów komunalnych zmieszanych i selektywnie zebranych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie miasta Malborka, a także usługę wyposażenia i utrzymania w należytym stanie technicznym i sanitarnym pojemników do zbierania odpadów komunalnych zmieszanych i selektywnie zebranych, na podstawie umowy zawartej z Miastem Malbork” - wyjaśnia Prezes Zarządu ZGKiM w Malborku Andrzej Wrona. - „Wszelkie działania związane z wyposażeniem posesji w pojemniki na odpady biodegradowalne prowadzone są zgodnie z wytycznymi Urzędu miasta zawartymi w dokumentacji przetargowej”.

Nie będzie podwyżki, nie będzie worków

Wiceburmistrz Miasta Malborka Józef Barnaś wskazuje, że zmiany odbioru odpadów biodegradowalnych z domków jednorodzinnych z worków na pojemniki podyktowane były kilkoma przesłankami.

- „Zmniejszenie kosztów odbioru odpadów od mieszkańców poprzez likwidację jednorazowych worków tylko na BIO, których w roku 2023 zakupiono około 140 000 sztuk, zmniejszenie odpadów plastikowych, którymi były ww. worki oraz zlikwidowanie zanieczyszczenia odpadów BIO, których koszt utylizacji u odbiorcy będzie niższy” - wyjaśnia Józef Barnaś.

Dodaje, że w magistracie rozważana jest zmiana systemu odbioru odpadów komunalnych z obecnego od osoby na mieszany czyli odpady zmieszane, metal, plastik oraz szkło byłyby obciążane od osoby, a bioodpady od powierzchni zielonej.

- „Dzisiaj dla przykładu w domku zamieszkałym przez dwie osoby produkcja bioodpadów w sposób znaczący się różni, gdzie jedni produkują rocznie jeden metr sześcienny BIO, a inni pięć razy tyle. Jeżeli na chwilę obecną zachodzi konieczność zwiększenia ilości pojemników, należy zgłosić to do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Malborku, gdzie pracownik wyda dyspozycję do firmy odbierającej odpady” - tłumaczy Józef Barnaś. - „Rozważa się również zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów BIO w okresie tego wymagającym”.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Krystyna
Krystyna 15.04.2024, 14:05
Ja w chwili obecnej nie mam pojemnika ponieważ nikt nie pinformował że będą rozwożone.Mam narazie worki i nie mam z tym kłopotu bo są zabierane.Panowie którzy je zabierają nie robią żadnych perturbacji .Poprostu je zabierają.
Mieszkaniec Piasków
Mieszkaniec Piasków 04.03.2024, 12:55
Hej ,ludzie co wy wpisujecie,kompostownik ,a i owszem ,pod warunkiem gdzie przerobione bio masz wkopać,że 70-latek w bloku niema z tym roblemu.Pewmie nie ma np.zjeżdżająv windą i wrzucając skorupki po jajkach,a ten co ma ogród ma zasuwać z taczką do głównego pojemnika ustawionego pośrodku osiedla domków i jak ma sobie poradzić .Ponadto kompostownik nie wszystko przerobi ,np.gałęzie po tujach,do PSZOKU,czym autobusem? Pozdrawiam
Prałat
Prałat 03.03.2024, 15:19
Jak ktoś ma ogród to może mieć też kompostownik. Po co wywozić skoszoną trawę, spalać przy tym olej napędowy w śmieciarce?
MZK
MZK 04.03.2024, 12:05 (odpowiedź do Prałat)
Kiedyś nie było segregacji na odpad bio, i jakoś ludzie żyli umieli kompostować teraz nagle nie pasuje? To niech płacą więcej jak mają wiecej.
kompościk
kompościk 03.03.2024, 23:43 (odpowiedź do Prałat)
zgadzam się z Prałatem. Na co komu ogródek bez kompostownika? Bądz Eko a nie płacz za workami na śmieci!
 Mieszkaniec dzielnicy Piaski
Mieszkaniec dzielnicy Piaski 03.03.2024, 13:14
Komentarz do pojemnika na odpady BIO Pojemnik jest zbyt mały na odpady i dlatego na jeden domek trzeba by było postawić conajmiej dwa takie pojemniki..Głupi jest pomysł stawiania dużego pojemnika bo nikt nie da rady dżwigać obciętych gałęzi ani skoszonej trawy mając 70 lat i więcej. Znając życie postawicie jeden pojemnik na całą dzielnice.i będziecie zadowoleni niech się martwią mieszkańcy Mogą być pojemniki jak również worki .Dlatego takie podejmowanie decyzji trzeba podejmować z mieszkańcami .Przede wszystkim trzeba się oriętować ile jest odpadów wiosną i jesienią z działki a nie podejmować samemu decyzję.
nieinteresujsie
nieinteresujsie 04.03.2024, 12:03 (odpowiedź do Mieszkaniec dzielnicy Piaski )
Kto ci człowieku broni przywieźć do pszoku za darmo więcej bio? Ciekawe że ludzie 70+ nie mają problemu z otwarciem pojemnika w blokach a tym bardziej w domkach jedno rodzinnych. I bardzo dobrze że są pojemniki, Jakim prawem mam płacić za 120L bio odpadów a ktoś wystawi 30 worków po 120L i zapłaci tyle samo co ja? Gdzie sprawiedliwość? Masz więcej placisz więcej! Sami krzyczycie o podwyżkach za śmieci, a kto te śmieci generuje? Same się generują? Dodatkowo bio odpady w workach to jest dodatkowy koszt, bo trzeba te bio segregować w zuos w Tczewie, bo zawierają plastik a to kolejne koszty. Proszę zacząć też myśleć o pracownikach firmy komunalnej którzy tę worki po 50kg niejeden musieli ładować, stojąc przy jednej posesji 20 mini i jeszcze mieszkańcy da pan więcej bo ja mam więcej trawy? Jakim prawem? Każdy ma być sprawiedliwie rozliczany!