Wydanie nr 59/2024, Środa 28.02.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Ludomir, Roman, Falibog, Gaja, Makary, Oswald, Kaja, August (w latach nieprzestępnych), Gajusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Działania na cmentarzu komunalnym w Malborku (cz.3)

Działania na cmentarzu komunalnym w Malborku (cz.3) fot. archiwum TvMalbork.pl
Wczesną jesienią przedstawiałem raport z podejmowanych działań na cmentarzu w Malborku. Raport ten był bardzo dobrze napisany, jednakże zrodził dodatkowe wątpliwości. W związku z nimi postanowiłem dopytać o dalsze kwestie dotyczące działań prowadzonych na cmentarzu.
Pytania przedstawiłem w formie interpelacji. Oto jej treść: „Szanowny Panie Burmistrzu! Z informacji uzyskanych od Zastępcy Burmistrza p. J.T. Wilka na posiedzeniu komisji dowiedzieliśmy się, że Zarządca Cmentarza odszedł od pomysłu naklejania karteczek na grobach których termin opłacenia już minął. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1) Jakie inne formy są stosowane, aby przypomnieć rodzinie zmarłej osoby, że czas opłacenia miejsca na Cmentarzu już się skończył?
2) Jaka jest skuteczność podejmowanych działań? Ile było takich nieopłaconych miejsc na początku roku? Ile jest teraz?
3) Ile miejsc udało się odzyskać w związku z brakiem kontaktu z rodziną osoby zmarłej i likwidacją grobu w tym roku?”
Oto odpowiedź: „Odpowiadając na interpelacje na LI sesji Rady Miasta Malborka z dnia 27 października 2022 r. dotyczące:
1. „W jaki sposób są przekazywane informacje o mijającym terminie płatności miejsc pochówku na cmentarzu Komunalnym” Burmistrz Miasta Malborka informuje, że osoby o tym fakcie są informowane w następujący sposób:
- zostaje wywieszona na witrynie biura administracji cmentarza taka informacja,
- zostaje to ogłoszone w prasie i portalach internetowych,
- informacje są udzielane osobiście w biurze administracji cmentarza przez jego pracowników przy okazji załatwiania innych spraw,
- telefonicznie lub mailowo w przypadku posiadania takich danych.
2. „Informowania o ilości miejsc pochówku nieopłaconych na terenie cmentarza od początku tego roku" Burmistrz Miasta Malborka informuje, że na dzień dzisiejszy ilość grobów nieopłaconych wynosi 1394 oraz takich co do których z różnych powodów brak jest danych 1055 sztuk. Niestety nie odnotowujemy zainteresowania tymi grobami przez rodziny osób zmarłych ze względu na fakt, że nie chcą one by ich bliscy spoczywali w grobie z nieznaną osobą.
3. „Informacji o ilości miejsc odzyskanych pod nowe groby w związku z brakiem opłat i brakiem kontaktu z najbliższą rodziną opiekującą się mogiłą" Burmistrz Miasta Malborka informuje, że od początku roku do dnia dzisiejszego nie wykorzystano ponownie żadnego z grobów, dla których upłynął termin ważności opłat pomimo składania takiej propozycji najbliższej rodzinie dlatego, że nie chcą oni żeby ich bliscy spoczywali w grobie z nieznaną osobą.”
Działania informacyjne o konieczności opłacenia miejsca pochówku w prasie i portalach internetowych, mam wrażenie, że pojawiły się dopiero po mojej interpelacji. Wcześniej nie natknąłem się na takie ogłoszenia. Z kolei w ostatnim czasie, już po interpelacji w tym temacie, zauważam takie ogłoszenia w prasie i portalach internetowych.
Odpowiedź na pytanie drugie jest niepełna. Celowo nie podano ilości miejsc nieopłaconych na początku roku, co powoduje niemożliwość określenia jaka jest skuteczność podejmowanych działań w tym zakresie. Widocznie niewielka, jeśli takiej informacji nie podano.
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 27.10.2022 r.,
2) odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 04.11.2022 r..
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Nemo
Nemo 17.03.2023, 13:55
Cytuję: "Raport ten był bardzo dobrze napisany" Ależ skromny jest "rajca" sam ocenia swój tzw raport. Kolejny wszystkowiedzący politykier zaściankowego formatu. Trochę umiaru.Nemo
Nemo 04.03.2023, 15:44
Co to znaczy "mam wrażenie, że pojawiły się dopiero po mojej interpelacji" .Magdalena
Magdalena 03.03.2023, 21:26
Ale jak w prasie i internecie?
Rodzino Kazika…… jak zyjecie to zaplaccie? Nie zyjecie, nie zaplacicie, zaoramy Kazika???
A Kazik po smierci nie mial prawa do RODO?, a rodzina Kazika jak uboga ??? A Kazimierz cale zycie odprowadzal podatki do budżetu miasta Malborka i ups… zmarlo mu sie i juz Kazia nie stac by spoczywac za darmo.?!!!