Wydanie nr 168/2024, Niedziela 16.06.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Benon, Cyryk, Ludgarda, Aneta, Budzimir, Justyna, Jan, Aureusz, Benona, Aubert, Alina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Nienowoczesne parkomaty i teren po pomniku.

Malbork. Nienowoczesne parkomaty i teren po pomniku. fot. Malbork. Nienowoczesne parkomaty i teren po pomniku.
Otrzymałem od mieszkańców naszego miasta informację, iż w nowo montowanych parkomatach nie można płacić kartą płatniczą. Postanowiłem to sprawdzić. Dodatkowo pytałem o teren po pomniku na ul. Sikorskiego.

Moja pierwsza interpelacja dotyczyła parkomatów.

Oto jej treść: „Szanowny Panie Burmistrzu! W związku z rozszerzeniem płatnej strefy parkingowej zaszła konieczność zakupienia dodatkowych parkomatów. Czy nowe parkomaty są wyposażone w systemy umożliwiające płatności oprócz monet i banknotów także poprzez karty płatnicze oraz przez aplikację. Jeśli nie, to dlaczego?”
Odpowiedź była następująca: „ W odpowiedzi na Pańską interpelację z dnia 24.11.2022 r. odnośnie sposobów uiszczania opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania informuję, że opłat można dokonywać bilonem bezpośrednio w parkomacie oraz alternatywnie za pomocą jednej z czterech ogólnokrajowych, ogólnodostępnych aplikacji mobilnych (bez podchodzenia do parkomatu). Nie ma możliwości płacenia za pomocą karty płatniczej z uwagi na to, iż wprowadzenie takiego systemu znacznie podrożyłoby sam zakup parkomatu (o około 5 tys. zł. za jeden parkomat). Dodatkowo przy niskich stawkach za parkowanie, które obowiązują w naszym mieście, ponosilibyśmy też dodatkowe koszty związane z miesięczną obsługą czytników jak i prowizją od każdej transakcji.”
Zadziwiająco szczera odpowiedź. Nie ma kasy na takie rarytasy. A tak poważnie, to trudno uwierzyć, że miasto stać na wprowadzenie „bezbiletowej” komunikacji publicznej, a nie stać na parkomaty z funkcją płacenia kartą płatniczą. Przecież w XXI wieku taka funkcja jest powszechna i wydaje się wręcz oczywista. Chyba, że jest to kolejny etap po spowalniaczach i rozszerzeniu strefy płatnego parkowania, mający na celu utrudnienie życia użytkownikom samochodów.
 

Drugi temat to teren po pomniku przy ul. Sikorskiego.

Moja interpelacja była następująca: „Szanowny Panie Burmistrzu! W związku z kontrowersjami dotyczącymi obecności szczątków żołnierzy Związku Radzieckiego na terenie po pomniku przy ulicy Sikorskiego chciałbym zwrócić uwagę na konieczność przeprowadzenia na tym terenie prac archeologicznych lub innych prac sprawdzających, które by potwierdziły lub zaprzeczyły obecności takich szczątków na tym terenie. Sprawa w końcu zostałaby zakończona konkretną wiedzą, a nie przypuszczeniami. W przypadku odkrycia takich szczątków istniałaby konieczność przeniesienia ich na cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. 500-lecia. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1) Czy widziałby pan konieczność przeprowadzenia takich badań?
2) Czy nie warto byłoby wystąpić do IPN z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu takich badań?”
Oto otrzymana odpowiedź: „W odpowiedzi na interpelację Pana Radnego Adama Ilarza w sprawie przeprowadzenia prac archeologicznych lub sprawdzających teren po pomniku Armii Czerwonej przy ul. Sikorskiego, Burmistrz Miasta Malborka informuje, że według Instytutu Pamięci Narodowej, miejsce po dawnym pomniku nie znajduje się w wykazie cmentarzy wojennych i nie ma tam szczątków wymagających ekshumacji. IPN potwierdził ekshumację pochowanych na cmentarz przy ul. 500-lecia. Instytut podejmując decyzję o rozbiórce pomnika wziął na siebie pełną odpowiedzialność za działania na tym terenie.
Wobec powyższego nie zachodzą przesłanki do przeprowadzenia jakichkolwiek prac archeologicznych.”
Wątpliwości były, wątpliwości pozostaną.
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 24.11.2022 r.,
2) odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 05.12.2022 r.,
3) interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 27.10.2022 r.,
4) odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 04.11.2022 r..
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Zebra
Zebra 10.02.2023, 06:02
Wstyd żeby nie można płacić kartą, poważne utrudnienie.. Dlaczego nie ma bezpłatnego parkingu przy PKP? Wiadomo jest że pracy w Malborku nie ma, młodzież musi dojeżdżać z wiosek bo tam najtaniej można wynająć mieszkanie. Zróbcie coś dobrego.
Pełno urzędników, był korona wirus 2 lata połowa siedziała w domu i urząd działał. O połowę za dużo urzędników..
xs
xs 09.02.2023, 10:28
wszystko byłoby super, gdyby płatności aplikacją działały :) ale nie działają. Parkingi miejskie nie są widoczne w chociażby mobipark. W aplikacji widoczne były jedyne parkingi zarządzane przez weip. Płatność kartą to możliwość taka sama podstawa jak możliwość płatności gotówką. Poza tym, wszcy usługodawcy są prawnie zobowiązani do umożliwienia płatności bezgotówkowych.
Mal
Mal 08.02.2023, 21:52
Zacofane miasto , jak można było pomyśleć, żeby w parkomacie nie było możliwości płacenia - kartą/ telefonem. Panie burmistrzu , halo , mamy XXI wiek
Nemo
Nemo 08.02.2023, 15:37
Drugi temat. Jakie wątpliwości ma rajca? Przecież IPN będący na usługach Przekupnych i Sprzedajnych twierdzi że ten teren nie jest miejscem pochówku żołnierzy. Jak zwykle rajca musi zabłysnąć. Biedak boi się o stołek u Cymańskiego, a to już niecały rok i koryto zniknie.
Ktoś
Ktoś 09.02.2023, 08:15 (odpowiedź do Nemo)
Potomek przywiezionych na ruskim tanku Pełniących Obowiązki Polaków ruskich onuc jakiś taki optymistycznie nastawiony? Armia Radziecka z wami od dziecka, tow. Nemo?
Koń polski
Koń polski 09.02.2023, 11:19 (odpowiedź do Ktoś)
Teraz napisz jeszcze raz tak by można cię zrozumieć pisowski trolu.
Benedykt Chmielowski
Benedykt Chmielowski 10.02.2023, 08:25 (odpowiedź do Koń polski)
"Koń jaki jest każdy widzi" :((
Romek
Romek 08.02.2023, 11:14
Po kij kolejne aplikacje, powinna być płatność karta i spokój.
f
f 08.02.2023, 11:02
Warto poczytać kto się tym zajmował: file:///C:/Users/User/Downloads/Zarzadzenie_2022_Nr_97_-_Komisja_Przetargowa_-_zakup_parkomatow.pdf
Arek
Arek 08.02.2023, 11:12 (odpowiedź do f)
chyba podałeś dostęp do pliku ze swojego kompa
f
f 08.02.2023, 13:26 (odpowiedź do Arek)
www.bip.malbork.pl/a,26155,zarzadzenie-nr-972022-burmistrza-miasta-malborka-z-dnia-25-maja-2022-roku-w-sprawie-powolania-komisj.html
Wera
Wera 08.02.2023, 10:40
darmowa komunikacja miejska hahahaah coś takiego nie istnieje wiadomo że trzeba komuś zabrać by komuś dać