Wydanie nr 28/2023, Sobota 28.01.2023
imieniny: pokaż (12 imiona)Augustyn, Manfred, Manfreda, Flawian, Ildefons, Julian, Karol, Piotr, Roger, Tomasz, Waleriusz, Walery
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

O zatoczki autobusowe w Malborku apelują radni powiatu sztumskiego.

O zatoczki autobusowe w Malborku apelują radni powiatu sztumskiego. fot. archiwum TvMalbork.pl
Grupa radnych powiatu sztumskiego postanowiła usprawnić drożność drogi krajowej 55 na terenie miasta Malborka. Zgłosili oni do Rady naszego miasta wniosek o podjęcie działań w celu powstania sześciu zatoczek autobusowych.
Oto treść wniosku:
„Mając na względzie poprawę płynności ruchu oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 55 na odcinku przebiegającym przez Wielbark, jako radni powiatu sztumskiego w imieniu mieszkańców miasta i gminy Sztum zwracamy się do Rady Miasta Malborka o podjęcie działań mających na celu powstanie sześciu zatoczek autobusowych między innymi przy Powiatowym Urzędzie Pracy, czy Szpitalu Miejskim, dzięki czemu zostaną wyeliminowane przyczyny korków szczególnie mocno odczuwalnych przez tysiące kierowców poruszających się każdego dnia w okresie letnim kiedy jest wzmożony ruch turystyczny, co negatywne wpływa na bezpieczeństwo także mieszkańców Malborka oraz sam wizerunek miasta w opinii turystów.”
 
Wniosek – przyznać trzeba – w zakresie udrożnienia drogi krajowej 55 całkiem słuszny. Sposób rozwiązania zaproponowany przez radnych już dyskusyjny. A adresat – zupełnie chybiony. Rada Miasta Malborka nie jest zarządcą drogi krajowej 55. Zarządcą tej drogi jest GDDKiA O/Gdańsk. W związku z tym wniosek ten, skierowany do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji został rozpatrzony i Komisja SWiP przygotowała projekt uchwały o przekazaniu w/w wniosku do GDDKiA O/Gdańsk. Rada Miasta podzieliła zdanie Komisji SWiP i uchwałę podjęła. Wniosek został przesłany zgodnie z kompetencjami.
 
Do sprawy odniosła się GDDKiA O/Gdańsk: „W odpowiedzi na pismo z dnia 10 listopada 2021 roku w sprawie wniosku Radnych Powiatu Sztumskiego o poprawę płynności ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 55 w miejscowości Malbork Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku uprzejmie informuje, że mając na uwadze usytuowanie i szerokość drogi w liniach rozgraniczających oraz istniejące zagospodarowanie w chwili obecnej nie ma możliwości budowy zatok autobusowych we wskazanej lokalizacji. Należy mieć na uwadze, że na omawianym odcinku drogi krajowej znajduje się duża liczba zjazdów indywidualnych i publicznych, liczne zadrzewienie, istniejące słupy energetyczne, wyznaczone przejścia dla pieszych, a także obiekty budowlane usytuowane w niewielkiej odległości od krawędzi jezdni DK55, często mniejszej niż określona w art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. z 2021, poz. 1376) dla dróg krajowych w terenie zabudowy. Jednocześnie zgodnie z §119 pkt 8 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 2016 poz. 124) szerokość zatoki autobusowej nie może być mniejsza niż 3,0 m, a szerokość peronu musi wynosić co najmniej 1,5 m. Długość zatoki autobusowej, z uwzględnieniem skosu wjazdowego i wyjazdowego, musi wynosić co najmniej 56,0 m. Ponadto wiata przystankowa musi być odsunięta od wewnętrznej krawędzi zatoki co najmniej o 1,5 m.
W związku z powyższym pod względem technicznym budowa zatok autobusowych na wskazanym odcinku drogi krajowej nr 55 w Malborku jest możliwa wyłącznie w przypadku kompleksowej przebudowy tej drogi.”
 
Jednoznaczne stanowisko GDDKiA O/Gdańsk wskazuje, że na nowe zatoczki autobusowe na DK55 w najbliższym czasie nie ma co liczyć.
 
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) Wniosek grupy radnych powiatu sztumskiego z dnia 16.09.2021 r.,
2) Odpowiedź GDDKiA O/Gdańsk na wniosek z dnia 23.11.2021 r.
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Obcy
Obcy 11.01.2022, 15:07
Taki niby bystry ten nasz rajca, a musi się wysługiwać radnymi z sąsiedztwa.
Gość Mk
Gość Mk 10.01.2022, 14:32
Słusznie takie zatoczki przydalyby się codziennie jadę tą trasą do pracy jak nie natrafisz na MZK to ZGKIM .