Wydanie nr 147/2022, Piątek 27.05.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Lucjan, Magdalena, Oliwer, Radowit, Izydor, Juliusz, Jan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Czy TIR mógł zawrócić na skrzyżowaniu DK22 i 55? Policja odpowiada. Wracamy do tematu.

Posypały się komentarze pod artykułem o kierowcy TIR-a, który tydzień temu w godzinach popołudniowych zawracał na skrzyżowaniu DK22 i 55 przy malborskim magistracie. Jak się domyślacie, ilu komentatorów, tyle opinii na temat poprawności dokonanego manewru. Naszym celem nie było wzbudzenie sensacji, a jedynie zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa czyhające na naszych drogach i skutki, do jakich mógł doprowadzić ten konkretny kierowca.

 

Przypomnijmy, że na nagraniu z naszej kamery pogodowej kierowca samochodu ciężarowego zjeżdżając z mostu z prawego pasa DK22, zaczął wykonywać manewr zawracania w momencie, gdy światło zaczęło się zmieniać na pomarańczowe, a po lewym pasie jechała taksówka.

Żeby uspokoić wszystkich naszych widzów i rozwiązać dylemat wielu z nich, czy rzeczywiście kierowca TIR-a popełnił błąd czy jednak go nie popełnił, zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji do Komendy Powiatowej Policji w Malborku.

 

 

 

 

Czy mandat karny byłby zasadny?

W odpowiedzi asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku napisała, że w przedstawionej na przesłanym filmie sytuacji kierowca ciężarówki popełnia wykroczenie z art. 92 par. 1 kodeksu wykroczeń – „Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego,  podlega karze grzywny albo karze nagany”.

- „W tym przypadku kierowca jednym czynem nie stosuje się do obowiązujących w tym miejscu znaków” – informuje asp. Sylwia Kowalewska. – „Umieszczony obok jezdni pionowy znak F-10 „kierunki na pasach ruchu” wskazuje dozwolone, zgodnie ze strzałkami umieszczonymi na znaku, kierunki jazdy z poszczególnych pasów ruchu, natomiast  znak poziomy P-8a „strzałka kierunkowa na wprost” oznacza, że jazda z pasa ruchu, na którym jest umieszczony, jest dozwolona tylko na wprost. Jak widać na materiale filmowym  kierowcę obowiązywał kierunek jazdy na wprost i w tym miejscu nie mógł zgodnie z przepisami zawrócić. 

Reasumując, kierowca popełnił wykroczenie polegające na niezastosowaniu się do znaków drogowych, za co wg. taryfikatora grozi mandat karny w wysokości 250 złotych i 5 punktów karnych.

Analizując wskazany materiał nie można jednoznacznie stwierdzić czy kierowca ciężarówki popełnił inne wykroczenia. Na filmie nie widać na jakim świetle kierowca wykonuje manewr zawracania oraz czy stworzył zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez na przykład wymuszenie pierwszeństwa przejazdu czy zmuszenie innych kierowców do gwałtownego hamowania”.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Mistrzowie (nie tylko) parkowania


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Staruszek.
Staruszek. 26.02.2021, 17:02
Nic się nie stało, jechał powili. Każdy czasami popełnia błąd i źle skręci. Należy pomóc a nie donosić do odpowiednich służb
pis
pis 27.02.2021, 13:49 (odpowiedź do Staruszek.)
To nie błąd , tylko premedytacja.