Wydanie nr 279/2022, Czwartek 6.10.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Fryderyka, Alberta, Brunon, Roman, Bronisław, Baldwin, Baldwina, Askaniusz, Artur
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Mistrz (nie tylko) parkowania na rogu Krakowskiej i Reymonta w Malborku.

Mistrz (nie tylko) parkowania na rogu Krakowskiej i Reymonta w Malborku. fot. Widz TvMalbork.pl
Temat nieprawidłowego parkowania co jakiś czas pojawia się na łamach naszej telewizji, dzięki spostrzegawczym mieszkańcom, którym temat ten nie jest obojętny. Często czytamy w komentarzach, że takie zachowanie kierowców często wynika z braku wolnych miejsc parkingowych. Jednak, czy argument ten upoważnia wielu z nich nie tylko do łamania przepisów, ale również sprowadzania niebezpieczeństwa na innych uczestników ruchu?

 

Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt. 2 Prawa o ruchu drogowym samochód można zaparkować w odległości 10 metrów przed i za przejściem dla pieszych. W bliższej odległości bowiem obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju.

- „Zabrania się zatrzymywania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem” - czytamy.

 

 

 

 

Dlaczego jest to tak istotne, by nie parkować w bliskiej odległości przejścia dla pieszych? Należy przede wszystkim pamiętać, że wśród pieszych są dzieci i osoby starsze, które z racji wieku mogą mieć problem z orientacją i refleksem. Co za tym idzie, kierowcy parkując w bliskiej odległości lub na samym przejściu dla pieszych zasłaniają go innym uczestnikom ruchu. I już jest krok od tragedii, bowiem zarówno pieszy, jak i nadjeżdżający kierowca nie widzą siebie nawzajem. Wówczas może dojść do sytuacji, że pieszy znajdzie się na torze jazdy zbliżającego się do przejścia pojazdu.

 

 

 

 

Już słyszę komentarze, że to kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność w miejscach, w których stoją nieprawidłowo zaparkowane samochody, a także poruszać się z taką prędkością, by w odpowiednim momencie zatrzymać się przed przejściem. Zgadzam się z tym całkowicie. Jednak należy podkreślić, że również piesi muszą dbać o swoje bezpieczeństwo. W momencie, gdy wychodzą zza samochodu nieprawidłowo zaparkowanego powinni najpierw zorientować się, czy rzeczywiście drogą nie nadjeżdża żaden samochód i poczekać, aż ten przejedzie lub zatrzyma się i ustąpi pierwszeństwa.

 

 

 

 

Za parkowanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu – także za nimi przewidziano mandat w wysokości od 100 do 300 zł.

 

 

 

Zdjęcie przedstawiające zaparkowany na przejściu dla pieszych pojazd na rogu ulic Krakowskiej i Reymonta w Malborku nadesłane zostało od widza, który wykonał je 24 stycznia br. o godzinie 17.30.

A wy co na ten temat sądzicie?

 

 

 

 

Czekamy na kolejne zdjęcia z powiatu malborskiego, sztumskiego i nowodworskiego. Wraz z krótkim opisem sytuacji i miejsca, w którym zostały wykonane, można je przesyłać na adres: redakcja@zulawyimierzeja24.pl redakcja@tvregionalna24.pl info@tvregionalna24.pl redakcja@tvmalbork.pl Wszystkie fotografie opublikujemy na naszych stronach.

Wysyłając zdjęcie/a bardzo prosimy o wskazanie autora fotografii, któremu zapewniamy anonimowość i nadesłanie pisemnej zgody na jej publikację. Można w formie mailowej.: „Wysyłając zdjęcie oświadczam, że są one moją własnością i mam prawa do jego rozpowszechniania”.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Mistrzowie (nie tylko) parkowania


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Jozek
Jozek 28.01.2021, 11:17
A kiedy będzie sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych na ulicy Kotarbińskiego koło Mederi. Dużo dzieci chodzi tamtędy do szkoły a widoczność jest bardzo ograniczona i ruch duży: przystanek, autobusy, 3 drogi wyjazdowe tj. z Brico, Mederi , droga z osiedla. Jest to bardzo niebezpieczne miejsce i z tego powodu nie mogę puszczać dziecka samego do szkoły. Z w/w dróg wyjazdowych samochody wyjeżdżają z piskiem opon a tuż znajduje się przejście .Nadmieniam że dojście do przejścia koło InterMarche też utrudnione bo nie ma tam chodników jest stacja paliw myjnia i jak tu lawirować pomiędzy samochodami i cysternami mówię o dzieciach. Proszę o zajęcie się tym tematem. Pozdrawiam