Wydanie nr 146/2022, Czwartek 26.05.2022
imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Już tylko co jedenasty Polak korzysta z telefonu stacjonarnego

Z telefonii stacjonarnej korzysta jedynie nieco ponad 9 proc. konsumentów w Polsce, a ponad 93 proc. używa telefonów komórkowych - informuje telko.in

Z internetu korzysta niemal 73 proc. konsumentów – wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby tegorocznej edycji raportu „Badanie opinii publicznej w zakresie funkcjonowania rynku usług telekomunikacyjnych oraz preferencji konsumentów” publikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Niemal 91 proc. badanych, którzy zadeklarowali, że używają internetu korzysta z dostępu mobilnego w telefonie. Blisko 67 proc. z łączy stacjonarnych, głównie szerokopasmowych, a niemal 23 proc. z dedykowanych usług mobilnego dostępu do internetu.

Blisko 75 proc. ankietowanych, którzy korzystają z telefonii komórkowej twierdzi, że ma smartfon, a nieco ponad 24 proc., że używa tradycyjnego telefonu komórkowego. Reszta deklaruje korzystanie i ze smartfonu, i ze zwykłej komórki.

Z badania wynika, że niemal 2/3 klientów telefonii komórkowej korzysta z usług abonamentowych, a trzech na dziesięciu ankietowanych z usług na kartę. Niemal 5 proc. to klienci usług typu miks, a reszta nie wie z jakich usług korzysta.

Ankietowani z reguły posiadają tylko jeden numer telefonu komórkowego i jest to numer prywatny. Dwa i więcej numerów telefonów ma niespełna 3 proc. ankietowanych, a telefon służbowy – co dwudziesty.

Deklarowane miesięczne wydatki na telefon komórkowy to średnio 49,9 zł miesięcznie (mediana: 45 zł), przy czym mężczyźni twierdzą, że wydają średnio 51,4 zł, a kobiety – 48,6 zł. Niemal 53 proc. ankietowanych jest zdania, że ich wydatki wynoszą do 49 zł miesięcznie.

18 proc. badanych zadeklarowało, że w ostatnim roku było zagranicą w którymś z krajów Unii Europejskiej Niemal dziewięciu na dziesięciu z nich podczas takich podróży korzystało z roamingu. Najczęściej było to odbieranie połączeń (88,5 proc.) i ich inicjowanie (85,8 proc.), a także wysyłanie i odbieranie SMS (odpowiednio 74,5 proc. i 74,2 proc.). Z mobilnego internetu w roamingu korzystała mniej niż połowa euroroamerów. Co ciekawe, tylko nieco ponad 45 proc. wszystkich badanych twierdziło, że wie o istnieniu unijnych regulacji dotyczących roamingu (RLAH), a tylko co siódmy znał wielkość pakietu, z jakiego w krajach Unii może skorzystać.

Z badania wynika, że telefon stacjonarny mamy głównie „z przyzwyczajenia” (niemal 58 proc. wskazań wśród osób posiadających telefon stacjonarny). Co może być ważne, ponad 43 proc. użytkowników telefonów stacjonarnych twierdzi, że „nic by mnie nie skłoniło” do zrezygnowania z niego na rzecz komórki.

Aż 3/4 osób, które nie korzystają z telefonu stacjonarnego twierdziło, że „wystarcza mi telefon komórkowy”. Jedynie co 25 deklarował, ze nie ma telefonu stacjonarnego z powodu braku możliwości podłączenia do sieci.

Z deklaracji ankietowanych wynika, że średni miesięczny rachunek za telefon stacjonarny to 39,3 zł, a maksymalna akceptowalna jego wysokość to 42,6 zł.

Z raportu wynika, że średni miesięczny rachunek za internet stacjonarny to 51,5 zł (41 proc. ankietowanych twierdzi, że płaci do 49 zł miesięcznie) oraz, że osoby korzystające ze stacjonarnych łączy internetowych są do nich bardzo przywiązane. Niemal 52 proc. deklaruje, że nie zrezygnowałoby z takiego łącza na rzecz internetu mobilnego.

Zdecydowana większość ankietowanych użytkowników internetu – czy to stacjonarnego, czy to mobilnego – nie wie jakie przepływności łączy oferują im operatorzy. Większość z tych, którzy twierdzą, że wiedzą jaka jest przepływność łączy jest przekonana, że dane pobierają z przepływnością ponad 30 Mb/s.

Raport na podstawie ankiet przeprowadzonych w listopadzie i grudniu 2018 r. ze 1600 konsumentów przygotowały na zlecenie UKE firmy Danae i Realizacja. Ankietowani mieli co najmniej 15 lat.

Tomasz Świderek / Telko.in
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Nn
Nn 03.02.2019, 19:29
Ehhhh jak ktoś ma internet stacjonarny z Neostrady to jest zobowiązany korzystać z tel stacjonarnego albo opłacać utrzymanie łącza