Wydanie nr 154/2023, Sobota 3.06.2023
imieniny: pokaż (11 imion)Tamara, Konstantyn, Owidiusz, Leszek, Paula, Cecyliusz, Ferdynand, Klotylda, Owidia, Kewin, Klotylda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zawory zwrotne, a prawidłowy przepływ w instalacji. Co trzeba wiedzieć nim rozpocznie się montaż?

  • Wydanie nr 154/2023
  • 3 pażdziernika 2017, 13:13
  • Zawory zwrotne, a prawidłowy przepływ w instalacji. Co trzeba wiedzieć nim rozpocznie się montaż?
  • Strefa obywatelskaHyde park
Zawory zwrotne, a prawidłowy przepływ w instalacji. Co trzeba wiedzieć… fot. Zawory zwrotne, a prawidłowy przepływ w instalacji. Co trzeba wiedzieć nim rozpocznie się montaż?
Planując centralne ogrzewanie czy instalacje wodociągowe musisz pamiętać, że bardzo istotny jest prawidłowy przepływ, od którego w dużej mierze zależeć będzie jego funkcjonalność. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie tej kwestii już w fazie projektowej. Źle dobrany zawór albo umocowany w złym miejscu może spowodować szereg różnego rodzaju komplikacji w postaci okresowych lub stałych nieprawidłowych przepływów, które w konsekwencji będą powodowały, że  np. instalacja c.o nie będzie rozprowadzała w równomierny sposób ciepła po całym domu.

Rola zaworów zwrotnych – jaką funkcje pełnią w instalacjach?

Zawory zwrotne są zaworami zabezpieczającymi. Co to oznacza? W systemach, gdzie jest wymuszony obieg, zapewniają one właściwy kierunek przepływu wody tłoczonej przez pompę. W normalnych warunkach zawór jest zamknięty, a otwiera się dopiero w monecie, gdy praca pompy zostanie przerwana – wtedy to instalacja staje się systemem grawitacyjnym.

Pod pojęciem zawór zwrotny najczęściej rozumie się klasyczny zawór w kształcie grzybka – gdzie to, grzybek, który się unosi, pozwala na przepływ wody, tylko w jedną stronę. Innym rodzajem zaworu zwrotnego jest zawór klapkowy – tu klapka, która opada na gniazdo zaworu organiczna przepływ wody tylko w jedną stronę. Na stronie saga.info.pl/zawory-zwrotne/ można znaleźć szereg informacji na temat rodzajów zaworów zwrotnych i ich zastosowania. Jest ważne, aby zdobyć taką wiedzę, za nim podejmiesz się montażu instalacji – wyróżnia się zawory z obciążeniem, bez obciążenia, a ich właściwe zastosowanie ma znaczący wpływ na jakość pracy instalacji w przyszłości.

Właściwy montaż ma znaczenie

Zawór zwrotny powinien być montowany na zasilaniu pompy grzewczej lub na obejściu. W miejscu powrotu wody jest on montowany rzadko, tylko w wyjątkowych przypadkach, które warto skonsultować z innym fachowcem. W zależności od rodzaju zaworu montuje się je w pionie lub w poziomie. Ważne jest, gdy się montuje zawór zwrotny pamiętać, że nie posiadają one stałego współczynnika oporu.

Wybierając zawór, pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta, które mówią, że średnica nominalna zaworu powinna przy przepływie nominalnym zapewnić maksymalne jego otwarcie. W innym przypadku, gdy zawór nie jest do końca otwarty, może szybko ulec zniszczeniu, gdyż przepływająca woda powoduje drgania i uderzenia klapki czy grzybka.

Zawory zwrotne, a prawidłowy przepływ w instalacji. Co trzeba wiedzieć nim rozpocznie się montaż?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.