Wydanie nr 172/2024, Czwartek 20.06.2024
imieniny: pokaż (8 imion)Bożena, Bogna, Rafał, Edburga, Gemma, Florentyna, Franciszek, Hektor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Wieloletnia Prognoza Finansowa także musiała zostać poprawiona.

Malbork. Wieloletnia Prognoza Finansowa także musiała zostać poprawiona. fot. archiwum TvMalbork.pl
Poprzednim razem przedstawiałem czytelnikom uwagi Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) dotyczące budżetu miasta Malborka. Tym razem RIO miała uwagi do Wieloletniej Prognozy Finansowej.
Przypomnijmy sytuację z budżetem miasta. Sprawa dotyczyła Budżetu Obywatelskiego (BO). W jego kwestii działania Burmistrza były mocno zastanawiające. Najpierw bronił BO jak „niepodległości”. Następnie nie wpisał zadań z BO do projektu uchwały budżetowej, twierdząc, że wstrzymał jego realizację (co medialnie określono jako zawieszenie BO). W końcu na sesji budżetowej Rady Miasta Malborka wyjaśniał, że BO nie zawiesił, tylko nie został on wpisany do projektu uchwały budżetowej (w mojej ocenie nie wpisanie tych zadań do budżetu miasta to nie tylko zawieszenie, co wręcz blokada ich wykonania). Radni na sesji zwracali Burmistrzowi uwagę, że zgodnie z prawem ma on obowiązek wpisać te zadania do projektu budżetu miasta na rok 2023. Burmistrz został na te uwagi głuchy. Głucha na te uwagi nie pozostała Regionalna Izba Obrachunkowa. RIO uchwalony budżet przeanalizowało i… przyznało rację radnym. Jednocześnie wystąpiło o poprawienie budżetu miasta Malborka na rok 2023.
Analizując budżet miasta RIO przyjrzało się także Wieloletniej Prognozie Finansowej. Tam także znaleziono błędy. Oto treść pisma z RIO: „dnia 30 grudnia 2022 do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku wpłynęła uchwała nr LV/438/2022 z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie: przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej.
W załączniku dotyczącym realizowanych przedsięwzięć wykazano zadania, które nie spełniają definicji przedsięwzięcia z art. 226 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.), a mianowicie:
- ,przedsięwzięcie związane z gospodarką odpadami" - zadanie związane z systematyczną realizacją obowiązku gminy,
- ,rekompensata należna dla MZK w Malborku Sp. z o.o. ”,
- „ usługi w temacie architektury i zagospodarowania przestrzennego”,
- ,podnoszenie kapitału ZGKiM Sp. z o.o., która budować będzie budynek mieszkalny wielorodzinny”- objęcie udziałów (grupa M3 WSP)
- „zakup autobusów - zakup autobusów przez MZK sp. z o.o." - objęcie udziałów (grupa M3 WSP),
- ,zakup nowych autobusów (MZK)” - objęcie udziałów (grupa M3 WSP).
 
Ponadto część wydatków wykazanych w roku 2023 na zadanie pn.: „Modernizacja ul. Nowowiejskiego w Malborku” (kwota 879.000 zł), to także objęcie udziałów (grupa M3 WSP).
W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą, aby w załączniku do wieloletniej prognozy finansowej były zamieszczane jedynie przedsięwzięcia spełniające przesłanki wynikające z ustawowej definicji.” Pod pismem podpisała się Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku Pani Luiza Budner-Iwanicka.
W dniu 09.02.2023 r. na sesji Rady Miasta Malborka budżet oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa zostały zmienione zgodnie z wytycznymi RIO.
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) pismo z Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 19.01.2023 r.
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
123
123 01.03.2023, 17:10
A rajca nadal bije pianę.
A.
A. 01.03.2023, 17:54 (odpowiedź do 123)
Człowieku sam bijesz pianę takimi komentarzami, ale widocznie nie masz nic ciekawego do napisania.