Wydanie nr 31/2023, Wtorek 31.01.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik, Marceli, Marcelin, Marcelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Oblężenie Malborka dzień pierwszy 22.07.2022

  • Wydanie nr 31/2023
  • 23 lipca 2022, 16:06
  • Dawid Marszałkowski, stażysta TvMalbork.pl
  • HistoryczneKultura
  • 2 komentarze
Po długiej przerwie, w tym roku powróciło do nas nasze duże lokalne wydarzenie, jakim jest „Oblężenie Malborka”. Już od godziny 10:00 w piątkowy ranek można było korzystać z atrakcji, jakie przygotowało dla nas Muzeum Zamkowe w Malborku oraz możliwość skorzystania ze stanowisk gastronomicznych, z ozdobami lub średniowiecznym wyposażeniem każdego rycerza lub damy.

W piątek, 22 lipca br. pogoda na szczęście dopisała, więc można było chodzić po okolicach zamku bez parasolki. Od godzin popołudniowych odbywały się pokazy konne oraz warsztaty kaligrafii przy namiocie Wielkiego Mistrza, z którym można było porozmawiać i zostać przez niego osobiście pasowanym na rycerza.

Jedną z najbardziej obleganych atrakcji nie tylko dla najmłodszych, było strzelanie z łuku pod czujnym okiem średniowiecznych łuczników. Obok zamku stały również namioty, w których można było znaleźć wiele lokalnych przysmaków oraz rękodzieł: ceramikę, zbroje, miecze, kopie, łuki i wiele innych. Kolejną atrakcją była możliwość posłuchania opowieści o pieśni palestyńskiej – Krzyżacy w Lewancie, o rejzach, bitwach i turniejach czyli Tannenberg vs. Grunwald albo o Wojnie Trzynastoletniej. Te historie i opowieści były prezentowane przez Arkadiusza Dzikowskiego oraz Mikołaja Trombę. Przy tak dużej ilości atrakcji oraz stanowisk można było usiąść i odpocząć przy namiotach i obejrzeć pokazy tańca dawnego lub wsłuchać się w koncert muzyki folkowej.

Jeżeli ktoś miał w sobie na tyle odwagi i ducha myśliwego, to mógł założyć rękawice ochronne i potrzymać sowę albo pustułkę.

Jak już obeszło się wszystkie stanowiska z rękodziełami, to można było się przejść na trybuny i „przedpremierowo” obejrzeć próby do inscenizacji, która zaczęła się o godzinie 22.00.

 

Materiał przygotował: Dawid Marszałkowski, stażysta TvMalbork.pl

Dawid Marszałkowski, stażysta TvMalbork.pl
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Historyczne


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Gość
Gość 24.07.2022, 11:16
Inscenizacja Oblężenia Malborka

1.Jak zwykle zrobiona tylko dla polaków, powinien być telebim pokazujący inscenizację wraz z napisami dialogów w języku angielskim. Osoby które przyjechały z zagranicy nic nie rozumieją.

2. Miejsca w Sektorach O, P, R powinny być za darmo bo nic z nich nie widać. Nie płacąc osoby mają lepszy widok dobrze stojące na wysokości bloku nr. 8 przy ulicy parkowej, lepsze niż sektor P czy R.
Brak numeracji miejsc nikt nie wie jak się liczy miejsca czy od prawej czy od lewej strony.

3. Zero Historycznych informacji, takich jak daty którego dnia przybyli Polacy pod Malbork czy nawet kiedy odpuścili sobie oblężenie, ilości wojsk jakie chorągwie itp., czas trwania oblężenia, nazwisk słynnych rycerzy którzy zginęli czy brali udział w walkach, zero historycznych informacji o których w szkołach nie uczą. Brak przedstawienia informacji o wielkim mistrzu. Ile czasu mógł Malbork się bronić. Brak informacji że Jagieło od razu po Grunwaldzie nie przybył pod Malbork. Nie widzę współpracy między zamkiem, historykami, a reżyserem.

4. Aktorzy wypowiadający dialogi stojący gdzieś z boku całej inscenizacji których widz musi szukać.

5. Brak pokazu Fajerwerków.

Jak na razie najlepiej Wyreżyserował p. Bogusław Wołoszański.
Co nie zmienia Faktu że warto przyjechać na pokaz.
gość
gość 24.07.2022, 15:53 (odpowiedź do Gość)
Odp. 1 Tak i turysta skupiałby się na ekranie ... nie widziałem aby gdzieś w Europie przy inscenizacjach na żywo zastosował tłumaczenie.
Odp. 2 Co do sektorów racja. Numeracja miejsc była i jest pod ławką trzeba było się schylić.
Odp. 3 Słuszna uwaga
Odp. 4 W momencie dialogów byli podświetleni
Odp. 5 I bardzo dobrze ... ciekawszy był pokaz Fire Show