Wydanie nr 273/2023, Sobota 30.09.2023
imieniny: pokaż (9 imion)Wiara, Felicja, Grzegorz, Zofia, Hieronim, Imisław, Wiktor, Honoriusz, Znamir
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Malbork. Kto odpowiada za odśnieżanie dróg w mieście?

Po grudniowych opadach śniegu i niskich temperaturach, teraz chwilowo możemy odetchnąć od zimowej zawieruchy. Choć za oknem jest szaro i buro, wiele wskazuje na to, że już wkrótce ponownie zrobi się biało i zimno. Czy miasto Malbork przygotowane jest na powrót zimy?

Można powiedzieć, że w grudniu po raz kolejny zima zaskoczyła drogowców. Nie ma co ukrywać, że największą frajdę z padającego śniegu mieli oczywiście najmłodsi, którzy tylko czekali, by jak najszybciej wyjść na dwór i pozjeżdżać na sankach czy ulepić bałwana. Jednak wielu mieszkańców skarżyło się, że w niektórych miejscach drogi oraz chodniki były nieodśnieżone i trudne do przejścia, a kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami na drogach i zachować ostrożność.

Podobnie jak w latach poprzednich, również w tym sezonie zimowym 2021/2022 usuwaniem m.in. skutków opadów śniegu czy gołoledzi na terenie miasta Malborka zajmuje się Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku. I właśnie do niego zwróciliśmy się z prośbą o informację dotyczącą przygotowania Malborka do sezonu zimowego.

 

 

W tym sezonie więcej sprzętu na drogach.

Jak zaznacza Wiceprezes Zarządu ZGKiM w Malborku, Andrzej Wrona od tego sezonu ZGKiM dysponuje zwiększoną liczbą sprzętu, który pomoże zapewnić jak najlepszą jakość wykonywanych przez nich usług.

W bieżącym sezonie zimowym do likwidacji skutków opadów śniegu oraz występującej gołoledzi ZGKiM w Malborku ma do dyspozycji następujący potencjał techniczny:

 • 3 pojazdy ciężarowe wyposażone w pługo-piaskarki,

 • 1 pojazd ciężarowy wyposażony w pług śnieżny,

 • 4 ciągniki wyposażone w pługi śnieżne oraz rozrzutniki,

 • 2 koparki kołowe,

 • 1 ładowarkę kołową,

 • 3 ciągniki ogrodowe wyposażone w pługi śnieżne,

 • 1 odśnieżarkę mechaniczną (szczotkową),

 • 1 odśnieżarkę mechaniczną (ślimakową),

 • w celu usuwania skutków opadów oraz gołoledzi zabezpieczono ok. 1500 t mieszanki piaskowo-solnej oraz ponad 600 t piasku.

 

 

Jak przebiegła „Akcja zima” w grudniu 2021 r.?

Andrzej Wrona zaznacza, że w „akcję zima” nieustannie zaangażowanych jest ponad 50 osób wykonujących pracę na rzecz lokalnej społeczności.

 

- „Osoby te sprawują naprzemiennie całodobowe dyżury przez siedem dni w tygodniu w celu zapewnienia jak najlepszej drożności przejść komunikacyjnych, parkingów, ciągów pieszo-rowerowych oraz przejezdności dróg miejskich, będąc w nieustannej gotowości do podjęcia czynności zwalczania powstałych utrudnień” - zapewnia Wiceprezes Zarządu ZGKiM. - „W zakres wykonywanych przez ZGKiM w Malborku Sp. z o.o. usług zawarte są również czynności takie jak odśnieżanie przystanków czy przejść dla pieszych, które wykonywane są we wczesnych godzinach rannych, by podążający do pracy Mieszkańcy Miasta Malborka mogli bez większych przeszkód przedostać się do swoich miejsc pracy. Ponadto Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku Sp. z o.o. świadczy usługi związane z zimowym utrzymaniem terenów należących do Wspólnot Mieszkaniowych, które w przeważającej większości administrowane są przez ZGKiM w Malborku Sp. z o.o. czy też lokali gminnych, których właścicielem jest Urząd Miasta Malborka”.

 

Warto zauważyć, że dawno nie mieliśmy okazji spędzić świąt Bożego Narodzenia w zimowej aurze, a ta w naszym regionie pojawiła się już pod koniec listopada 2021 r.

 

- „W samym miesiącu grudniu nasze służby musiały podjąć działania polegające na usunięciu skutków opadu śniegu aż 11 razy (niniejsze działania podejmowane były w dniach 1,3,10,11,20,21,23,24,25 oraz 27 grudnia 2021 r.). Opady w tych dniach były dość intensywne, przez co wymagały dużego zaangażowania sprzętu, jak i ludzi, którzy również w tych dniach musieli opuścić świąteczne stoły, przy których zasiadały ich rodziny, by zapewnić Mieszkańcom Miasta Malborka, jak i ich gościom możliwość przemieszczania się. Wskazana powyżej ilość wyjazdów wyróżnia się statystycznie w stosunku do ostatnich kilku lat” - wyjaśnia Andrzej Wrona i dodaje, że kolejność wykonywania prac związanych z utrzymaniem dróg zawarta została w załączniku do umowy zawartej między Urzędem Miasta Malborka a ZGKiM, który reguluje, które ulice mają być przejezdne w pierwszej kolejności, które w drugiej, a które w trzeciej. - „W dużym uproszczeniu możemy stwierdzić, że drogami pierwszej kolejności utrzymania są drogi, po których porusza się komunikacja miejska oraz te służące zaspokojeniu podstawowych potrzeb lokalnej ludności, np. takie jak zapewnienie przejezdności dróg prowadzących do szpitala miejskiego, straży pożarnej czy policji. Drogami drugiej kolejności utrzymania są drogi, na których natężenie ruchu jest nieco mniejsze niż panujące na głównych drogach miejskich nazwanych umownie drogami „pierwszej kategorii”. Natomiast drogami trzeciej kategorii są drogi osiedlowe rzadziej uczęszczane przez pojazdy lub ruch pieszy”.

 

 

Kto jeszcze odpowiada za odśnieżanie dróg w Malborku?

ZGKiM zwraca się również z apelem do mieszkańców, by właściciele posesji przy wykonywaniu prac związanych z odśnieżaniem chodników nie sypali śniegu na ulice. Ze względów technicznych najlepszym rozwiązaniem jest składowanie śniegu przy krawędzi chodnika od strony jezdni.

 

- „Ponadto w celach informacyjnych pragniemy nadmienić, że za utrzymanie dróg znajdujących się również na terenie Miasta Malborka odpowiedzialne są również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich, których obowiązkiem jest utrzymanie dróg nr 22 i 55, drogi wojewódzkiej nr 515 oraz przyległych do nich chodników i ciągów pieszo-rowerowych. Natomiast za utrzymanie pozostałych ciągów pieszo-rowerowych odpowiedzialne są w granicach swoich zasobów również Malborska Spółdzielnia Mieszkaniowa, wspólnoty mieszkaniowe czy indywidualni właściciele nieruchomości w przypadku domów jednorodzinnych czy kamienic, które bezpośrednio graniczą z ciągiem pieszym zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku obowiązującym na terenie Miasta Malborka” - informuje Andrzej Wrona. - „Nikt z nas nie jest nieomylny, wykonując naszą pracę i codzienne obowiązki służbowe dokładamy wszelkich starań, by poziom świadczonych przez nas usług był nieustanie podnoszony, co mamy nadzieję zostało zauważone przez Mieszkańców Miasta Malborka. Naszym nadrzędnym celem jest Państwa zadowolenie z wykonywanych przez nas usług”.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Taka jest prawda.
Taka jest prawda. 08.01.2022, 12:55
Przez ostatnie 2 tygodnie 2021 roku droga nr 515 z Malborka do Dzierzgonia była biała i mocno oblodzona. Dobrze, że większość kierowców na tej drodze nie przekraczała 40 km/h.
Sąsiedzi Marka Ch
Sąsiedzi Marka Ch 07.01.2022, 17:47
Celem nadrzędnym jest odśnieżenie chodnika od Michałowskiego na Plac Słowiański!