Wydanie nr 146/2022, Czwartek 26.05.2022
imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Taki będzie most obrotowy w Nowakowie #PrzekopMierzeiWiślanej Rzeka Elbląg Zatoka Elbląska

W Nowakowie powstanie most obrotowy z osią obrotu po zachodniej stronie rzeki Elbląg. Zamykanie/otwieranie przeprawy polegać będzie na obrocie konstrukcji nośnej o 90 stopni, tak by, jak poinformowała nas Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni, przemieszczała się znad rzeki i nie ograniczała jej skrajni dla przepływających jednostek.

Szerokość całkowita mostu wyniesie 17,2 m, wysokość konstrukcyjna 1,9–4 m; a rozpiętość teoretyczna przęseł 2x51,5 m. Na moście znajdzie się m.in. droga klasy Z (jezdnia wraz z opaskami: 0,5 m + 2x3 m + 0,5 m), a także chodnik. Klasa obciążenia obiektu B wg normy PN-85/S-10030. Obiekt zaprojektowano jako konstrukcję stalową z ortotropową płytą pomostu.

Dwa blachownicowe dźwigary główne o zmiennej wysokości, dzięki swojej ażurowej geometrii, stworzą układ kratowy. Powyżej jezdni zaplanowano stalową konstrukcję odciągową, która ma podwieszać ustrój nośny, zwłaszcza w fazie wspornikowej (obracania) pracy konstrukcji. Sztywność poprzeczną całego ustroju zapewnią poprzecznice, w rozstawie 2 m.

Przypomnijmy:

W ramach pierwszej części budowy drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym Wykonany zostanie m.in. przekop przez Mierzeję Wiślaną: ma mieć około 1,3 km długości i 5 m głębokości. Wykonany zostanie w miejscowości Nowy Świat. W efekcie całej tej inwestycji do portu w Elblągu mają wpływać jednostki o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Zobacz Nowakowo z lotu ptaka

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.