Wydanie nr 341/2021, Wtorek 7.12.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Ambroży, Marcin, Ninomysł, Agaton, Marcisław, Józefa, Polikarp, Zdziemił, Sabin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

4 porady, jak urządzić swój salon

4 porady, jak urządzić swój salon fot. 4 porady, jak urządzić swój salon
Urządzanie pomieszczeń, niezależnie, czy jest to łazienka, kuchnia, czy salon, to duże wyzwanie. Trzeba nie tylko określić styl, ale także odpowiednio dobrać dodatki i zaplanować ustawienie mebli i poszczególnych sprzętów. Aranżacja pomieszczeń w domu może być jednak przyjemną zabawą i ciekawym doświadczeniem, a porady, które znajdziesz w tym artykule, pomogą Ci stworzyć salon marzeń.
  1. Wydziel strefę wypoczynku

Salon to miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu, zarówno odpoczywając, jak i spędzając wspólne chwile z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego w każdym pomieszczeniu dziennym musi być strefa wypoczynkowa. Zwykle składają się na nią odpowiednie meble — kanapa lub narożnik, fotele, stolik kawowy i ozdoby. Wszystkie elementy wyposażenia powinny być utrzymane w tym samym lub podobnym stylu oraz muszą być wygodne i funkcjonalne. Znalezienie właściwych mebli, akcesoriów, czy dekoracji ułatwi Ci strona internetowa https://mojewygodnewnetrze.pl. Kiedy już wybierzesz wszystkie elementy wyposażenia, dobrze zaplanuj przestrzeń, w której stworzysz strefę wypoczynku. Jest to ważne, ponieważ miejsce relaksu powinno być oddzielone od reszty domu. Oznacza to, że przez kącik wypoczynkowy nie powinien przebiegać ciąg komunikacyjny. Dojście do tarasu, innego pomieszczenia, czy konkretnej strefy nie może znajdować się między sofą, fotelem i stolikiem kawowym. Ciąg komunikacyjny powinien omijać strefę relaksu, aby nie zakłócać odpoczynku domownikom.

  1. Ważne jest nie tylko wnętrze, ale także wejście

Odwiedzający Cię goście zobaczą najpierw wejście do salonu, a dopiero potem całe wnętrze. Dlatego podczas aranżacji pomieszczenia nie można zapominać również o okolicach drzwi. Aby oddzielić salon od reszty wnętrz, można zdecydować się na tradycyjne skrzydło drzwiowe, jednak lepszym wyborem będzie lekki, ażurowy parawan lub drzwi przesuwne. W efekcie pomieszczenie nie będzie „odcięte” od reszty domu, ale powstanie w nim przytulny, intymny klimat. W domach o dużej powierzchni można wykonać okazałe wejście. Zwykle nie stosuje się wtedy skrzydła drzwiowego, a tworzy otwarte przejście w prostokątnym lub łukowym kształcie. O wejściu do salonu warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku. Dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie drzwi lub przejścia naprzeciwko okna. Pozwala to stworzyć wrażenie, że pomieszczenie jest duże i przestronne.

  1. Odpowiedni dobór kolorów

Tak samo istotny, jak wybór mebli, jest dobór właściwych kolorów do pomieszczenia. Jedynie przemyślane połączenie odcieni zapewnia harmonijne, spójne wnętrze. Kolory mają duży wpływ na samopoczucie, mogą pobudzać, uspokajać, a nawet irytować. Salon to miejsce wypoczynku, dlatego warto wybrać do niego stonowane barwy. Trzeba jednak pamiętać, że kolory w pomieszczeniu to nie tylko meble, farba na ścianie, czy tapeta. Swoją barwę mają także inne elementy wykończenia — podłoga, parapety, framugi. Nawet tak z pozoru nieważne elementy muszą być dobrane w odpowiednim, pasującym odcieniu. Dlatego urządzając salon, warto już na etapie planowania i projektowania ustalić, jakie kolory będą dominować w pomieszczeniu. W efekcie łatwiej będzie dobrać poszczególne elementy wyposażenia, aby pasowały do całego wnętrza.

  1. Pamiętaj o dobrym oświetleniu

Salon powinien być jasny i dobrze oświetlony. W pomieszczeniu przeznaczonym do relaksu nie może zabraknąć naturalnego światła, jak również odpowiednio rozmieszczonych lamp. Aby do wnętrza wpadały promienie słoneczne, trzeba rozplanować, gdzie powinny znaleźć się okna. Najlepszym rozwiązaniem, które zapewnia naturalne światło przez cały dzień, jest umiejscowienie salonu w południowej części budynku. Jeśli jednak nie jest to możliwe, dobrym wyborem jest rozmieszczenie okien na zachodniej lub wschodniej ścianie. Wtedy poranne lub wieczorne światło słoneczne stworzy w pomieszczeniu przytulny klimat. W salonie ważne jest także sztuczne oświetlenie. Jasny salon wydaje się przestronniejszy, dlatego warto zadbać o właściwe rozmieszczenie lamp. Oprócz wiszącego na suficie żyrandola, w pomieszczeniu powinny znaleźć się także lampy stojące. Aby uzyskać przytulny klimat, warto na komodzie, szafce lub stoliku pomocniczym umieścić dodatkowo nieduży model biurowy ze światłem w ciepłym odcieniu. Lampy powinny doświetlać wybrane strefy, na przykład kącik czytelniczy lub miejsce wspólnego wypoczynku. Główne oświetlenie warto umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia.

    

   

 

4 porady, jak urządzić swój salon
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.