Wydanie nr 55/2024, Sobota 24.02.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Józefa, Bogurad, Sergiusz, Maciej, Marek, Wieledrog, Ermegarda, Irmegarda, Montan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Jak Wiceburmistrz Wilk w sprawie obwodnicy z Ministrem się spotkał…

Jak Wiceburmistrz Wilk w sprawie obwodnicy z Ministrem się spotkał… fot. TvMalbork.pl
Sprawa malborskiej obwodnicy jeszcze długo będzie ważnym tematem poruszanym przez mieszkańców i media. Pewnie dlatego, że na dzień dzisiejszy obwodnica nie jest planowana. Na liście rezerwowej także Malborka nie ma w tym temacie.

Większość samorządowców i polityków wypowiadająca się w kwestii obwodnicy starała się podawać przykłady działań jakie podejmowali. Niektórzy także dołączali do wypowiedzi kierunki szukania winnych i ich niedopatrzenia. Mnie zainteresowała szczególnie wypowiedź Wiceburmistrza Wilka. Ta mianowicie:

„Mógłbym powiedzieć, że cały czas zabiegałem, spotkałem się niedawno z Andrzejem Adamczykiem, ministrem infrastruktury. Moim zdaniem, dzisiaj takie rzeczy powinno załatwiać się gabinetowo – twierdzi Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka” (źródło: Dziennik Malborski „Malborka nie ma w rządowych planach budowy 100 obwodnic. Ruch tranzytowy przez kolejne lata będzie rozjeżdżał miasto” z dnia 14.02.2020 r.)

Wypowiedź ta przyciągnęła moją uwagę, ponieważ nic nie wiedziałem o spotkaniu Wiceburmistrza z Ministrem. A staram się śledzić malborskie media i ich doniesienia na bieżąco (zresztą - jako radny - uważam to za swój obowiązek). I nic w naszych lokalnych mediach na temat tego spotkania nie znalazłem. Sprawą postanowiłem się bardziej zainteresować.

Moje zdziwienie zostało spotęgowane, gdy informacja o tak ważnym spotkaniu nie została zawarta w dokumencie pn. „Sprawozdanie z międzysesyjnej pracy Burmistrza Miasta Malborka od 01 stycznia 2020 roku do 26 lutego 2020 roku”. Ani słówka. Dnia 27.02 odbyła się sesja RMM, więc była to okazja aby zapytać o tę kwestię. Odpowiedź Wiceburmistrza była następująca:

„(…) To była okazja taka, że podpisywaliśmy umowę na dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych wraz z oprzyrządowaniem. Teraz jesteśmy na etapie ogłoszenia przetargu. A jak zawsze przy takiej okazji znowu można porozmawiać z Panem Ministrem. I o obwodnicy. I o Malborku. I o naszych problemach. Pozwoliłem sobie także – z Panem Burmistrzem konsultowaliśmy – zaprosić Pana Ministra do Malborka. Obiecał, że będzie naszym gościem w cieplejszej porze roku. (…)” (kanał youtube Sesje Malbork „XX Sesja Rady Miasta Malborka z dnia 27.02.2020”)

Faktycznie pod datą 30.01.2020 roku widnieje informacja o uroczystym podpisaniu umów o dofinansowanie o którym mówił Wiceburmistrz. Jednakże informacja pozbawiona jest kwestii rozmowy o obwodnicy i „I o Malborku. I o naszych problemach”. Z kolei pod tą datą w dziale Aktualności na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury możemy przeczytać w artykuł „460 mln zł z UE na zeroemisyjny transport publiczny w polskich miastach”. Tego dnia w Ministerstwie podpisano 10 umów z 9 delegacjami z następujących miast: Gdynia, Zielona Góra, Sosnowiec, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Radom, Opole, Malbork i Piła. To mocno zmienia postać rzeczy. Wiceburmistrz nie miał wyłączności na spotkanie z Ministrem. Brał udział w uroczystości wraz i 8 innymi delegacjami. Jak więc miał przedstawić Ministrowi Adamczykowi kwestię obwodnicy Malborka?

Kontynuując temat postanowiłem zapytać o powyższe „spotkanie” drugą stronę. Oto pytanie jakie zawarłem we wniosku o udostępnienie informacji publicznej skierowanej do Ministerstwa Infrastruktury: „Proszę o odpowiedź na następujące pytania: Czy w dniu 30.01.2020 roku Minister Andrzej Adamczyk odbył spotkanie z Zastępcą Burmistrza Miasta Malborka Janem Tadeuszem Wilkiem? Jeśli tak, to czy jednym z tematów rozmowy była kwestia obwodnicy miasta Malborka?”. Oto odpowiedź jaką otrzymałem z Ministerstwa:

„Szanowny Panie, odpowiadając na złożony przez Pana wniosek o udzielenie informacji publicznej z dnia 10 marca br. dotyczący spotkania Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka z Zastępcą  Burmistrza Miasta Malborka Janem Tadeuszem Wilkiem w dniu 30 stycznia 2020 r. informuję, że Ministerstwo Infrastruktury nie posiada wnioskowanej informacji publicznej, gdyż spotkanie to, jeśli się odbyło, nie było protokołowane. Z poważaniem, Dokument podpisany elektronicznie przez: Maciej Michałowski Dyrektor Biura Ministra”. W Ministerstwie nic nie wiedzą o spotkaniu Ministra z Wiceburmistrzem Wilkiem…

Wróćmy więc do początku i do słów Wiceburmistrza Wilka. „Mógłbym powiedzieć, że cały czas zabiegałem, spotkałem się niedawno z Andrzejem Adamczykiem, ministrem infrastruktury.” Z informacji podanej do mediów (a poprzez nie do mieszkańców) jasno wynika, że Wiceburmistrz spotkał się z Ministrem w sprawie obwodnicy. I możliwe, że właśnie taka informacja miała do mieszkańców dotrzeć. To, że spotkanie odbyło się w całkiem innym temacie i miało miejsce wraz z 8 innymi delegacjami miast już w przestrzeń publiczną nie trafiło. A sam fakt, że Wiceburmistrz Wilk miał możliwość „porozmawiać z Panem Ministrem. I o obwodnicy. I o Malborku. I o naszych problemach.” w trakcie podpisywania 10 umów przez Ministra wydaje mi się wątpliwy.

Adam Ilarz – RAJCA miejski

PS. Wszelkie analizy, głosy krytyki (konstruktywnej i merytorycznej – nie krytykanctwa) czy opinie można kierować do mnie pod adresem a.ilarz@um.malbork.pl

PS2. Zapraszam do przeczytania innych moich artykułów i komentarzy na www.facebook.com/adam.ilarz

PS3. Źródła jakie wykorzystałem:

  1. Dziennik Malborski „Malborka nie ma w rządowych planach budowy 100 obwodnic. Ruch tranzytowy przez kolejne lata będzie rozjeżdżał miasto” z dnia 14.02.2020 r.,
  2. Sprawozdanie z międzysesyjnej pracy Burmistrza Miasta Malborka od 01 stycznia 2020 roku do 26 lutego 2020 roku,
  3. kanał youtube Sesje Malbork „XX Sesja Rady Miasta Malborka z dnia 27.02.2020”,
  4. strona internetowa Ministerstwa Infrastruktury, artykuł „460 mln zł z UE na zeroemisyjny transport publiczny w polskich miastach” z dnia 30.01.2020 r.,
  5. wniosek o udostępnienie informacji publicznej skierowany do Ministerstwa Infrastruktury z dnia 10.03.2020 r.,
  6. odpowiedź na wniosek o udostępnienie informacji publicznej skierowany do Ministerstwa Infrastruktury z dnia 10.03.2020 r..

 

Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Sztum
Sztum 27.04.2020, 08:03
Wilka należy najpierw wysłać do Sztumu na praktykę do Burmistrza Pana Tabora. Nauczy go pracy oczywiście jak jest nauczalny . Bo niektórzy nie są.
rybałt
rybałt 27.04.2020, 07:43
Skoro temat rozmowy wiceburmistrza z ministrem WYDAJE SIĘ panu WĄTPLIWY, to po co pan miesza, panie Adamie? Trzeba opierać się na faktach, nie na wątpliwościach!
Obserwator
Obserwator 26.04.2020, 20:53
Główne osiągnięcie pana Wilka jak był burmistrzem Malborka to likwidacja jednego z miejskich przedszkoli !
cpr
cpr 26.04.2020, 19:26
Temat obwodnicy trzeba lobbować tylko w kwestii S22 (ewentualnie dużej modernizacji DK22 odcinka Elbląg - Starogard, tak została zaprojektowana i jako taka ma sens. Czy poprawi sytuację w Malborku? Niewiele, ponieważ ruch tranzytowy wschód-zachód w ciągu DK22 to raptem 25-30% ruchu w centrum miasta na Aleja Rodła. "S" budowano w miejscach gdzie ruch i tak jest o wiele mniejszy, koszty budowy na Żuławach są jednak gigantyczne, kilka kilometrów mniej budowy w bagnie, gdyby obwodnica biegła pomiędzy Malborkiem, a Gościszewem (i być może okrążając od południa teren lotniska) znacząco zmniejszyłaby koszty, pomimo większej długości, a i przejęcie ruchu ze Sztumu, Iławy też by bardziej odbiło się na sytuacji w mieście.
mal
mal 26.04.2020, 09:52
Jak zmienimy burmistrzów to jest szansa na obwodnicę , kino , basen .
Mieszkaniec Os.Południe
Mieszkaniec Os.Południe 26.04.2020, 10:35 (odpowiedź do mal)
Jeśli miałaby to być zmiana na kogoś z rywali obecnego Burmistrza w ostatnich wyborach to na 100% nic nie zmieni się pod tym względem.Więc nie ma to żadnego sensu.
iles
iles 25.04.2020, 14:33
Jaki czerwony nos, często pije?
pol
pol 25.04.2020, 14:31
Na obecnych burmistrzów można postawić jak na wygraną w Totolotka.
Sztum
Sztum 25.04.2020, 07:52
.....................................tylko mały Tadzik Poseł z Malborka może to załatwić. On od 20 lat jest Posłem i tyle spraw załatwił dla Malborka, że nie wiem od czego zacząć. zatem głosujcie na niego dalej barany i się łudzcie. Pozdrawiam.
M.
M. 25.04.2020, 11:01 (odpowiedź do Sztum)
Pan Poseł nic nie załatwił dla Malborka do teraz i nic nie załatwi w przyszłości , także w zakresie obwodnicy miasta. Ale być może mylę się Panie Radny?