Wydanie nr 181/2022, Czwartek 30.06.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Marcjalis, Bazyli, Władysława, Ciechosława, Leon, Emilia, Leona, Lucyna, Trofim, Władysław, Ermentruda, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Sanepid wszczął postępowanie w sprawie brudnej wody na Kościuszki.

Malbork. Sanepid wszczął postępowanie w sprawie brudnej wody na Kościuszki. fot. Widz TvMalbork.pl/archiwum TvMalbork.pl
Człowiek to istota zdolna do przystosowania się do życia w wielu warunkach. Jednak bez tlenu, wody czy jedzenia nie będzie mu dane długo cieszyć się tym życiem. Zwyczajowo przyjęto tzw. zasadę trójki, która wskazuje, że człowiek jest w stanie przeżyć do 3 minut bez tlenu, do 3 dni bez wody oraz do 3 tygodni bez jedzenia. Oczywiście wszystko zależy od jego predyspozycji i stanu zdrowia.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Malborku od wielu lat prowadzi modernizacje mające na celu poprawę jakości wody na terenie miasta, gminy Malbork oraz gminy Stare Pole. Dotyczy to zarówno wymiany starych przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, jak i modernizację urządzeń i armatury na sieci wodociągowo – kanalizacyjnej, a także jej renowację. Co za tym idzie – mieszkańcy w związku z prowadzonymi przez PWiK inwestycjami muszą być przygotowani na wynikające z tego pewne uciążliwości. Mowa tu m.in. o czasowym braku w dostawie wody czy chwilowym jej zanieczyszczeniu po odkręceniu kranu.

 

Dlaczego woda na Kościuszki „śmierdzi rdzą”?

Napisała do nas zaniepokojona mieszkanka budynku przy ulicy Kościuszki 22 w Malborku, która zwróciła uwagę na jakość wody lecącej z kranu od jakiegoś czasu. Niech mieszkańcy uważają, bo woda śmierdzi rdzą - czytamy. Nikt nie chciałby raczej napić się czegoś takiego, resztki rdzy i piasku na dnie kubków po płukaniu naczyń” - na dowód przesłała nam zdjęcia wody w filiżance. Rzeczywiście, nie napawają optymizmem. Kobieta zwraca również uwagę na to, że najpierw musi zlać bardzo dużo wody, by nabrała właściwej barwy, a liczą to jako wodę pitną, gdzie nawet do podlania kwiatów bym tego nie wzięła”.

Na jej prośbę zwróciliśmy się do PWiK w Malborku o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. W odpowiedzi Dariusz Modzelewski, Dyrektor ds. Technicznych napisał, że na sieci wodociągowej w ulicy Kościuszki nie były wykonywane żadne prace, które przyczynić się mogły do zmiany barwy i zapachu wody.

 

- „Prawdopodobnie nastąpiło zabrudzenie wody pochodzące z instalacji samego budynku, polegające na oderwaniu się od ścianki rury nagromadzonej warstwy rdzy. Budynek 22 jest budynkiem starym i przypuszczam, że instalacja budynku nie była od dawna wymieniona lub przynajmniej poddana czyszczeniu. Potwierdzeniem powyższego niech będzie fakt, że inne budynki, sąsiadujące z budynkiem przy Kościuszki 22, nie miały tego typu problemu” - informuje Dariusz Modzelewski. Zaznacza jednocześnie, że „granicą odpowiedzialności PWiK jest zawór główny za wodomierzem głównym, patrząc od strony sieci wodociągowej”.

 

Za stan instalacji wodnej w budynku odpowiada jego zarządca.

Podobne zapytanie wystosowaliśmy do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Malborku. W odpowiedzi Elżbieta Zybko napisała, że o problemie nieprawidłowej jakości wody pod wskazanym adresem sanepid dowiedział się od nas i żadna skarga nie wpłynęła wcześniej. Jednak po naszym zapytaniu wszczęto postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

- Po wyjaśnieniu zaistniałej sytuacji z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Malborku PSSE przypomina, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji odpowiada za jakość wody do picia do miejsca usytuowania zaworu głównego za wodomierzem głównym, patrząc od strony sieci wodociągowej. Dbanie o stan instalacji wodnej w budynku należy do zarządcy budynku” - informuje PPIS, Elżbieta Zybko.

Zwraca również uwagę na to, że raporty z badań jakości wody, a także okresowe oceny jakości wody zamieszczane są na stronach PWiK i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej
w Malborku.

- „Woda odpowiada wymaganiom zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 7.12.2017 r. (Dz. U., 2017 poz. 2294)” - dodaje.

 

Czekamy na wasze komentarze w tej sprawie.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
obserwator
obserwator 25.02.2020, 14:44
Dobre są filtry do wody kiedyś często czyściłem czajnik octem teraz używam filtra do wody i woda czysta i czajnik też współczuję mieszkańcom Kościuszki z taką wodą jak z sadzawki rowu. Czy ta woda nadaje się do picia?Chyba bym się nienapil takiej wody może kakao ?
Anonim
Anonim 23.02.2020, 11:53
Na ulicy łotewskiej na wierbarku także śmierdzi woda jak się spuszcza to leci brązowa
Klawisz
Klawisz 23.02.2020, 10:06
..................................Z OSTATNIEJ CHWILI...................Jaki obronił pracę doktorską na temat więziennictwa i uzyskał tytuł Doktora. Dr Jaki w swojej pracy doktorskiej dokonał epokowego odkrycia. ! Otóż odkrył On i udowodnił naukowo, że skazana baba z podniesioną spódnicą biegnie szybciej niż skazany chłop z opuszczonymi spodniami ! Teraz czeka na nominację do Nobla. Prawda, że można napisać ciekawą pracę ? Można ! Zresztą w PIS już co drugi jak nie Prezes to doktor albo weterynarz ! Fizycznych już tam nie ma poza Beatą z Sycowa i Bielanem który nie ma nawet skończonych studiów !
Mieszkanka ul. Orzeszkowej
Mieszkanka ul. Orzeszkowej 22.02.2020, 14:05
Abstrahując od przedziwnych komentarzy nie na temat - mieszkam w budynku przy ul. Orzeszkowej i od pewnego czasu mam taki sam problem. Woda, która leci z kranu jest raz tylko lekko żółta, a czasem mocno pomarańczowa - ogólnie odrażająca. Też sądziłam, że to problem rur w budynku, ale może jednak jest coś nie tak z wodą dostarczaną przez wodociągi. Czy ktoś jeszcze ma ten problem?
Obserwator
Obserwator 23.02.2020, 23:57 (odpowiedź do Mieszkanka ul. Orzeszkowej)
Ja nie mam problemu wodę w kranie mam nie czysta ale aż takiej tragedii nie ma kiedyś często musiałem czyścić czajnik najlepiej octem bo robił się żułty osad kamień woda widać nienajlepsza berbelucha ocet zagotować i wylać . Wode zagotowac i wylać włala można się napić kawy z mlekiem herbaty lub miętowej i lody dobre są filtry do wody nastawić trochę wody przefiltrować Nazdrowie.
Mario
Mario 22.02.2020, 13:10
Wnuczek

Jesteśmy z Tobą
Wyborca
Wyborca 22.02.2020, 10:22

…………………………..Duda jeździ po kraju DUDA-BUSEM i zaraża kraj PISwirusem !
Wyborca
Wyborca 22.02.2020, 10:22

…………………………..Duda jeździ po kraju DUDA-BUSEM i zaraża kraj PISwirusem !
Xcg
Xcg 22.02.2020, 09:42
A zarządcą jest... ZGKiM
wnuczek
wnuczek 22.02.2020, 08:49
………………………a ja mojej babce kupiłem aparat cyfrowy i tym aparatem 10 maja będzie musiała zrobić zdjęcie swojej karty wyborczej z zaznaczonym kandydatem na urząd Prezydenta RP. Jak zobaczę na zdjęciu, że swój głos oddała na Dudę lub innego pisowca to jeszcze tego samego dnia spakuje ten jej cały majdan do reklamówek i wywiozę ją do schroniska dla bezdomnych ! Koniec pobłażania dla złych rządów PIS ! A może mój pomysł stanie się akcją ogólnopolską ?
Dziadek
Dziadek 22.02.2020, 10:21 (odpowiedź do wnuczek)
Ten wnuczek to anioł. Bardzo dobry człowiek. Mógł przecież wywieść babkę do lasu.
..hr
..hr 22.02.2020, 10:14 (odpowiedź do wnuczek)
Lecz się kretynie