Wymogi jakie musi spełniać dom pasywny
Za dom pasywny uznaje się budynek mieszkalny, którego roczne zapotrzebowanie energetyczne nie przekracza 15 kWh/m2 (w porównaniu do 40-70 kWh w przypadku domów energooszczędnych i ok.130-180 kWh dla domów tradycyjnych). Konstrukcje charakteryzują się prostą bryłą oraz zbudowane są przy użyciu specjalnych materiałów izolacyjnych i uszczelniających. Certyfikacją domów i innych budynków pasywnych w Polsce zajmuje się Polski Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO). Taki certyfikat stwierdza spełnienie przez dany budynek standardów, które dotyczą zapewnienia komfortu dla użytkowników, jego efektywności energetycznej i neutralności dla środowiska.
Koszt budowy pasywnego budynku mieszkalnego
Niezaprzeczalnym jest, że budowa domu pasywnego jest droższa niż tradycyjnego budynku mieszkalnego - szacuje się, że koszt jest wyższy od 8 do 30% w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji. Wynika to przede wszystkim z konieczności użycia specjalnych komponentów i materiałów, które bywają droższe niż ich standardowe zamienniki. Są to elementy takie jak:
- płyty fundamentowe zamiast ławy fundamentowej;
- termoizolacja wewnętrzna i zewnętrzna - droższy styropian XPS zamiast styropianu EPS.
Orientacyjnych koszt powyższych składowych konstrukcji domu pasywnego to ok. 180 zł/m2 w porównaniu do 130 zł za materiały wykorzystywane w domach tradycyjnych. Zwiększone koszty spowodowane są także koniecznością montażu drzwi wewnętrznych i zewnętrznych o wysokiej jakości, dużych, energooszczędnych okien oraz dachówek ceramicznych (lepsza termoizolacja). Cena wymienionych elementów zależna jest od wielkości domu i jakości użytych materiałów. Warto wspomnieć także, że montaż ogniw fotowoltaicznych czy systemu rekuperacji, znacznie zwiększa również koszt instalacji.
Domy pasywne - zyski
Budowa domu pasywnego, mimo wyższego kosztu ich budowy, wiąże się z wymiernymi zyskami w dłuższej perspektywie czasowej. Wynika to oczywiście z energooszczędności domu, co gwarantuje niższe rachunki. Ponadto, eliminacja pieca lub kotła gwarantuje oszczędności na naprawie czy konserwacji. Wysoka trwałość i jakość materiałów, które są wykorzystywane w konstrukcji domów pasywnych, zapewniają ich wytrzymałość na długie lata, powodując brak częstych remontów.
Poza zyskami finansowymi, domy pasywne są korzystne także jeśli chodzi o ich wpływ na środowisko naturalne. Konstrukcje takie, dzięki wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii, pozwalają na realne przyczynienie się do minimalizacji emisji substancji zanieczyszczających otoczenie.
Kolejną korzyścią często zauważalną przez mieszkańców domów pasywnych jest poprawa samopoczucia. Termoizolacja i wentylacja pozwalają na utrzymanie optymalnego dla ludzkiego ciała mikroklimatu (temperatury i poziomu wilgoci), co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Lepszą kondycję zdrowotną umożliwia także ciągły dostęp do światła słonecznego, wynikający z dużych okien, charakterystycznych dla pasywnego budownictwa.
Czy budowa domu pasywnego się opłaca?
Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione powyżej koszty i zyski związane z budową domów pasywnych, śmiało można stwierdzić, że budowa pasywnych konstrukcji jest opłacalna, nie tylko pod względem finansowym czy jakościowym, ale także w kontekście dbania o środowisko. Warto także podkreślić, że takie domy są świetną inwestycją na przyszłość - ich wartość rynkowa stale rośnie.
Poradę dostarczył dystrybutor okien pasywnych marki Internorm. Zapraszamy do salonu Internorm mieszczącego się w Gdańsku w Centrum Handlowym Kartuska.
ul. Kartuska 214
80-122 Gdańsk
Telefon: +58 533 62 87
Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl/
Godziny otwarcia
Poniedziałek – piątek: 9:00 - 18:00
Sobota: 10:00 - 14:00