Wydanie nr 9/2025, Czwartek 9.01.2025
imieniny: pokaż (7 imion)Adrian, Antoni, Julian, Marcelin, Marcjanna, Przemir, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Odwrotne obciążenie VAT

Odwrotne obciążenie VAT polega na przerzucenie obowiązku rozliczenia podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę. Dotyczy to towarów wymienionych w załączniku nr 11 do Ustawy o VAT.

Jakie zmiany w odwrotnym obciążeniu VAT od 2017 roku?

Od 1 stycznia 2017 roku, na podstawie nowelizacji ustawy o VAT, rozszerzony zostanie katalog produktów objętych odwrotnym obciążeniem VAT. Do tej pory załącznik nr 11 do ustawy o VAT określający grupy towarów objęte odwrotnym obciążeniem zawierał m.in.: złom, odpady, surowce wtórne, pręty, blachy itp.

Do produktów za które odpowiedzialność rozliczenia podatku ponosi nabywca dołączą:

  1. nieobrobione plastycznie srebro, ewentualnie w postaci półproduktu lub proszku;
  2. nieobrobione plastycznie złoto, ewentualnie w postaci półproduktu lub proszku o próbie mniejszej niż 325;
  3. biżuteria oraz jej części i pozostałe wyroby jubilerskie ze srebra, złota o próbie mniejszej niż 325 i platerowane metalem szlachetnym;
  4. procesory – mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT objęta zostanie sprzedaż tych produktów po przekroczeniu limitu kwotowego 20tys. zł;
  5. niektóre usługi budowlane – w celu opisania ich dołączono załącznik nr 14, w którym wymienione są m.in.: usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, roboty związane ze wznoszeniem budynków mieszalnych, rozbiórką i burzeniem, przygotowaniem terenu pod budowę i wiele innych.

Jak w praktyce powinna wyglądać faktura z odwrotnym obciążeniem VAT?

Wystawienie takiego dokumentu jest niezwykle proste w programach do faktur firmy www.mega-tech.com.pl: Faktura Small Business i Faktura Small Business HANDEL. Wystarczy wybrać Nową fakturę i uzupełnić wszystkie dane tak jak w zwykłej fakturze. Po wskazaniu konkretnych pozycji, dla towarów podlegających odwrotnemu obciążeniu w kolumnie VAT wybieramy stawkę OO. Wówczas VAT nie będzie naliczony, a na fakturze zostanie dodany dopisek ‘Odwrotnie obciążenie VAT’. Na tej samej fakturze mogą być zarówno towary objęte odwrotnym obciążeniem VAT, jak i towary, od których VAT odprowadza sprzedawca. Wtedy podatek jest wyliczany tylko dla pozycji z VATem 23, 8 i 5%. W związku z tym użytkownik programu Faktura Small Business/HANDEL musi pamiętać jedynie o zmianie stawki VAT przy pozycjach, za które obowiązek odprowadzenia VATu ponosi nabywca towaru. Natomiast jeśli stawka OO zostanie przypisana do konkretnego towaru już podczas dodawani go do kartoteki, to wystawienie faktury z odwrotnym obciążeniem nie różni się niczym od wystawienia normalnej faktury.

Odwrotne obciążenie VAT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.