Wydanie nr 333/2023, Środa 29.11.2023
imieniny: pokaż (8 imion)Klementyna, Walter, Błażej, Bolemysł, Przemysł, Fryderyk, Saturnin, Paramon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Platformy przyschodowe-samoobsługowe na Dworcu PKP w Malborku oddano do użytku publicznego - 09.02.2016

Problem z poruszaniem się między peronami przez osoby niepełnosprawne czy też matki z dziećmi w wózku na dworcu PKP w Malborku, to główny temat jakim zajmowaliśmy się na prośbę mieszkańców od września 2014 roku. Długo po remoncie dworca zamontowane w tym miejscu platformy przyschodowe-samoobsługowe, które miały służyć tym że osobą po prostu stały nieczynne. Jak poinformował nas Karol Jakubowski - rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, 27 stycznia 2016 r. platformy zostały oddane do użytku publicznego.

W piśmie do naszej redakcji rzecznik prasowy PKP PLK - Karol Jakubowski odpowiada:

 

  • Chciałbym aby Pan zobrazował procedurę uruchamiania platform przyschodowych-samoobsługowych na dworcu PKP w Malborku. Czy z platform mogą korzystać wyłącznie osoby niepełnosprawne, czy o pomoc mogą zwrócić się także osoby starsze czy też podróżujące koleją matki z dziećmi w wózku.

"Szanowny Panie Redaktorze, po odbiorze końcowym i spisaniu protokołu odbioru potwierdzonego przez inspektorów nadzoru, wykonawcę i przedstawiciela użytkownika platformy oddano do użytku. Są to urządzenia przeznaczone do obsługi osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach oraz osób mające dzieci w wózkach.  Przy platformach są umieszczone kartki z numerem telefonu do ochrony, która zajmuje się ich obsługą. W ciągu kliku minut podchodzi ochroniarz który obsługuje urządzenie. Platformy są regularnie sprawdzane, czy właściwie pracują, czy nie zostały uszkodzone. Są one objęte serwisem, który jeśli dochodzi do takiej konieczności, zobowiązany jest do jak najszybszej naprawy."

 

  • Jaki cel mają metalowe elementy zamontowane na kafelkach w przejściu podziemnym między peronami? Gdy spadnie deszcz, czy śnieg te metalowe elementy są bardzo śliskie. Czy i na to znajdzie się inne rozwiązanie?

"Metalowe elementy, które zauważył Pan w tunelu to prowadnice ułatwiające osobom niedowidzącym poruszanie się w obiekcie. Zostały one ułożone w taki sposób aby w maksymalnym stopniu uprościć poruszanie się po obiekcie.

Zawsze na etapie realizacji inwestycji upewniamy się, czy przebiega ona zgodnie z wymogami. Projektant zapewniał, że materiały dedykowane do modernizacji są właściwe. Obecnie wykonaliśmy ekspertyzę, która wykazała, iż projektant popełnił błąd. Zgodnie z obowiązującymi procedurami będziemy dochodzić odszkodowania za niewłaściwie wykonaną pracę. Niedogodności zostaną wyeliminowane. Dokładamy wszelkich starań aby prace na liniach kolejowych były wykonywane zgodnie ze sztuką."

  • Panie rzeczniku, prosiłem także o podstawę prawną mówiącą o tym że trzeba informować zarządce dworca o możliwości realizacji materiału.

"Dworce i perony nie są objęte zakazem fotografowania. Wszystkich zainteresowanych realizacją zdjęć/nagrań prosimy o kontakt z biurem prasowym. Chodzi o upewnienie się czy materiał nie ma charakteru komercyjnego. Nagrania np. na potrzeby reklamy czy filmu są traktowane jako komercyjne wykorzystanie przestrzeni należącej do PLK i podlegają opłacie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy również dopilnować, żeby realizacja materiału w żadne sposób nie utrudniała funkcjonowania obiektu. Prośba o wystawienie zgody na nagrywanie, ma więc jedynie charakter informacyjny."

 

Miejmy nadzieje że tym razem nie czekają nas nie miłe niespodzianki, że poprawki zostaną wykonane w należyty sposób i zgodnie z obowiązującymi procedurami, a podróżni będą mogli bezpiecznie korzystać z malborskiego dworca.

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
nn
nn 14.02.2016, 21:27
zamiast Platformy mogli zrobić windę :)
ryś
ryś 11.02.2016, 10:06
Szkoda, że nie są to windy tak jak na innych dworcach. Każdy poradziłby sobie sam, a przy platformach potrzeba i tak pomocy Ochrony. Jedna bariera zamieniona na drugą.....
pasażer
pasażer 11.02.2016, 10:01
Wreszcie jakaś pomoc w pokonaniu drogi z dworca na peron.
andy
andy 09.02.2016, 22:23
zdjecia robione kalkulatorem ewentualnie nokia 3310, kupcie pod choinke redaktorowi jakiegos smartfona :)
Reporter
Reporter 10.02.2016, 11:45 (odpowiedź do andy)
Witam. Zdjęcia są wycięte z programu montażowego. Nie jestem w stanie jednocześnie uczestniczyć w demonstracji platform jednocześnie nagrywając i fotografując. Pozdrawiam reporter TvMalbork.pl
Teresa
Teresa 09.02.2016, 16:53
Prędkość oszałamiająca. A czy osoby niepełnosprawne to tylko te na wózkach ?
Reporter
Reporter 09.02.2016, 20:08 (odpowiedź do Teresa)
Witam. W związku z problemami realizacji materiału nie zależnych od nas materiał mógł ukazać się dopiero teraz. Osoby niepełnosprawne to nie tylko te poruszające się na wózku. Sam jestem osobą niepełnosprawną jak widać poruszam się o własnych siłach. Jeśli osoba taka miała by problem z poruszaniem się po dworcu PKP w Malborku na tabliczkach informacyjnych przy każdym z peronów widnieje numer telefonu pod którym można poprosić ochronę kolei o udzielenie niezbędnej pomocy. Pozdrawiam serdecznie Dawid Bochon - reporter TvMalbork.pl