Wydanie nr 115/2024, Środa 24.04.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Fidelis, Erwin, Horacy, Egbert, Grzegorz, Horacjusz, Aleksja, Aleksy, Aleksander, Saba
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nienormowany czas pracy – czym jest i komu przysługuje?

Nienormowany czas pracy – czym jest i komu przysługuje? fot. Nienormowany czas pracy – czym jest i komu przysługuje?
Nienormowany czas pracy to inaczej czas pracy zadaniowy. Oznacza to, że pracownik zostaje objęty czasem pracy, kiedy nie wykonuje konkretnych zadań, lecz pozostaje w dyspozycji pracodawcy lub kiedy czas pracy określony jest konkretnymi zadaniami.

Kiedy realizowany jest nienormowany czas pracy? 

Na stronie https://inewi.pl/Funkcje/Rejestracja-Czasu-Pracy odnaleźć można informacje na temat nienormowego czasu pracy. Kodeks pracy określa, że nienormowany czas pracy wprowadza się w uzasadnionych przypadkach. Natomiast szczegółowe warunki wprowadzenia tego typu systemu określone są w artykule 140 Kp. Oznacza to, że nienormowany czas pracy wynikać może na przykład z charakteru pracy lub jej organizacji w danym przedsiębiorstwie. System nienormowanego czasu pracy ustala się między pracownikiem a pracodawcą. Ważne jest jednak, aby pracodawca ustalił czas potrzebny na wykonanie zadania, uwzględniając przy tym normy określone w prawie. Dlatego nienormowany czas pracy nie oznacza, że pracownik jest do dyspozycji pracodawcy w każdej chwili. W ramach obowiązków wykonuje pracę w wymiarze 40 godzin tygodniowo. Natomiast istnieje możliwość prowadzenia nienormowanego czasu pracy, gdy trudno jest określić, kiedy konkretne zadanie rozpoczyna się oraz kończy, lub w sytuacji, gdy realizacja zadania uzależniona jest od warunków zewnętrznych trudnych do określenia, na przykład pogody. Więcej informacji na ten temat odnaleźć można na stronie inewi.pl.

Kogo dotyczy zadaniowy czas pracy?

Nienormowany czas pracy najczęściej dotyczy pracowników, których czas pracy trudno ewidencjonować oraz kontrolować. Dotyczy to między innymi architektów, agentów nieruchomości, przedstawicieli handlowych, grafików, dziennikarzy oraz programistów. Ze względu na specyficzny charakter wymienionych branż bardziej istotne jest to, aby zadanie zostało wykonane, aniżeli fakt w jakich godzinach pracy zostało ono rozpoczęte lub zakończone. Natomiast ilość czasu potrzebna na wykonanie zadań zależy od takich czynników jak tempo pracy, dokładność, ale także sprzyjające warunki zewnętrzne. Podobnie jest również w sytuacji, kiedy praca ma bardzo prosty charakter i ważne jest osiągnięcie celu. Przykładem może być na przykład praca realizowana przez serwisy sprzątające lub ekipy remontowe. Nienormowany czas pracy dotyczy również zarządzających zakładem w imieniu pracodawcy, czy też kierowników komórek organizacyjnych. Więcej grup zawodowych objętych nienormowanym czasem pracy odnaleźć można na stronie inewi.pl.

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników z nienormowanym czasem pracy

Pracownicy z nienormowanym czasem pracy nie rejestrują swoich godzin pracy. Natomiast pracodawca musi prowadzić ich ewidencję. Dlatego konieczne jest założenie oraz systematyczne prowadzenie karty ewidencji czasu pracy, odnotowującej urlopy, zwolnienia lekarskie, delegację, dyżury oraz usprawiedliwione i nieusprawiedliwione obecności. Pracodawca musi także przestrzegać przepisów o czasie pracy w święta i niedziele. Natomiast urlop w przypadku osób z nienormowanym czasem pracy przysługuje na takich samych warunkach jak pozostałym pracownikom. Pracodawca musi zadbać także o to, aby pracownik realizujący zadania w nienormowanym czasie pracy mógł rzeczywiście wykonywać je w tym czasie. Ważne jest, żeby nie dochodziło do częstego przekroczenia czasowych norm pracy w danym przedsiębiorstwie.

Nienormowany czas pracy – czym jest i komu przysługuje?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.