Wydanie nr 185/2022, Poniedziałek 4.07.2022
imieniny: pokaż (15 imion)Elżbieta, Aurelian, Aggeusz, Alfred, Teodor, Józef, Odon, Odo, Malwina, Wielisław, Innocenty, Julian, Berta, Ozeasz, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat sztumski. Obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech.

Powiat sztumski. Obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech. fot. TvRegionalna24.pl
W Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim odbyła się międzyregionalna inauguracja obchodów 100-lecia Związku Polaków w Niemczech z udziałem marszałków województw: opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Honorowe wyróżnienie przyznano wnuczce Stanisława Sierakowskiego, założyciela i prezesa Związku Polaków w Niemczech, Izabelli Sierakowskiej – Tomaszewskiej.

Związek Polaków w Niemczech powstał w 1922 r. Jego współtwórcą i pierwszym prezesem został Stanisław Sierakowski – poseł do sejmu pruskiego oraz konsul generalny RP w Kwidzynie, a także właściciel majątku w Waplewie. Zatem nie powinien nikogo dziwić fakt, że inauguracja obchodów setnej rocznicy powołania Związku odbyła się właśnie w Waplewie Wielkim, dawnej siedzibie zasłużonego dla zachowania polskości na Powiślu rodu Sierakowskich.

- „Przed laty samorząd województwa pomorskiego chcąc ratować przed ruiną pałac w Waplewie, wszedł w posiadanie tego obiektu. Sukcesywnie staramy się gromadzić i udostępniać w nim kolejne zbiory, a także odbudowywać otaczającą go infrastrukturę. To właśnie tutaj stworzyliśmy Muzeum Tradycji Szlacheckiej oraz Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią. Taka nazwa nawiązywać ma, w pewnym stopniu, do dziedzictwa Związku Polaków w Niemczech i działalności Stanisława Sierakowskiego” – mówi marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

Inauguracja obchodów 100-lecia Związku Polaków w Niemczech była okazją do spotkania się przedstawicieli władz samorządów regionalnych: Pomorza, Wielkopolski, Warmii i Mazur oraz Śląska Opolskiego - ziem, na których w dwudziestoleciu międzywojennym Związek angażował się w ochronę interesów polskiej mniejszości narodowej oraz zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Izabella Sierakowska-Tomaszewska, wnuczka Stanisława Sierakowskiego odebrała z rąk Mieczysława Struka Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego - najwyższe odznaczenie ustanowione przez samorząd tego regionu.

- „Izabella Sierakowska-Tomaszewska ze wszech miar zasługuje na uhonorowanie za jej zaangażowanie na rzecz dziedzictwa kultury województwa pomorskiego. Przyznanie Honorowego Wyróżnienia jest też wyrazem szacunku dla dokonań jej całej rodziny, a szczególnie dla jej dziadka Stanisława Sierakowskiego” – podkreśla marszałek.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć, specjalnie przygotowaną wystawę poświęconą Stanisławowi Sierakowskiemu i jego działalności społecznej oraz politycznej, jako pierwszego prezesa Związku Polaków w Niemczech. Z kolei w Sali Białej można było podziwiać kolejne dwa obrazy pochodzące z kolekcji podarowanej przed laty muzeum przez Izabelę Sierakowską-Tomaszewską. Obrazy niedawno wróciły z pracowni konserwatorskich.

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.