Wydanie nr 263/2021, Poniedziałek 20.09.2021
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Mieszkańcy zaniepokojeni zmianą kamienicy na Kościuszki.

Malbork. Mieszkańcy zaniepokojeni zmianą kamienicy na Kościuszki. fot. Widz TvRegionalna24.pl
Trwająca pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, a także zimowa aura za oknem nie zachęcają do uprawiania pieszych wycieczek po ulicach Malborka. Jednak tym, którzy zdecydowali się na takowy spacer, nie wszystko w krajobrazie miasta spodobało się.

 

Do redakcji TvRegionalna24.pl zgłosili się zaniepokojeni mieszkańcy Malborka, którzy zwrócili uwagę na jedną zmianę w budynku kamienicy znajdującej się przy ulicy Kościuszki 21. Dokładnie chodzi o mieszczący się tam zakład. Z informacji wynikało, że przeprowadzony został remont i w miejscu dotychczasowych okien zamontowano nowe okno i drzwi. W związku z tym, zważywszy na wiek tej kamienicy, zaczęły rodzić się wśród mieszkańców pytania czy tego typu przeprowadzane zmiany nie powinny być konsultowane z konserwatorem zabytków?

 

 

 

 

Czy wspomniany remont został przeprowadzony zgodnie z literą prawa? Czy właściciel musiał w związku z tym uzyskać zgodę konserwatora? Czy taki remont mógł naruszyć konstrukcję budynku? Jakie działania w związku z tym podjął konserwator? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Malborku.

 

 

 


Projektowane zmiany mają swoje uzasadnianie w pierwotnej formie budynku.
W odpowiedzi Izabela Rybczyńska, Miejski Konserwator Zabytków przy malborskim magistracie napisała, że z uwagi na to, iż ten konkretny budynek mieszkalny został ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Malborka, jego projekt przebudowy kilkukrotnie był uzgadniany z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Ostatnie takie uzgodnienia miały miejsce w lipcu 2020 r. (wcześniejsze w 2018r.). Projektowana zmiany na elewacji frontowej, ingerujące w substancję zabytku, polegają na powiększeniu (wydłużeniu) jednego z otworów okiennych do rozmiarów otworu drzwiowego oraz nieznacznie drugiej witryny okiennej, ponadto witryny w lokalu zostały wymienione na nowe - informuje Izabela Rybczyńska. - Projektowane zmiany mają swoje uzasadnianie w pierwotnej formie budynku. Na fasadzie w partii przyziemia widzimy, iż budynek w omawianym miejscu posiadał otwór drzwiowy oraz witrynę. Projektowane zmiany są więc powrotem do historycznego rozmieszczenia otworów na elewacji.

 

 

 

Wspomniane przez panią konserwator zdjęcie w załączniku.

Zdjęcia współczesne od widza TvRegionalna24.pl

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Paweł
Paweł 14.03.2021, 21:09
a ja skupił bym się na ustawach regulujących wygląd miasta jeśli chodzi o reklamy w ślad innych miast i zdjął te tony reklam z budynków nie tylko zabytkowych. Ewidentny przykład chaosu jest za Jagiełło - mydło i powidło nie widać nic.
mieszkaniec miasta
mieszkaniec miasta 13.03.2021, 08:55
Spacerując po Kościuszki 2/3 witryn sklepowych, banków i kamienic na tej samej linii zabudowy ma ten sam kolor. Ja osobiście jestem ciekawy efektu końcowego.
Może się spodobać albo i nie , no ale cóż, na dobrą sprawę co mi do tego. Jest tyle ciekawszych miejsc w mieście do odkrycia na nowo. No i na koniec-nie byłbym sobą gdybym nie dopisał:
Oj ludziska d... ściska .
ricardo
ricardo 12.03.2021, 17:01
Osoba która wydała zgodę na plastikowy szajs nigdy nie powinna głośno ani publicznie mówić że jest ,, konserwatorem zabytków''. Ale w tym mieście cudów można wszystko ,,załatwić''.
p
p 11.03.2021, 16:00
hahaha ale jak od zaplecza Kościuszki przez wiele lat mieszkańcy Malborka robili sobie szalet miejski to nikogo nie interesowało że to centrum Malborka ,kamienice zabytkowe ; obłuda obłuda obłuda .
Dajcie ludziom dokończyć remont , spokojnie pracować . Pani Konserwator wyjaśniła wszystko ,dla mnie jako mieszkańca wszystko jest czytelne.
Życzę wytrwałości
gosc
gosc 11.03.2021, 14:53
jakie te miasto było kiedyś ładne