Wydanie nr 167/2021, Środa 16.06.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Benon, Cyryk, Ludgarda, Aneta, Budzimir, Justyna, Jan, Aureusz, Benona, Aubert, Alina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

6 niezbędnych rzeczy do trekkingu w górach

6 niezbędnych rzeczy do trekkingu w górach fot. 6 niezbędnych rzeczy do trekkingu w górach
Wyprawa w góry będzie udana, ale tylko wtedy, gdy zabierzemy ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy. Poza ubiorem i wygodnymi butami musimy zadbać również o to, co znajdzie się w plecaku. Warto być przygotowanym na każdą okoliczność, w czym pomoże Ci artykuł ze wskazówkami, co jest potrzebne podczas trekkingu w górach.

Termos

Termos jest niezbędny w górach w szczególności w okresie jesienno-zimowym, niemniej jednak latem czy wiosną także warto go ze sobą zabrać na wędrówkę. Dzięki niemu w dowolnym momencie możemy napić się ciepłej herbaty czy kawy i w ten sposób się rozgrzać, a dodatkowo zyskać więcej energii do dalszego wędrowania. Pojemność termosu uzależniona jest od indywidualnych potrzeb, może to być 0,5 l lub więcej, wówczas ciepłego napoju z pewnością wystarczy dla dwóch osób. Bardzo ważne jest to, żeby termos miał dobrą termoizolację, był wykonany z solidnego materiału i zabezpieczony przed przeciekaniem.

Mapa

Nawet osoby dobrze znające góry przyznają, że na wycieczki zabierają ze sobą papierową mapę, a niektóre również kompas. Co prawda obecnie jest wiele aplikacji na smartfony, które pozwalają na sprawdzenie dostępnych szlaków czy znajdujących się w pobliżu atrakcji, ale trzeba pamiętać, że w górach często trudno jest znaleźć zasięg. Bez tego w telefonie nie zadziała GPS, a wtedy nie znajdziemy swojej lokalizacji na wirtualnej mapie i możemy mieć problem z wyborem właściwej ścieżki. Papierowa mapa nie jest ciężka i nie zajmuje dużo miejsca w plecaku, a możemy z niej skorzystać w każdej chwili.

Latarka czołowa

Latarka czołowa, czyli tzw. czołówka, przyda się w szczególności tym osobom, które planują dłuższą wyprawę w góry. Pozwala ona na doświetlenie szlaku wczesnym rankiem i późnym wieczorem, dzięki niej obie ręce mamy wolne. Tego typu sprzęt jest też bardzo przydatny w sytuacji, gdy źle obliczyliśmy czas wędrówki i niespodziewanie zapadł zmrok. Mając latarkę czołową, możemy zapobiec utracie orientacji w terenie, poza tym telefon komórkowy nie oświetli drogi tak dobrze, jak ona (trzeba też pamiętać, że bateria w pewnym momencie na pewno się rozładuje). Jak wybrać właściwy sprzęt i czym powinna wyróżniać się dobra latarka czołowa? Ranking tego typu urządzeń powinien ułatwić podjęcie decyzji i znalezienie niezawodnego modelu.

Ochrona przed deszczem

W górach pogoda jest zmienna i nawet jeśli świeci słońce, po chwili może schować się ono za ciemnymi, deszczowymi chmurami. Z tego względu nawet na stosunkowo krótką wędrówkę powinniśmy zabrać ze sobą specjalną pelerynę przeciwdeszczową lub uszytą z nieprzemakalnego materiału kurtkę. Chodzenie z parasolem jest mało komfortowym rozwiązaniem, zwłaszcza że w górach często wieje silny wiatr.

Krem z filtrem UV

Krem z filtrem przeciwsłonecznym to kosmetyk, który kojarzy się głównie z latem. Jednak powinniśmy go stosować przez cały rok, zwłaszcza gdy wybieramy się na przejażdżkę rowerową, spływ kajakowy czy właśnie wycieczkę wysoko w góry. Musimy pamiętać, że skóra jest narażona na oddziaływanie promieni UV także wtedy, gdy niebo jest zachmurzone. Jaki krem wybrać, aby zapobiec poparzeniom słonecznym? To w dużej mierze zależy od naszej karnacji, ale osoby wędrujące po górach najczęściej wybierają kosmetyki SPF30 lub SPF50. Aby skóra była skutecznie chroniona, pierwszą warstwę kremu należy zaaplikować na ok. 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Co pewien czas powinniśmy nakładać kolejne warstwy preparatu, bo pod wpływem potu ochrona przed promieniowaniem UV może słabnąć.

Kije trekkingowe

Kilkanaście lat temu trudno było spotkać turystów wędrujących po górach z kijkami trekkingowymi, ale obecnie dla większości jest to obowiązkowy element wyposażenia. Za sprawą takiego sprzętu łatwiej jest zachować równowagę i pokonać strome wzniesienie, ponadto bezpieczniejsze jest schodzenie ze szczytu. Eksperci podkreślają też, że kije trekkingowe odciążają stawy kolanowe, dodatkowo zmniejsza się ryzyko upadku na skutek niespodziewanego poślizgnięcia. Tym samym możemy uniknąć bolesnej kontuzji, która wysoko w górach może wiązać się z koniecznością wezwania odpowiednich służb ratunkowych.

 

6 niezbędnych rzeczy do trekkingu w górach
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.