Wydanie nr 230/2022, Czwartek 18.08.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Klara, Ilona, Tacjana, Tworzysława, Helena, Agapit, Bogusława, Bronisław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Woda w Malborku

Woda w Malborku fot. TvMalbork.pl
Analizując „Raport o stanie miasta Malborka za 2019 rok” natknąłem się na informację o rurach cementowo-azbestowych w systemie wodociągów miejskich. Postanowiłem dowiedzieć się ile ich jeszcze zostało i czy nie są szkodliwe dla odbiorców wody. Przygotowałem interpelację o następującej treści: „Szanowny Panie Burmistrzu!
Po lekturze dokumentu pn. „Raport o stanie miasta Malborka za 2019 r.” i wyczytaniu informacji o występowaniu rur cementowo-azbestowych w systemie kanalizacji wodnej w Malborku proszę o podanie następujących informacji:
1) Jak dużo takich rur występuje w systemie kanalizacji wodnej w Malborku?
2) Czy planowana jest wymiana tych rur? Jeśli tak to w jakim przybliżonym terminie?
3) Czy występowanie takich rur ma wpływ na jakość wody lub zdrowie mieszkańców?”
 
Odpowiedź jaką uzyskałem wraz z podpisem Wiceburmistrza Barnasia brzmiała następująco: „W odpowiedzi na interpelację z dnia 08.06.2020 r., po konsultacji z PWiK Malbork informuję:
1. w systemie wodociągów miejskich pozostało jeszcze 4,9 km rur cementowo-azbestowych.
2. Wymiana sieci następuje sukcesywnie. Sieć w ulicy Słowackiego wymieniono w 2019 r. w ramach przebudowy tej drogi.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest (Dz.U.2011.8.31). dopuszcza wykorzystywanie azbestu lub wyrobów zawierających azbest w użytkowanych instalacjach lub urządzeniach nie dłużej niż do 31 grudnia 2032 r. 3. Instalacje lub urządzenia zawierające azbest oczyszcza się przez usunięcie wyrobów zawierających azbest lub ich wymianę na bezazbestowe w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi w terminie do dnia 31 grudnia 2032 r.). Zgodnie z tym rozporządzeniem pozostałe odcinki sieci muszą zostać wymienione w wyznaczonym terminie.
 
3. Co do wpływu na jakość wody lub zdrowie mieszkańców informuję, że nie mamy takiej wiedzy. Oceny przydatności wody do spożycia dokonuje Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna.”
Co więc się dowiadujemy:
1) Rur cementowo-azbestowych mamy w systemie wodociągów 5 km. To dużo czy mało? Jeśli zestawimy tę daną z długością całego systemu czyli z 163 km wodociągów (wraz z przyłączami jest to ok.200 km) to stanowi ona niewielką ilość – 2,5% - całości.
2) Wymiana następuje i zgodnie z przepisami musi się zakończyć do 2032 roku.
3) Oceny przydatności wody do spożycia dokonuje Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna.
Zajrzyjmy więc na stronę internetową Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Malborku. Znaleźć tam można dokument pod nazwą „Ocena obszarowa jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla strefy zaopatrzenia przez wodociąg publiczny Malbork za 2019 rok” opatrzony datą 23.03.2020r.. Oto jakie wnioski zostały w tym dokumencie zawarte:
„WP Malbork – woda z sieci • jednokrotne przekroczenie parametru ołów – 12 µg/l (norma 10 µg/l);
 
Przekroczenie miało charakter incydentalny. Kontrolne badania powtórne nie wykazały przekroczeń.
Ponadnormatywna zawartość ołowiu może prowadzić do zaburzeń ze strony układu neurologicznego oraz ciężkiej choroby zwanej ołowicą. Jednak krótkotrwałe przekroczenia ołowiu nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia konsumentów.
Na terenie Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku znajduje się awaryjne źródło zaopatrzenia w wodę, tj. wodociąg lokalny Szpital Malbork, objęty nadzorem WSSE w Gdańsku.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku na podstawie kontroli sanitarnych, sprawozdań z badań próbek wody pobranych w ramach nadzoru sanitarnego oraz kontroli wewnętrznej prowadzonej przez podmiot zarządzający wodociągiem na podstawie obowiązującego w 2019 roku rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294) stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi z wodociągu publicznego Malbork.”
 
Możemy także zapoznać się z bardziej szczegółowymi wynikami badań wody w Malborku. Są one co miesiąc publikowane na stronie internetowej Biuletyn Informacji Publicznej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Malborku Sp. z o.o. w zakładce Parametry Wody.
 
Analizując wyniki badań wydaje się, że woda w Malborku jest pod odpowiednim nadzorem, a jej parametry pozwalają na jej spożywanie.
 
Adam Ilarz – RAJCA miejski
 
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) Interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 08.06.2020 r.
2) Odpowiedź na interpelację z dnia 09.06.2020 r.
3) „Ocena obszarowa jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla strefy zaopatrzenia przez wodociąg publiczny Malbork za 2019 rok” z dnia 23.03.2020r. ze strony internetowej BIP Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Malborku,
4) Raporty z badań wody zamieszczone na stronie internetowej Biuletyn Informacji Publicznej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Malborku Sp. z o.o.
 
 
Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Wykonujemy Zdjęcia i Filmy Lotnicze w Jakości Full HD - Wielowirnikowy Bezzałogowy Statek Latający - Dron - Biały 24 TvMalbork.pl Wykonujemy Zdjęcia i Filmy Lotnicze w Jakości Full HD - Wielowirnikowy Bezzałogowy Statek Latający - Dron - Biały 24 TvMalbork.pl
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.