Wydanie nr 224/2022, Piątek 12.08.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Łukasz, Filip, Mateusz, Anita, Julia, Robert, Lech
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malborkowi „potrzeba jak tlenu przepustowych i bezpiecznych rond”.

  • Wydanie nr 224/2022
  • 19 grudnia 2019, 11:27
  • Redakcja
  • Wiadomości
  • 10 komentarzy
Już od dawna wiele samorządów decyduje się na likwidację kolizyjnych skrzyżowań ulic na rzecz bezpiecznych rond. Ronda są coraz bardziej popularne, ponieważ nie tylko nie blokują możliwości wyjazdu samochodów z ulic podporządkowanych, ale przede wszystkim mają o wiele lepszą przepustowość ruchu.

Nad tematem rond w Malborku, radni pochylają się od wielu lat. Można powiedzieć, że jest to problem, który na sesjach miejskiej rady wraca, jak bumerang. W którym miejscu w pierwszej kolejności powinny pojawić się ronda w naszym mieście?

Malbork potrzebuje wielu inwestycji z zakresu infrastruktury drogowej. W każdym kwartale miasta znajdziemy chodniki, place, parkingi i drogi, które wymagają remontów. Biorąc pod uwagę skalę potrzeb oraz ich szacowany koszt, trzeba skupić się na tych najważniejszych. Już kilka lat temu powstała komisja składająca się z Radnych, której zadaniem było stworzenie rankingu najpilniejszych inwestycji infrastrukturalnych.

Taka lista powstała, ale niestety analizując poczynania magistratu w omawianym temacie, w ostatnich latach nie była brana pod uwagę, a już na pewno nie była wyznacznikiem w budowaniu strategii modernizacji Malborka. I tutaj pojawia się ulica Konopnicka i jej trzy newralgiczne miejsca, a mianowicie zbieg z ulicą Reymonta, Kotarbińskiego i Rolniczą.

W dwóch z tych trzech miejsc potrzeba jak tlenu przepustowych i bezpiecznych rond. Niestety na dzień dzisiejszy mamy rondo w miejscu, gdzie jest zupełnie niepotrzebne i stwarza problemy oraz generuje niebezpieczne sytuacje, natomiast dwa pozostałe odcinki w dalszym ciągu czekają na inwestycję i usprawnienie ruchu.

Temat nad którym się pochylamy funkcjonuje od lat. Ponad 5 lat temu podczas mojej pierwszej kampanii wyborczej postulowałem likwidację ronda przy ulicy Reymonta oraz budowę ronda przy Kotarbińskiego oraz Rolniczej. Temat powracał na sesjach Rady Miasta czy to w moich interpelacjach, czy w pismach Pana Pawła Dziwosza.

Widzimy światełko w tunelu – nasze rondo „beret” powinno być zlikwidowane już w roku 2020, na co pozwala zakończenie okresu „ochronnego” związanego z finansowaniem tej inwestycji z środków unijnych.
Pozostają dwa wyżej wymienione miejsca, które muszą stać się priorytetami i powinny być zrealizowane w roku 2021, po wcześniejszym zablokowaniu odpowiednich środków w budżecie (jako samorząd na tę chwilę posiadamy dokumentację projektową oraz wycenę budowy skrzyżowania z ulicą Kotarbińskiego).
Zachęcam Państwa do wyrażenia swojej opinii w zakresie zasadności budowy skrzyżowań okrężnych u zbiegu ulicy Konopnickiej z Kotarbińskiego oraz ulicy Konopnickiej z Rolniczą.
Mówimy o newralgicznych miejscach komunikacyjnych w obszarze największego malborskiego osiedla. Realizujmy kluczowe i potrzebne inwestycje rozwijając Malbork i pomagając Mieszkańcom”.

Radny Tomasz Klonowski

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Andrew
Andrew 21.12.2019, 17:28
Nie wierzę w możliwość zrobienia czegokolwiek dobrego w mieście przez ekipę CWB
mieszkaniec
mieszkaniec 20.12.2019, 12:55
Priorytet to budowa ronda na skrzyżowaniu Konopnickiej z Kotarbińskiego. W drugiej kolejności rondo na skrzyżowaniu Konopnickiej z Rolniczą, Michałowskiego i Dąbrówki. Likwidacja beretu przy Reymonta i zrobienie normalnego skrzyżowania a przy okazji likwidacja tych bzdurnych i niepotrzebnych garbów a pozostawienie wyniesionych skrzyżowań i przejść dla pieszych. Rondo mogłoby być także na Konopnickiej i Sienkiewicza, Kwiatkowskiego i Kotarbińskiego i błagam zlikwidujcie te bzdurne równorzędne na Słowackiego bo przez te mury nic nie widać.
kozi
kozi 20.12.2019, 16:31 (odpowiedź do mieszkaniec)
Skoro przez mury nic nie widać to równorzędne jest najlepszym rozwiązaniem, wymusza ostrożność na kierowcy, zamiast dać jednemu pierwszeństwo, a drugiemu bardzo utrudnioną widoczność, która nie pozwoli mu na swobodne włączenie do ruchu. Co do rond to trzeba być mimo wszystko ostrożnym, duży wpływ na przepustowość ronda mają piesi, jeśli ich natężenie jest duże a damy tam rondo to sama jego przepustowość zacznie drastycznie spadać i nie będzie już takie efektywne. :)
MO gestapo
MO gestapo 19.12.2019, 23:18
Wy już nie róbcie tych rond bo znowu wstyd na całą Polskę. Zlikwidować to "rondo" na Konopnickiej. I posciagajcie barany te spowalniacze z dróg i przy szkołach i przedszkolach zamontujcie głąby.
Johim
Johim 19.12.2019, 22:18
na osiedlu południu widze 3 ronda:
z kotarbińskiego
z michałowskiego
i z de guella
Klono fan
Klono fan 19.12.2019, 14:30
Dobry pomysł. W sumie to dziwne, że nikt tego przez tyle lat nie pozmieniał.
Kierowca z Malborka
Kierowca z Malborka 19.12.2019, 13:16
Burmistrz Malborka tylko garby potrafi budować, w kampanii wyborczej obiecywał likwidację szkodliwego niby ronda na ul. Konopnickiej i słowa nie dotrzymał !!!
Tam gdzie ronda z prawdziwego zdarzenia są potrzebne nie robi się NIC !!!!!
Okres ochronny
Okres ochronny 19.12.2019, 17:11 (odpowiedź do Kierowca z Malborka)
Czytałeś artykuł jełopie?
zwykły robol
zwykły robol 19.12.2019, 12:30
Słowackiego też nie dawno robili a nie mogli na s

Słowackiego Sprzymierzonych zrobić ronda
Mieszkaniec Sztumu
Mieszkaniec Sztumu 19.12.2019, 12:03
Włodarze Malborka powinni uczyć się od Sztumu czy Kwidzyna. Podpatrywać mądrzejszych to nie wstyd. Piszę to bez złośliwości. Albo umie się zarządzać czymkolwiek albo nie. To nie tylko wina władz ale i urzędników poszczególnych Wydziałów. Czas przewietrzyć Urząd z byle jakich urzędników ! Wesołych Świąt.