Wydanie nr 153/2023, Piątek 2.06.2023
imieniny: pokaż (17 imion)Marzanna, Marcelin, Efrem, Maria, Trofima, Erazm, Racisław, Nicefor, Piotr, Eugeniusz, Florianna, Floriana, Mikołaj, Marianna, Fotyn, Materna, Domna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przychodzi baba do... apteki, a recepta źle wypisana.

  • Wydanie nr 153/2023
  • 19 lutego 2019, 08:57
  • Redakcja
  • Interwencje TV
  • 4 komentarze
Przychodzi baba do... apteki, a recepta źle wypisana. fot. pixabay
Wielu z nas, jak dopada go choroba, nie zwleka i od razu wybiera się do lekarza. Z gabinetu wychodzimy często z pojedynczą receptą lub plikiem i „zadowoleni” idziemy wykupić przepisane lekarstwa do pobliskiej apteki. Wydawałoby się, że jeden problem z głowy, a tu często zaczynają się dopiero schody.

Jedna recepta, a tyle problemów.

Dostajemy receptę od lekarza i sądzimy, że dalej pójdzie „z górki”, a przy okienku aptecznym dowiadujemy się, że recepta jest źle wypisana – bo albo dawkowanie błędne, albo nie w tym miejscu co trzeba wpisana jest odpłatność, albo lekarstwa nie są wypisane jedne pod drugim tylko obok siebie. Istny koszmar zdawało by się.

Problemów niestety farmaceuci doszukują się nie tylko w receptach wypisywanych ręcznie przez lekarzy, ale również tych drukowanych. Owszem, zdarzają się przypadki błędnie wypisanych recept przez lekarzy. Jednak dość często praktykowana jest wśród farmaceutów zasada, że w imię obowiązujących wewnętrznych przepisów, odrzucają dobrze wypisane recepty.

Każda apteka rządzi się swoimi prawami.

Zaniepokojony widz zwrócił się do nas z pytaniem, jak to się dzieje, że w różnych aptekach w Malborku ta sama recepta w jednej nie może być zrealizowana z uwzględnieniem refundacji, a w drugiej może, tylko ze względu na wypisanie jej niezgodnie z wzorem recepty podanej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Ciekawe? A może nie do pomyślenia?

NFZ nie zabrania.

Z informacji, jaką uzyskaliśmy z Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku wynika, że nie ma przepisu wskazującego jasno, że recepta, na której lekarstwa z ich dawkowaniem oraz odpłatnością umieszczone są obok siebie, a nie jeden pod drugim jest nieprawidłowa i nie można jej zrealizować.

Zwyczajowo na recepcie wypisuje się jeden lek pod drugim” - usłyszeliśmy.

NFZ nie zabrania jednak realizacji recept wypisanych w inny sposób, niezgodny z wzorem recepty podanym w rozporządzeniu, jeżeli inne dane są prawidłowo wypisane i nie ma w związku z tym konieczności pobrania odpłatności 100% za lekarstwa refundowane.

- „Jedna apteka zrealizuje (receptę), druga nie. Nie ma przepisu zakazującego. Jedna apteka miała obowiązek, a drugiej nie wolno było”.

Jest to, zdaniem pracownika NFZ, kwestią interpretacji przepisu. Każda apteka ma swoje przepisy wewnętrzne, którym pracownicy się podporządkowują.

Szczegół...

Skoro jednak odgórne przepisy nie zabraniają, to może warto byłoby, żeby niektórzy farmaceuci obudzili w sobie empatię i ułatwili swoim klientom życie, nie czepiając się zbytnio szczegółów. Ale jak to mówi stare przysłowie - „diabeł tkwi w szczegółach”...

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Mgr farmacji
Mgr farmacji 21.02.2019, 16:59
Artykuł z punktu widzenia pacjenta, temat płytko ujęty. Należałoby się raczej zastanowić skąd takie rozbieżności? Otóż nasze przepisy są tragicznie niedoprecyzowane, a kolejne ich zmiany niewiele poprawiają. A to jak zinterpretuje przepisy kontroler z NFZ to już w ogóle kosmos. Dzień w dzień na forach padają pytania o kwestie formalne. W większości przypadków odpowiedzi są... różne! Okazuje się, że w różnych województwach NFZ różnie podchodzi do identycznego zagadnienia! Nie wiadomo, czego się spodziewać, a konsekwencje finansowe są naprawdę poważne. Sedno problemu tkwi w systemie.
Farmaceutka
Farmaceutka 20.02.2019, 21:01
Droga Redakcjo, brawo za rzetelne dziennikarstwo!
Autor artykułu popisał się ignorancją większą niż kwota refundacji w średniej wielkości aptece. Uważa, że farmaceuci z powodu braku empatii odrzucają błędnie wypisane recepty i w ten sposób pozbawiają się zysku. Bardzo logiczne.
Proponuję zapoznać się z rozporządzeniem w sprawie recept. NFZ podczas kontroli zrealizowanych recept jest bardzo skrupulatny i potrafi cofnąć refundację na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy ze względu na brak: kreski, kropki, pieczątki, dawkowania, cyferki lub literki á.
Pozdrawiam
Farmaceutka
Onicus
Onicus 20.02.2019, 15:59
Droga Redakcjo!

A może warto zapytać same apteki jak to jest? Jak NFZ nakłada kary umowne i cofa refundacje za najdrobniejsze nawet odstępstwa od rozporządzenia? Jak lekarze są karani za błędnie dobraną odpłatność? Czy empatią jest bieganie za lekarzem po godzinach pracy by ten poprawił błędnie wystawioną receptę? Dziennie apteki realizują kilkadziesiąt do kilkuset recept. A błędy zdarzają się zwykle na max kilku receptach. Czyja to jest wina? Osoba wystawiająca receptę odpowiada za jej poprawną formę. Jeżeli apteka nie chce jej zrealizować tzn., że jest coś źle. Ile potrzeba czasu na wypisanie recepty? Czy dodatkowe 30 sekund na przeczytanie tego co się wypisało i wydało pacjentowi w gabinecie to aż tak dużo czasu? Droga Redakcjo! Więcej rzetelności. Proszę sobie przeczytać rozporządzenie dotyczące realizacji recept i przykładową umowę NFZ z apteką lub przychodnią. Ale oczywiście to zły farmaceuta nie chce dać leku na zniżkę. Proszę mi uwierzyć. Żaden farmaceuta czy technik farm. nie odmawia wydania leku, bo tak mu się podoba. Polecam lekturę rozporządzenia także pacjentom oraz zapoznanie się z obowiązującym odpłatnościami. Ciekawe ile przeciętny Kowalski z tego zrozumie. Proszę zmieniać przepisy, a nie ganić raz lekarzy raz farmaceutów.

Żeby NFZ był taki łagodny jak w tym artykule. O to proszę zapytać lekarza albo farmaceutę. Wyjaśnią Państwu jaki to NFZ jest "miły" przy kontroli.

Pozdrawiam
Renia
Renia 19.02.2019, 16:44
każda apteka w Malborku to państwo w państwie i tyle