Wydanie nr 341/2022, Środa 7.12.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Ambroży, Marcin, Ninomysł, Agaton, Marcisław, Józefa, Polikarp, Zdziemił, Sabin
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Ciemno, jak w d...” - burmistrz Malborka nie odpowiada w sprawie ulicy Sikorskiego.

  • Wydanie nr 341/2022
  • 11 stycznia 2019, 16:00
  • Redakcja
  • Interwencje TV
  • 15 komentarzy
W związku z licznymi telefonami i mailami od mieszkańców Malborka dotyczącymi niepokojącego faktu, że ulica Sikorskiego (będąca drogą wojewódzką nr 515) po zmroku jest bardzo ciemna – sprawia wrażenie niedoświetlonej w porównaniu ze stanem sprzed wymiany na niej lamp ulicznych, 6 grudnia 2018 r. przesłaliśmy zapytania w tej sprawie do Urzędu Miasta w Malborku, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku oraz spółki Energa Oświetlenie Sp. z o.o.

W odpowiedzi z 7 grudnia 2018 r. Koordynator ds. Komunikacji i Promocji spółki Energa, Dariusz Sieńczewski napisał, że „oświetlenie uliczne w Malborku na ul. Sikorskiego nie jest obsługiwane przez spółkę Energa Oświetlenie Sp. z o.o. Jak nam wiadomo, infrastruktura oświetleniowa na ul. Sikorskiego w Malborku była modernizowana w ramach inwestycji Miasta, lecz spółka Energa Oświetlenie nie była wykonawcą tych prac”.

Równie szybko odpisał nam p.o. Kierownika Rejonu Dróg Wojewódzkich w Sztumie, Maciej Ruciński. W przesłanym mailu informuje nas, że „oświetlenie uliczne ulicy Sikorskiego w miejscowości Malbork zostało w 2010 r. przekazane w użytkowanie miastu i to jego władze są za nie odpowiedzialne”. Powołuje się przy tym na art. 18 Ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r., w którym czytamy, że „prawo energetyczne wyraźnie precyzuje, że do zadań gminy należy planowanie i finansowanie oświetlenia ulicznego na drogach publicznych, w tym również na drogach wojewódzkich”. Ponadto Maciej Ruciński przesłał nam skan Protokołu przekazania środka trwałego: oświetlenia układu drogowego i kanalizacji sanitarnej.

Urząd miasta tylko monituje

Przypomnijmy, że temat słabego doświetlenia ul. Sikorskiego od kilku sesji Rady Miasta Malborka wraca w punkcie „Pytania i interpelacje”. Podczas II sesji, 30 listopada 2018 r. radny, Adam Ilarz poruszył ten temat zadając pytanie burmistrzowi, Markowi Charzewskiemu - „czy jest jakakolwiek możliwość poprawienia tego oświetlenia, przynajmniej tam, gdzie są przejścia dla pieszych?

W odpowiedzi burmistrz stwierdził, że urząd miasta zwracał się w tej sprawie do zarządcy drogi – Zarządu Dróg Wojewódzkich. „Drogi Wojewódzkie odpowiadają nam, że wszystko jest, pod względem badania natężenia światła, w porządku. My natomiast nadal monitujemy, żeby rzeczywiście w tych punktach szczególnie groźnych, więc tam, gdzie są przejścia dla pieszych, spróbować te miejsca doświetlić. Natomiast tu, niestety, nasze możliwości są związane tylko z monitowaniem i próbą uzyskania od właściciela drogi takiego działania”.

Burmistrz w sprzeczności z Zarządem Dróg Wojewódzkich

Wypowiedź burmistrza w wyraźnej sprzeczności stoi ze stanowiskiem Zarządu Dróg Wojewódzkich, który uważa, że problem oświetlenia ulicy Sikorskiego powinno rozwiązać miasto. Ze skanu protokołu, które przesłał nam Maciej Ruciński wynika, że ZDW w 2010 r. przekazał oświetlenie w użytkowanie dla samorządu malborskiego. Protokół podpisał m.in. ówczesny burmistrz Malborka, Andrzej Rychłowski.

Mimo kolejnych prób, do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi od Marka Charzewskiego, ani urzędników miejskich. Miejmy nadzieję, że zanim sytuacja na ulicy Sikorskiego ulegnie poprawie, nie dojdzie w tym miejscu do tragedii.

Widzowie oburzeni w komentarzach

Wielokrotnie mieszkańcy Malborka zwracali się do nas z prośbą o interwencję w powyższej sprawie. Po słowach, które mogliśmy przeczytać w mailach widać wyraźnie, że poziom frustracji jest naprawdę duży. Poniżej kilka cytatów:

„Ciemno jak w d... Czy w końcu ktoś zrobi porządek z oświetleniem na Sikorskiego? Wieczorem prawie nic nie widać, a nie daj boże w trakcie dużych opadów trzeba przejść na druga stronę ulicy. Przejścia są wcale prawie nie oświetlone. Czy ktoś czeka, aż coś się komuś stanie?” - pan Kazimierz

„Poprzednie lampy dawały światło ciepłe, a te LED – owe zimne jak lód. O zasięgu i intensywności świecenia nie wspomnę, bo nie ma o czym. Koń jaki jest każdy widzi.” - malborczyk

„Ładnie wyglądają i tylko to jak się przechodzi koło lampy to widno później ciemno jak w d...” - an

„Zgadza się, że jest o wiele ciemniej, a w niektórych miejscach całkiem ciemno. No, ale pieniądze już wydane. Jak zwykle bez zmian bez przemyśleń.” - gość

Czekamy na państwa opinie i komentarze w powyższej sprawie.

Redakcja
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Olo
Olo 26.02.2019, 11:38
Pisie mendy dorwaly się do koryta! A gorszy sort niech na nich głosuje! Sienczewski Dariusz zamordował w piątek żonę! Brawo śmiechu pisi!
Młody
Młody 14.01.2019, 08:35
A może Cymański lub Jego rodzina by się zajeła tym problemem. Połowa rodziny już zatrudniona przy korycie.
Ziutek
Ziutek 12.01.2019, 18:01
Ja też bym się zajął dopiero przed wyborami.
Taki dżon
Taki dżon 12.01.2019, 07:39
Jak kogoś j3bni3 tam samochód to odrazy lampy włącza żeby oświetlić miejsce wypadku.
Kolega Marka
Kolega Marka 11.01.2019, 21:26
Jak mówi, że się zajmie - to się zajmie. A, że za 4 lata to inna sprawa. Za 4 lata macie barany głosować na Pana Marka i Was wtedy oświeci. Zdenerwowałem się - przepraszam.
Jaro
Jaro 11.01.2019, 21:04
ale WILK na tym zdjęciu wyszedł zajebiście - gra w węża ?
mieszkaniec
mieszkaniec 11.01.2019, 20:43
Człowieku nie masz serca byłeś przecież ponoć nauczycielem
Jj
Jj 11.01.2019, 20:18
Masa dzieciaków tamtędy wraca ze szkoły wieczorem a samochody nie jeżdżą tam 50 na godzinę tylko dużo więcej
Bolek op spycha
Bolek op spycha 11.01.2019, 19:55
I za to cenię Pana Burmistrza, że zajmie się sprawą osobiście za 4 lata przed wyborami. To świadczy o ludzkim podejściu Pana Burmistrza do mieszkańców. Po prostu to Anioł nie człowiek.
Remek
Remek 11.01.2019, 17:43
nie szukajcie dziury w całym, jest noc to musi być ciemno! Poza tym Marek tamtędy ani nie biega ani nie chodzi do roboty.
Marek weź sie za robotę
Marek weź sie za robotę 11.01.2019, 17:19
kłamczuszek slduszek
Włodarz Malborka
Włodarz Malborka 11.01.2019, 17:19
............................proszę nie marudzić. Do sprawy wrócimy za 4 lata przed wyborami. Obiecuję, że wtedy osobiście zajmę się sprawą. Pozdrawiam poddanych.
Tom
Tom 11.01.2019, 16:46
Oprawy wymienione przez Energe dają o wiele jaśniejsze światło. Te z MOFu ma za mało ledów.
kierowca
kierowca 11.01.2019, 16:13
Wszędzie gdzie są nowe lampy jest na prawdę ciemno. Przejścia dla pieszych są nie doświetlone, pieszych widać w ostatnim momencie. Ci co jeżdżą powoli zdążą wyhamować, w innych przypadkach może dojść do tragedii.
Michał
Michał 11.01.2019, 16:33 (odpowiedź do kierowca)
To prawda popieram