Karta kredytowa to przede wszystkim prosty i wygodny sposób na dokonywanie różnego rodzaju płatności zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Karta kredytowa zapewni nam też stały dostęp do gotówki, nawet jeśli w danym miesiącu mieliśmy spore wydatki, a do pensji zostało jeszcze kilka dni. Ponadto posiadanie karty będzie przydatne, a czasem nawet niezbędne, przy planowaniu wakacji (rezerwacji lotu, hotelu czy samochodu).
Dla kogo karta kredytowa?
Kartę kredytową bank przyznaje, podobnie jak w przypadku tradycyjnego kredytu, po przeanalizowaniu naszej wiarygodności finansowej. Przede wszystkim więc w celu rozpatrzenia naszego wniosku, bank poprosi o przedstawienie zaświadczenia o dochodach. Jeśli mamy stałe zatrudnienie z wydaniem karty nie powinno być problemu. Osobną kwestią jest przyznanie limitu na karcie. Jego wysokość będzie zależna od tego, na ile bank oceni nasze możliwości finansowe.
Korzystajmy z okresu bezodsetkowego
Płacąc kartą kredytową zaciągamy jednocześnie dług w banku. Jeśli jednak jesteśmy w stanie dobrze oszacować swoje finansowe możliwości, takiego zadłużenia nie musimy się w ogóle obawiać. Ale by tak faktycznie było musimy spełnić jeden, bardzo ważny warunek – spłacać kartę w tzw. okresie bezodsetkowym. Jego długość zależy od banku i jego oferty (zazwyczaj jest to maksymalnie około 50 dni). Jeśli zmieścimy się w tym czasie ze spłatą zadłużenia, będziemy musieli oddać dokładnie taką samą kwotę, jaką pożyczyliśmy. W przeciwnym razie bank naliczy nam odsetki, a te w przypadku kredytu na karcie zazwyczaj są dość wysokie. Dlatego też z karty kredytowej powinniśmy korzystać raczej jako z kredytu krótkoterminowego. Ważne, byśmy zawsze mieli na względzie swoje możliwości finansowe i nie zadłużali się na więcej niż będziemy mogli spłacić w kolejnym miesiącu.
Uważajmy na wypłaty z bankomatów
Z karty kredytowej w zasadzie można by korzystać tak samo jak ze zwykłej karty płatniczej, jaką otrzymujemy zakładając rachunek w banku. Możemy nią zapłacić za zakupy albo wypłacić gotówkę w bankomacie. Jeśli jednak nie chcemy, by karta kredytowa generowała dodatkowe koszty, lepiej wcześniej upewnić się, że faktycznie korzystanie z bankomatów jest bezpłatne. W przeciwnym razie możemy się zdziwić otrzymując miesięczne zestawienie i widząc wysokość potrąconej prowizji. Dodatkowo warto też pamiętać, że w niektórych bankach na gotówkę, którą podejmiemy z bankomatu nie będzie obowiązywał okres bezodsetkowy, a więc będzie oprocentowana od pierwszego dnia. A to możemy dotkliwie odczuć w portfelu.
Używajmy karty jak najczęściej
Posiadając kartę kredytową opłaca się korzystać z niej jak najczęściej. Czasami warto nią płacić nawet gdy na koncie oszczędnościowym mamy pieniądze, z których moglibyśmy skorzystać. W większości przypadków bardziej opłacalne będzie bowiem regularne zadłużanie karty kredytowej i jej spłacanie w terminie. Dlaczego? Po pierwsze, najczęściej jest tak, że gdy dokonamy miesięcznie określonej liczby transakcji bezgotówkowych, nie zostanie nam potrącona opłata za kartę. A to może się okazać w skali roku całkiem sporą oszczędnością. A ponadto korzystając z karty kredytowej budujemy swoją wiarygodność finansową, co może okazać się niezwykle cenne jeśli w przyszłości będziemy starali się np. o kredyt na zakup mieszkania.
Więcej informacji na temat kart kredytowych możesz uzyskać w Banku Santander - www.santanderconsumer.pl