Jednym z kluczowych dla pracodawców wyzwań dzisiejszych czasów jest pozyskanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, a także niwelowanie rotacji kadry w firmach. Dlatego też tak ważne jest zapewnienie dostępu do wszelkich form podnoszenia kompetencji i kwalifikacji. W dobie rosnącego deficytu rąk do pracy możliwość rozwoju zawodowego w postaci szkoleń i zdobywania nowych umiejętności w firmie jest jednym z ważniejszych atutów, które pracodawca może zaoferować. Podwyższanie kwalifikacji pracownika daje mu możliwości podejmowania trudniejszych zadań i rozwoju. Korzyści płynące z podniesienia wiedzy i umiejętności zespołu, wpływają również na lepsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Kształcenie ustawiczne było tematem przewodnim rozpoczętego cyklu spotkań z pracodawcami w formie śniadań biznesowych pt. „Firma jako organizacja ucząca się” organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku wspólnie z Pomorską Agencją Rozwoju Pomorza. Pierwsze spotkania - 28 czerwca w Malborku i 29 czerwca w Starogardzie – cieszyły się dużym zainteresowaniem pomorskich przedsiębiorców. Organizatorzy spotkań podkreślali, że szansę na sukces na rynku pracy mają i będą mieli elastyczni, nastawieni na rozwój pracownicy.
W Polsce jedynie niecałe 4 procent osób dorosłych, aktywnych na rynku pracy, nadal uczy się i podnosi lub zmienia swoje kwalifikacje - to ponad dwukrotnie mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej. W Pomorskiem wskaźnik ten wynosi 5,5 procent, co daje nam drugą pozycję w kraju po województwie mazowieckim, jednak jest to nadal wskaźnik niesatysfakcjonujący. Wyższy poziom uczestnictwa mieszkańców Pomorza w kształceniu ustawicznym, w tym wzrost jego znaczenia w podstawowej działalności dydaktycznej pomorskich szkół wyższych to jedne z celów Strategii Województwa Pomorskiego 2020.
Info i foto : Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
- Dobrze przygotowani do wykonywania swoich zadań pracownicy to szansa na sukces dla pracodawców i przedsiębiorców województwa pomorskiego - mówił Józef Sarnowski, Wiceprzewodniczący
Sejmiku Województwa Pomorskiego – Samorząd dokłada wszelkich starań, żeby wspierać rozwój kompetencji
zawodowych mieszkańców naszego regionu i świadczyć innowacyjne usługi, tak by podejmowanymi działaniami odpowiadać na potrzeby lokalnych pracodawców.
Pracodawcy nie muszą dziś sami finansować szkoleń i kursów zawodowych swoich pracowników, mogą wspierać ich rozwój korzystając z funduszy zewnętrznych, np. środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Mogą też korzystać z bezpłatnych usług doradców zawodowych z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku w zakresie rozwoju zawodowego kadr.
W roku 2017 województwo pomorskie otrzymało ponad 9,6 mln zł na kształcenie ustawiczne w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Ze względu na duże zainteresowanie pracodawców możliwością skorzystania z dofinasowania z KFS, samorząd województwa pomorskiego wystąpił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o kolejne 2 mln zł dla Pomorskiego. Szczegółowych informacji jak uzyskać wsparcie oraz jakie priorytety wydatkowania środków KFS obowiązują w bieżącym roku udzielają powiatowe urzędy pracy.