Wydanie nr 2/2025, Czwartek 2.01.2025
imieniny: pokaż (16 imion)Abel, Bazyli, Narcyz, Aspazja, Grzegorz, Sylwester, Sylwestra, Izydor, Makary, Odylon, Telesfor, Jakubina, Hortulana, Telesfora, Achacy, Achacjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Montaż przęseł ogrodzeniowych – praktyczne porady krok po kroku

Jednym ze sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie swojej posesji jest zamontowanie wokół niej przęseł ogrodzeniowych. W ten sposób można uzyskać stabilną, trwałą i odporną na trudy codziennej eksploatacji konstrukcję, która będzie chronić mienie i domowników. To jednak nie wszystko – przęsła ogrodzeniowe można zamontować samodzielnie. Wystarczy tylko odrobina samozaparcia oraz kilka podstawowych narzędzi. Jak zatem przebiega proces montażu przęseł ogrodowych? Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrodzenie z przęseł?

Przęsła ogrodzeniowe to popularny wybór, na który decydują się nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, lecz także zarządcy terenów przemysłowych, biurowych oraz usługowych. Trudno się też temu dziwić – na tle konkurencyjnych rozwiązań przęsła ogrodowe wyróżniają się swoją minimalistyczną, ponadczasową estetyką oraz wszechstronnością zastosowań.

Jednym z największych atutów ogrodzeń z przęseł jest trwałość. Do ich produkcji wykorzystuje się wytrzymałe stopy stali, które są zabezpieczane antykorozyjnie, a następnie dodatkowo pokrywane warstwą ozdobnego lakieru. Dzięki temu przęsła ogrodzeniowe są odporne na bezpośrednie działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, grad czy promieniowanie UV.

Ten rodzaj ogrodzenia jest też niezwykle uniwersalny i świetnie sprawdza się w praktycznie każdym projekcie architektonicznym. Przęsła ogrodzeniowe są dostępne w różnych stylach, od minimalistycznych paneli stalowych, przez ażurowe konstrukcje z dekoracyjnymi wzorami, po drewniane elementy nadające naturalny charakter przestrzeni. Dzięki temu można łatwo dopasować nowe ogrodzenie do architektury budynku oraz indywidualnych preferencji.

Przęsła ogrodowe to także niezwykle przystępna ekonomicznie opcja. Są one znacznie tańsze w porównaniu do ogrodzeń murowanych z cegły, kamienia lub żeliwa. Można je też stosunkowo łatwo i szybko montować bez konieczności wzywania ekipy fachowców. Z kolei w przypadku ewentualnego uszkodzenia ogrodzenia można szybko wymienić jego zepsuty fragment, bez konieczności demontażu całego ogrodzenia.


Sposób na szybkie ogrodzenie, czyli jak zamontować przęsła ogrodzeniowe

Montaż przęseł ogrodzeniowych to proces, który można przeprowadzić własnoręcznie. W tym celu trzeba będzie skompletować zestaw kilku sprzętów – szpadla, wiertnicy (akumulatorowej lub spalinowej), gumowego młotka i betoniarki. Warto zorganizować sobie także pomocnika, który pomoże w prawidłowym osadzeniu wsporników przęseł ogrodowych oraz ich dokładnym wypionowaniu. Jak zatem przebiega proces montażu?

  1. Przygotowanie terenu i planowanie

Pierwszym krokiem jest dokładne wytyczenie miejsca montażu ogrodzenia oraz usunięcie ewentualnych przeszkód terenowych. W tym celu warto wziąć sznurek i poprowadzić go, odwzorowując linie przyszłego płotu. Korzystając z okazji, można od razu wyznaczyć miejsca pod wsporniki i zaznaczyć ich pozycję przy pomocy drobnych kamyków lub fragmentów cegieł. Należy pamiętać, że muszą one być dopasowane do szerokości poszczególnych przęseł ogrodzeniowych.

  1. Wykopanie otworów pod słupki

Po rozplanowaniu układu przęseł ogrodzeniowych oraz wytyczeniu linii płotu można zabrać się za przygotowanie otworów pod fundamenty. Można to zrobić przy pomocy szpadla lub świdra, wykopując w glebie dziury o głębokości około 50 – 80 cm (w zależności od wysokości ogrodzenia i rodzaju gruntu).

W przypadku podmokłych gruntów lub ziem piaskowych warto wykonać otwory na większą głębokość. Zapewni to dużo lepszą stabilność oraz zapobiegnie przewracaniu się płotu podczas silnych wiatrów, ulew oraz lokalnych podtopień.

  1. Osadzanie słupków w glebie

Słupki należy ustawiać pionowo w przygotowanych wcześniej otworach na podsypce z piasku lub zaprawy cementowej. Po dokładnym wypionowaniu przy pomocy poziomicy i złapaniu pionu fundament można do końca wypełnić betonem. Aby zapobiec przesuwaniu się wsporników, warto zdecydować się na zastosowanie specjalistycznych zapraw szybkowiążących. Słupki można też podeprzeć drewnianymi klinami. Tak wykonaną konstrukcję powinno się pozostawić na przynajmniej 24 godziny, do pełnego związania zaprawy.

  1. Montaż przęseł ogrodzeniowych

Po osadzeniu słupków i związaniu fundamentu można przejść do mocowania przęseł ogrodzeniowych. Montuje się je przy pomocy specjalnych uchwytów lub obejm dostarczonych przez producenta. Aby ułatwić sobie proces skręcania, warto posłużyć się wiertarko-wkrętarką, która pozwoli szybko przykręcić wszystkie niezbędne śruby lub nakrętki.


To wszystko! Po upewnieniu się, że elementy montażowe zostały prawidłowo przykręcone, prace oraz ogrodzenie z przęseł można uznać za gotowe. Później wystarczy już tylko zamontować bramy lub furtki, które umożliwią swobodne dostanie się na teren posesji.

Montaż przęseł ogrodzeniowych – praktyczne porady krok po kroku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.