Wydanie nr 140/2022, Piątek 20.05.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Teodor, Anastazy, Wiktoria, Asteriusz, Bernardyn, Saturnina, Iwo, Bronimir, Rymwid, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztutowo: Odszkodowanie za słup energetyczny. Nierówna walka, ale możliwa - 16.03.2017

Sztutowo: Odszkodowanie za słup energetyczny. Nierówna walka, ale możliwa - 16.03.2017 fot. Edyta Kozakiewicz
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat wiele nieruchomości zostało zabudowanych instalacjami energetycznymi i nie tylko. Nie zawsze ich stan prawny został uregulowany. Posadowienie słupów, linii energetycznych, transformatorów czy rur w ziemi często odbywało się jedynie na podstawie ustnych umów, a nawet bez zgody właścicieli nieruchomości. W takiej sytuacji znalazł się Józef Rokosz, mieszkaniec ulicy Szkolnej w Sztutowie, który taki słup na swojej działce posiada. Od lat 60 XX wieku na jego posesji znajduje się słup energetyczny, a górą działki przebiega napowietrzna linia energetyczna. Obecnie firma energetyczna planuje wymienić słupy i okablowanie w ciągu całej ulicy Szkolnej. Jednak Józef Rokosz na inwestycję na swojej posesji się nie zgodził -Słup stawiali w innych czasach. Nikt się o zgodę nie pytał. Czasy się jednak zmieniły. Prawa mieszkańców, muszą być szanowane - tłumaczy Józef Rokosz i domaga się odszkodowania od energetycznego potentata, za „bezumowne korzystanie ze swojej posesji”.

Mieszkaniec chce odszkodowania oraz ustanowienia tzw. służebności przesyłu. Taki przepis został ustanowiony w 2008 r., celem  uregulowania kwestii urządzeń przesyłowych (energetycznych, gazowych), posadowionych w czasach PRL na prywatnych gruntach mieszkańców. Za służebność należy się właścicielom nieruchomości wynagrodzenie.

Nie wszyscy jednak popierają jego pomysł roszczenia wobec firmy energetycznej. Uważają, że jednym firma zapłaci za słupy a reszta dostanie podwyżki. Żądania pana Józefa  niektórych śmieszą. Usłyszał na swój temat wiele złych rzeczy. Pan Józef czuje się zniesmaczony całą sytuacją. Warto zadać sobie pytanie, czy będą się śmiać, kiedy dzielny mieszkaniec Sztutowa, wygra tą nierówną walkę. Czy sami wtedy ruszą po zadośćuczynienie?

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.