Wydanie nr 263/2021, Poniedziałek 20.09.2021
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

KŁOPOTY ZWIĄZANE Z MODERNIZACJĄ I ROZBUDOWĄ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W STEGNIE. HYDROBUDOWA GDAŃSK OGŁASZA UPADŁOŚĆ- 27.03.2015

KŁOPOTY ZWIĄZANE Z MODERNIZACJĄ I ROZBUDOWĄ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W STEGNIE. HYDROBUDOWA GDAŃSK OGŁASZA UPADŁOŚĆ- 27.03.2015 fot. Piotr Wąsowicz [Piotr Wąsowicz TvMalbork]
Przedsiębiorstwo Komunalne „Mierzeja” Sp. z o.o. w Stegnie w miesiącu czerwcu 2014 roku rozpoczęło inwestycję pn. „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Stegnie”. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Instytucją Wdrażającą dla Projektu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Termin zakończenia zgodnie z zawartą umową na roboty budowlane planowany jest na 30 września 2015r.

Celem przedsięwzięcia jest modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków z przepustowości Qśred = 4.500 m3/d i 29 250 RLM do przepustowości Qśred = 5.500 m3/d i 51 000 RLM (w okresie letnim), co pozwoli na wyeliminowanie okresowych przekroczeń jakości ścieków oczyszczonych w wyniku sezonowego ich wzrostu. Dodatkowo inwestycja obejmuje modernizację i wymianę urządzeń na bardziej energooszczędne.

Generalnym Wykonawcą wybranym w drodze przetargu została Hydrobudowa Gdańsk, która w oparciu o podwykonawców, między innymi: Biogradex Holding Elbląg, Dak-Bud Starogard Gdański, EG – Automatyka Gdańsk, Wodjar Smonino i innych realizuje przedsięwzięcie.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 12,8 ml zł (netto), w tym współfinansowanej z środków U.E. w wysokości 67%. Z uwagi, iż koszt projektu w wyniku przetargu uległ zmniejszeniu od planowanego, automatycznie zmniejszeniu uległo dofinansowanie U.E. o kwotę 1,5 ml zł. Aby nie stracić tej dotacji Przedsiębiorstwo postanowiło rozszerzyć zakres w/w projektu o dodatkowe zadania związane z modernizacją i remontem sieci kanalizacyjnej wraz z przepompowniami w miejscowościach Stegna i Jantar. Stosowny wniosek w tej sprawie został złożony do W.F.O.Ś. i G.W. w Gdańsku, który rozpatrzono pozytywnie. Po uwzględnieniu dodatkowych zadań planowana wartość inwestycji wzrosła do kwoty 14,7 ml zł. (netto) przy dofinansowaniu U.E. 9,8 ml. zł.

Modernizacją sieci kanalizacyjnej wraz z obiektami pompowni objętych zostało cztery zadania, w tym w Stegnie ul. Ogrodowa, ul. Morska, ul. Lipowa i miejscowości Jantar. Piątym zadaniem jest modernizacja - remont drogi wjazdowej na terenie oczyszczalni ścieków w Stegnie.

Obecnie zaawansowanie inwestycji modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Stegnie wynosi około 50% - 60% , natomiast w zakresie 5 zadań uzupełniających przeprowadzono przetarg na 3 z nich. W wyniku przetargu wykonawcą robót w miejscowości Stegna ul. Morska i miejscowości Jantar będzie firma PHU Hydrobud Elbląg, a zadanie przy ul. Ogrodowej w Stegnie ma wykonać firma Skanska Gdańsk. Pozostałe 2 zadania tj. Stegna ul. Lipowa i droga wjazdowa na oczyszczalnię ścieków w Stegnie, są na etapie przygotowywania materiałów przetargowych.

W dniu 30 stycznia 2015 roku Generalny Wykonawca Hydrobudowa Gdańsk złożył wniosek do Sądu Rejonowego Gdańsk Północ o upadłość likwidacyjną. Decyzja ta bardzo nas zaskoczyła, ponieważ nie było wcześniej sygnałów, że firma posiada aż tak duże kłopoty finansowe. Zaistniała sytuacja spowodowała różnego rodzaju problemy natury organizacyjnej – brak należytej koordynacji i nadzoru nad robotami ze strony Hydrobudowy. Pomimo tych problemów roboty kontynuowane są przez podwykonawców, którzy wcześniej zostali zgłoszeni Spółce i zaakceptowani. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Inwestor wraz z Generalnym Wykonawcą ponoszą solidarną odpowiedzialność za płace przysługujące podwykonawcom z tytułu zrealizowanych robót. Obecnie płatnikiem dla tych firm jest bezpośrednio Spółka „Mierzeja”.

Przedsiębiorstwo podjęło kroki zmierzające do jak najszybszego odstąpienia od umowy z winy wykonawcy, lecz wszelkie działania w tym zakresie, aby były skuteczne, wymagają odpowiednich długofalowych procedur. W dniu 23 marca 2015r dowiedzieliśmy się, że Sąd przychylił się do wniosku Hydrobudowy ogłaszając upadłość i powołał Syndyka. Decyzja ta diametralnie zmieniła sytuację, ponieważ Syndyk może wyrazić chęć kontynuowania tej inwestycji lub też odstąpić od umowy z Przedsiębiorstwem. Obecnie prowadzone są rozmowy w tej sprawie z Syndykiem i sądzimy, iż w najbliższym czasie będą podjęte stosowne decyzje odnośnie dalszej realizacji projektu pn. „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Stegnie”.  

Edyta Kozakiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Stegna


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.