Uchwałą Rady Powiatu Malborskiego z czerwca 2022 roku przyjęto Powiatowy program wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół i placówek prowadzonych przez powiat. W ramach programu ustanowiono Nagrody Starosty Malborskiego o charakterze motywacyjnym, które przyznawane są w czterech kategoriach: „Najlepszy uczeń”, „Najlepszy absolwent”, „Uczeń z pasją i talentem” oraz „Uczeń na medal”.
Zgodnie z regulaminem, wnioski o przyznanie nagród składali dyrektorzy szkół po pozytywnej opinii rady pedagogicznej. W roku szkolnym 2024/2025 Zarząd Powiatu Malborskiego przyznał łącznie 25. nagród w trzech kategoriach. W czerwcu wręczone zostały nagrody dla najlepszych absolwentów.
Najlepsi uczniowie
Nagrodę w kategorii „Najlepszy uczeń” otrzymali uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uzyskali bardzo wysokie średnie ocen – w liceum i technikum nie niższą niż 5,00, a w szkole branżowej nie niższą niż 4,75.
Laureatami zostali:
-
I LO w Malborku – Alex Wiloch, Gabriela Gilewska, Klaudia Zawadzka
-
II LO w Malborku – Agata Wolińska, Lena Piskozub, Patrycja Jackowska
-
Technikum nr 3 w Malborku – Wiktoria Ślusarska, Wiktoria Gajc, Maciej Ozga
-
IV LO w ZST w Malborku – Nazarii Vozniuk, Katarzyna Koperczak, Bartosz Kwiatkowski
-
Technikum nr 2 w ZST w Malborku – Karolina Półtorak, Bartosz Anzel
-
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 w ZST w Malborku – Maja Ceran, Eliza Pytlińska, Wiktoria Duda
Uczniowie z pasją i talentem
W tej kategorii wyróżniono uczniów, którzy odnoszą sukcesy w sporcie, sztuce, nauce czy innych dziedzinach. W 2025 roku nagrody otrzymali:
-
Kamil Czarnota (I LO w Malborku) – za osiągnięcia sportowe w pływaniu i ratownictwie wodnym,
-
Dorian Walentynowicz (II LO w Malborku) – za sukcesy w piłce siatkowej,
-
Jakub Przybysz (Technikum nr 3 w Malborku) – za osiągnięcia w projektowaniu, w tym zwycięstwo w programie Garage Genius,
-
Laura Jabłońska (IV LO w ZST w Malborku) – za sukcesy w lekkoatletyce i strzelectwie,
-
Oliwia Jagiełło (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 w ZST w Malborku) – za mistrzostwo w konkursach fryzjersko-kosmetycznych.
Uczniowie na medal
Kategoria ta przeznaczona jest dla uczniów szkół specjalnych, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce i dodatkowo wyróżniają się talentami w różnych konkursach. Nagrodzono troje uczniów:
-
Lena Szlosowska (SP nr 10 Specjalna w SOSW w Malborku) – za osiągnięcia w konkursach plastycznych,
-
Paweł Raburski (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5 Specjalna w SOSW w Malborku) – za sukcesy w konkursach kulinarnych,
-
Kamila Szlosowska (Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w SOSW w Malborku) – za osiągnięcia w sztuce i sporcie.
Wyróżnionych uczniów wraz z rodzicami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi powitali starosta malborski Piotr Szwedowski oraz wicestarosta Dariusz Rowiński. Nagrody wręczali także członkowie Zarządu Powiatu Malborskiego – Marek Rukat i Krzysztof Osijewski.
Nagrody Starosty Malborskiego są wyrazem uznania dla pracy, zaangażowania i talentu młodych ludzi oraz wsparciem w dalszym rozwijaniu ich pasji i umiejętności.
Zapraszamy do obejrzenia wideo relacji z tego wyjątkowego wydarzenia.