Polska od 1 stycznia 2025 roku sprawuje sześciomiesięczne przewodnictwo w UE. Jednym z celów naszego kraju jest walka z nielegalnym hazardem, który sprawia, że wpływy do polskiego budżetu są o wiele niższe. Nasi przedstawiciele chcą powołania specjalnej grupy roboczej, w której skład mają wejść eksperci od rynku hazardowego. Taka grupa będzie stanowić platformę do wymiany doświadczeń, wiedzy, dobrych praktyk i pomysłów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Aktualnie wszystkie kraje Unii Europejskiej mają pełną dowolność w zakresie tworzenia prawa hazardowego. W związku z tym w jednych krajach kasyna działają na innych zasadach i mogą być w pełni legalne, a w innym, nawet sąsiednim kraju, już nie.
Jeśli szukasz informacji o legalnych kasynach online w Unii Europejskiej, zajrzyj na stronę BonusBezDepozytu.org – przewodnik po kasynach bez depozytu, gdzie znajdziesz zestawienie najlepszych kasyn online.
Polskie pomysły na prace grupy
Polska ma kilka pomysłów na działania wspomnianej grupy roboczej. Kraje mogłyby na przykład współpracować w zakresie wykorzystania technologii opartych na sztucznej inteligencji w celu zwalczania nielegalnych stron hazardowych. Aktualnie w Polsce blokowanie stron nielegalnych operatorów prowadzone jest ręcznie. To sprawia, że jest to proces bardzo wolny i mało skuteczny. W związku z tym po wprowadzeniu takiej strony do rejestru domen zakazanych, dany operator często otwiera kolejną.
Inicjatywa ta mogłaby stanowić także wstęp do większych zmian prawnych w całej Unii Europejskiej. Aktualnie nie istnieje żadne porozumienie między krajowymi organami regulacyjnymi ds. gier hazardowych, co wywołuje chaos na rynku. Tym bardziej, że unijne prawo daje podmiotom gospodarczym swobodę działania na terenie całej wspólnoty. Nieuregulowani operatorzy w konkretnym kraju bardzo często wykorzystują to do oferowania swoich usług w innych krajach.
Szanse na powodzenie inicjatywy
Inicjatywa Polski jest bardzo ciekawa i powinna spotkać się z ciepłym przyjęciem innych krajów członkowskich. Aktualnie w Europie trwa prawdziwa walka pomiędzy krajowymi organami regulacyjnym a zagranicznymi witrynami hazardowymi. W wyniku działania nielegalnych operatorów budżety poszczególnych państw tracą miliardy. A przypomnijmy, że UE to wielki rynek i jest o co walczyć. Populacja krajów UE to blisko 550 milionów osób.
Obecnie ze względu na różne przepisy obowiązujące w poszczególnych krajach, ściganie nielegalnych operatorów kasyn jest bardzo trudne i zawiłe. Kraje członkowskie muszą się zjednoczyć, aby mieć większe szanse z kasynami działającymi offshore.
Choć organy regulacyjne niektórych krajów mogą pochwalić się umiarkowanymi sukcesami w walce z nielegalnymi firmami hazardowymi, to w dalszym ciągu jest to walka z wiatrakami. Aktualnie jedyna formą walki jest nakładanie grzywien i blokowanie stron za pomocą dostawców usług internetowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że rządy muszą zacząć stosować bardziej innowacyjne strategie walki z tymi witrynami.
Jest to tym bardziej istotne, że ze względu na dużą konkurencję ze strony nielegalnych operatorów i zawiłe prawo w poszczególnych krajach UE, wiele legalnych kasyn online również decyduje się na uruchamianie nielegalnych serwisów. W ten sposób legalnie działające firmy próbują zrekompensować sobie starty, które ponoszą w związku z odpływem graczy do nielegalnych kasyn.
Polskie przepisy
Polsce powinno szczególnie zależeć na wprowadzeniu ogólnoeuropejskich przepisów, ponieważ nasz kraj zdaje się być w najgorszym położeniu. Mamy jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw hazardowych w UE. W rezultacie mamy tylko jednego legalnego operatora kasyna. Taka oferta nie podoba się graczom, którzy często decydują się na grę u nielegalnych operatorów, którzy oferują o wiele lepsze gry czy bonusy. W ten sposób budżet Polski traci corocznie olbrzymie wpływy.
Naturalnie można powiedzieć, że wystarczyłoby, aby polski rząd zmienił ustawę. Ale to nie rozwiąże problemu konkurencji ze strony nielegalnych operatorów. Naturalnie taki krok poprawiłby sytuację, ale tylko częściowo. Zdecydowanie najlepszy efekt dałoby uchwalenie wspólnego europejskiego prawa dla wszystkich krajów członkowskich.
Bezpieczeństwo graczy
Takie zmiany to nie tylko korzyść dla rządu i budżetu. To także bardzo dobre rozwiązanie dla samych graczy. Niestety niewielu graczy zdaje sobie sprawę, jak wielkie ryzyko niesie za sobą gra u nielegalnych operatorów. Przede wszystkim gra u operatora, który nie posiada licencji w Polsce grozi utratą pieniędzy. W końcu do kogo zwrócisz się, jeśli nieuregulowany operator nie wypłaci ci wygranej? Czy sądzisz, że polska skarbówka będzie ścigać nielegalną firmę, skoro sam chciałeś oszukać państwo grając u nielegalnego operatora? Jak widzisz nie warto ryzykować i lepiej grać wyłącznie u w pełni legalnych firm.
Wprowadzenie jednolitego europejskiego prawa sprawiłoby też, że gracze mieliby dostęp do większej ilości firm i mogliby przebierać w ofertach. Takie rozwiązanie spowodowałoby więc nie tylko, że wzrośnie poziom bezpieczeństwa, ale także atrakcyjność tej formy rozrywki. Czy to się uda? Pozostaje nam czekać i mieć nadzieję, że polski pomysł przebije się do świadomości innych krajów członkowskich i zaowocuje wprowadzeniem korzystnych rozwiązań dla wszystkich europejskich graczy.