Wydanie nr 347/2024, Czwartek 12.12.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Adelajda, Dagmara, Edburga, Suliwuj, Paramon, Spirydion, Aleksander, Ada, Przybysława, Maksencjusz, Joanna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pierwsze sygnały awarii. Na co zwrócić uwagę, by uniknąć poważnych napraw?

Wszystkie samochody, niezależnie od marki czy modelu, mogą czasami wykazywać oznaki nadchodzących problemów (odpowiada zresztą za to zaawansowana technologia). Istotne jest na pewno jak najwcześniejsze rozpoznanie tych sygnałów. Pozwala to uniknąć poważnych awarii i związanych z nimi kosztownych napraw. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, które pomogą w identyfikacji pierwszych symptomów awarii i podjęciu odpowiednich działań.

Kontrolki na desce rozdzielczej

Kontrolki na desce rozdzielczej mogą wzbudzać sporo emocji u kierowców. Niemniej jednak, nie należy się ich bać. Stanowią przecież podstawowe narzędzie, informujące kierowcę o aktualnym stanie pojazdu. Ignorowanie zapalających się kontrolek może prowadzić do poważnych problemów, dlatego koniecznie trzeba wyzbyć się tego nawyku. W przeciwnym razie, nawet mimo posiadania najlepszego ubezpieczenia samochodu, można wpędzić się w znaczące wydatki (o naszym czasie i bezpieczeństwie nie wspominając). Na pewno nigdy nie wolno ignorować zapalonej kontroli silnika, bo może ona sygnalizować poważne awarie. Jeśli więc pojawi się ona na desce rozdzielczej, szybka wizyta u mechanika jest wskazana.

Dziwne dźwięki

Pogłaśnianie muzyki, gdy do uszu docierają niepokojące dźwięki związane z działaniem auta, przyniesie tylko chwilową i na dodatek wątpliwą ulgę. Niektóre z nich mogą bowiem stanowić poważny sygnał ostrzegawczy. Stukanie bądź pukanie może na przykład wiązać się z problemami z zawieszeniem bądź zużytymi przegubami. Może to także świadczyć o kłopotach powiązanych z amortyzatorami. Jeżeli niepokojącym dźwiękiem jest skrzypienie, warto byłoby przyjrzeć się tarczom hamulcowym, ponieważ konieczna może okazać się ich wymiana. Szuranie bądź tarcie może zaś stanowić symptom przemawiający za kłopotami z układem wydechowym. Samodzielna diagnostyka bez posiadania odpowiedniego doświadczenia może być bardzo złym pomysłem, dlatego lepiej udać się do fachowca.

Drgania oraz niepokojące wibracje

Drgania i wibracje odczuwalne podczas jazdy samochodem również mogą wskazywać na różne problemy. I tak, drgania kierownicy mogą być spowodowane przez niewyważone koła, zużyte opony, problemy z zawieszeniem lub układem kierowniczym. Jeżeli chodzi zaś o wibracje odczuwalne podczas hamowania, najczęściej wskazują na zużyte lub nierówne tarcze hamulcowe. Ignorowanie tego problemu może spowodować, że wyhamowanie przed potencjalną przeszkodą może okazać się niemożliwe. Warto wspomnieć także o wibracjach przy przyspieszaniu, które mogą być spowodowane przez problemy z układem napędowym, takie jak zużyte przeguby lub uszkodzone wały napędowe.

Problemy z płynami eksploatacyjnymi

Czasami za poważne w skutkach awarie mogą odpowiadać problemy związane z płynami eksploatacyjnymi. Mowa tu przede wszystkim o oleju silnikowym, o płynie hamulcowym oraz o, rzecz jasna, o płynie chłodniczym. Koniecznością jest na pewno systematyczne sprawdzanie ich poziomów. To jednak nie wszystko, ale tak zwane absolutne minimum. Należałoby również postarać się o kupno dobrej jakości płynów. W przeciwnym bowiem razie nietrudno o problemy takie jak przegrzewanie się silnika czy zużycie elementów układu hamulcowego. Bardzo istotne jest też to, aby używać odpowiednio dobranego płynu do spryskiwaczy. Zimą trzeba sięgnąć po inny produkt niż wiosną bądź latem.

Pierwsze sygnały awarii. Na co zwrócić uwagę, by uniknąć poważnych napraw?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.